Біологічні науки / Структурна ботаніка і біохімія рослин

                                                       

Студентка ОКР спеціаліст Пантелеймон І.А.,

к.б.н. Рогач В.В., к.с-г.н. Рогач Т.І.

              Вінницький державний педагогічний університет, Україна    

 

Вплив рістстимуляторів на динаміку накопичення вуглеводів у рослин томатів

Одним із важливих напрямів вирішення проблеми одержання високих і стабільних урожаїв у світовому рослинництві є застосування інтенсивних технологій з використанням синтетичних стимуляторів росту рослин [1].

Томати – важлива овочева культура, яка займає чільне місце в раціоні. Його плоди багаті на вітаміни, пектинові речовини, органічні кислоти. [3].

Оскільки суть змін характеру донорно-акцепторних відносин полягає в перерозподілі потоків асимілятів між органами рослини, то для розробки заходів екзогенної регуляції онтогенезу за допомогою регуляторів росту необхідно мати чітке уявлення про динаміку нагромадження і розподілу пластичних речовин у рослинному організмі.

У 2014 р. дослідження проводили на насадженнях томатів СФГ «Бержан» с. Горбанівка Вінницької області. Рослини сорту Бобкат обробляли за допомогою ранцевого оприскувача ОП-2 стимуляторами росту: 1-НОК, ГК3 та 6-БАП. Площа дослідних ділянок 33 м2, повторність п’ятикратна. Загальний вміст цукрів (моно- і дисахаридів) та крохмалю визначали йодометричним методом за Х.М. Починком [4]. Статистичну обробку здійснювали за допомогою комп’ютерної програми “STATISTICA – 6,1” [2].

Результати наших досліджень свідчать, що регуляція росту томатів під впливом стимуляторів супроводжувалася змінами в накопиченні і перерозподілі різних форм вуглеводів (рис.). Аналіз динаміки накопичення цукрів у корінні томатів сорту Бобкат вказує на те, що в процесі вегетації відбувається відтік вуглеводів від підземного вегетативного органу переважно за рахунок редукуючих форм цукрів та крохмалю. Обробка рослин  


Подпись: Вміст вуглеводів, % на суху речовину           Вміст вуглеводів, % на суху речовину


Подпись: Вміст вуглеводів, % на суху речовину           Вміст вуглеводів, % на суху речовину


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



стимуляторами росту уповільнювала відтік усіх видів вуглеводів. Так, на кінець вегетації вміст редукуючи цукрів, сахарози та крохмалю у тканинах кореня за дії 1-НОК був більший ніж у контролі відповідно на 10, 9, 6%, при застосування ГК3 показник зростав на 9, 4, 2%, а після обробки 6-БАП на 12, 5, 4%.

Провівши аналіз динаміки накопичення вуглеводів у стеблах рослин томатів, констатуємо факт відтоку суми цукрів та крохмалю від осьового вегетативного органу. Причому за дії стимуляторів росту відтік цукрів відбувався більш інтенсивно ніж у контролі. Зокрема, на початок фази карпогенезу вміст редукуючих цукрів та сахарози у стеблах томатів оброблених 1-НОК, ГК3, 6-БАП зменшувався відповідно на  4 і 7%, 19 і 9% і 5 і 20%.

Аналіз динаміки вмісту крохмалю у стеблах вказує на незначне зростання даного показнику на початку вегетації та суттєве його зменшення в другій половині, як у досліді, такі у контролі. Причому відтік полісахариду за дії 1-НОК та ГК3 відбувався дещо повільніше ніж у контролі. На кінець періоду досліджень даний показник у стеблах дослідних рослин зменшувався на 18 і 9%. Натомість 6-БАП активізував відтік крохмалю із стебел на 16%.

Досліджено, що стимулятори росту посилювали відтік редукуючих цукрів та крохмалю з листків до плодів, що формуються. Найбільш інтенсивно це відбувалося за дії 6-БАП. Під впливом препарату вміст редукуючих цукрів зменшувався на початку фази активного карпогенезу на 19%. При застосуванні 1-НОК показник зменшувався на 5%. За дії ГК3 вміст редукуючих цукрів в листках дослідних рослин був меншим ніж у контролі на 4%.

Стимулятори росту 1-НОК та ГК3 також посилювали відтік з листків дослідних рослин крохмалю. На момент закінчення досліджень вміст полісахариду у листках рослин томатів зменшувався відповідно на 11 і 8%. Одночасно 6-БАП збільшував вміст крохмалю у листках на 8%.

Дослідивши динаміку накопичення різних форм вуглеводів у плодах рослин томатів, нами встановлено, що протягом вегетаційного періоду відбувалося інтенсивне накопичення цукрів, переважно за рахунок редукуючих форм та зменшення вмісту крохмалю, як у контролі так і у досліді.

Аналіз динаміки накопичення крохмалю свідчить, що при застосуванні стимуляторів росту відбувається інтенсивний відтік полісахарида з вегетативних органів до плодів та швидка його реутилізація в них.

Разом з тим на кінець дослідного періоду, який збігається із фазою початку активного карпогенезу вміст крохмалю у плодах перевищує контрольний показник. Зокрема, при застосуванні 1-НОК на 12%, за дії ГК3 на 24%, а після обробки 6-БАП на 36%.

Нами встановлено, що стимулятори росту рослин збільшували вміст цукрів у плодах томатів за рахунок редукуючих форм на 1-5%.

Такі зміни у перерозподілі та накопиченні вуглеводів у вегетативних та генеративних органах рослин томатів сорту Бобкат мали суттєвий вплив на продуктивність культури. Нами встановлено, що за дії 1-НОК та ГК3 сира маса плодів на кінець періоду досліджень перевищувала контроль практично в двічі, а при застосуванні 6-БАП на 36%.

          Таким чином, застосування стимуляторів росту рослин  зумовлювало перерозподіл потоків асимілятів до господарськоцінних органів – плодів. Нами встановлено, що середня маса одного плоду за дії 1-НОК становила 260,12±12,64 г., при застосуванні ГК3 249,92±12,11 г., а після обробки 6-БАП 255,62±11,85 г.  У контролі середня маса одного плоду становила 191,18±8,88г.

Література

1.                 Белоногов Д. Е. Влияние гиббереллина и 6-бензиламинопурина на урожай семян и сухой массы клевера лугового / Д. Е. Белоногов, Т. А. Калининская, // Физиология растений. – 1983. – Т. 30, вып. 4. – С. 724-730.

2.                 Казаков Є. О. Методологічні основи постановки експерименту з фізіології рослин / Є. О. Казаков. – К. : Фітосоціоцентр, 2000. – 272 с.

3.                 Кружилин A.C. Помидоры, перцы, баклажаны. Кружилин A.C., Шведская З.М. – М.: Россельхозиздат, 1972. С.144.

4.                 Починок Х. Н. Методы биохимического анализа растений / Починок Х. Н. – К. : Наук. думка, 1976. – 334 с.