Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

Крещук Л.П., студентка 4-го курсу спец. 6.050100 "Комерційна діяльність"

к.е.н., доц. Скригун Н.П.

Національний університет харчових технологій

ВИКОРИСТАННЯ КОЛЬОРУ В РЕКЛАМІ

 

Візуальне сприйняття рекламних повідомлень залежить від багатьох чинників, одним з яких є кольорова гама. Колір – один із найбільш ефективних та дешевих засобів, який може привертати увагу, вселити відчуття спокою і комфорту. Кольори впливають на підсвідомість, а не на логіку людини, викликаючи певні асоціації. За розумного використання колір допомагає у процесі комунікації та покращує ефективність комерційних дизайн-проектів. Як засіб вираження колір справляє естетичний вплив на основі особистісних та загальнолюдських асоціацій, які виникають у глядача, а тому знаходять широке застосування у рекламі.

Вважаємо, що вплив кольору на людину варто розглядати з позицій психології, фізіології та естетики. На психологічному рівні його вплив може сприяти продажу товару чи послуги або заважати цьому. Фізіологічний вплив полягає у тому, що під дією певних кольорів зіниці очей розширюються або зменшуються, очні м’язи напружуються або розслаблюються. Вплив кольору на естетичному рівні – це  створення приємної атмосфери, позитивних емоцій. Колір в рекламі викликає психологічну реакцію, підкреслює якість товару чи послуги, створює потрібне середовище, надає об'ємність йому і предметам.

Проведені дослідження дозволили встановити, що в національних середовищах певних країн кольори сприймають по-різному. Так, зокрема, колір залежно від країни означає таке: червоний: у Америці – любов, в Китаї – доброту, свято, успіх, в Україні – високу активність, агресію, боротьбу, в Індії – життя; жовтий: у Америці – процвітання, в Україні – сонячність і розлуку; у Сірії – траур, смерть, в Індії – возвеличення,у Бразилії – відчай; зелений: у Америці – надію, в Китаї – розкішне життя, в Індії – мир і надія; голубий: у Америці – віру, в Індії – правдивість, в Китаї – один з траурних кольорів; синій: в Україні – нічний спокій; фіолетовий: у Індії – печаль і утіха, в Бразилії – печаль; білий: у Америці – чистота і мир, в Китаї – небезпека, траур; у Європі – молодість; чорний: у Америці – символізує складну, надзвичайну ситуацію, в Китаї – чесність.

Від сприйняття кольору залежить і ефективність реклами. Так, червоний  налаштовує на рішучість, бажання зробити певний вчинок, а отже, купити рекламований товар. Він швидко привертає увагу, фіксує погляд на предметі реклами. Проте надмірне його використання здатне викликати у споживача агресивність і роздратування. Ефективним є поєднання червоно-помаранчевого, темно-червоного – це  сприяє створенню святкового настрою. Помаранчевий – найефективніший у рекламі медикаментів, дитячих товарів, а також послуг у галузі охорони здоров'я і освіти, адже він допомагає викликати приплив життєвих сил. Помаранчевий колір додає активності і створює відчуття внутрішньої рівноваги. Жовтий – налаштовує на комунікабельність, врівноважує емоції, сприяє внутрішньому спокою, вгамовує душевне хвилювання. Цей колір буде вдалий у рекламі дитячих товарів, послуг туристичних фірм, а також рекламних і PR-агентств. Зелений – знімає гостроту переживань. Цей колір вважають доречним і ефективним у рекламі медикаментів, водоочисних систем, стоматологічних клінік, аптек, ветеринарних лікарень, центрів здоров'я й охорони навколишнього середовища. Рожевий – підсилює почуття, робить людей більш уважними і чуйними. Цей колір може використовуватись будь-де: від реклами косметичної продукції, товарів для жінок і дітей до послуг шлюбних агентств і сімейних центрів. Але основними споживачами реклами в такій кольоровій гамі виступають жінки, бо чоловіки цей колір на підсвідомому рівні взагалі не сприймають. Синій – допомагає сконцентруватися на найнеобхіднішому, не розпорошуватися на дрібниці. Синя деталь у каталозі або рекламному проспекті відразу приверне до себе увагу. Фіолетовий – колір внутрішньої зосередженості, допомагає абстрагуватися від усього непотрібного й сконцентруватися на головній проблемі. Фіолетовий колір добре стимулює роботу мозку й сприяє вирішенню творчих завдань, з його допомогою можна підкреслити креативність товару або орієнтованість на надання послуг творчій еліті. Чорний – колір самозанурення. Він здатний налаштувати на меланхолію і зневіру, але доречний для реклами дорогих елітних товарів, оскільки підкреслює індивідуальність та вишуканість. Водночас чорний колір не підходить для рекламування їжі. Білий – колір повної відкритості, не несе жодних неприємних відчуттів. Моновикористання цього кольору в друкованій рекламі створює нейтральний ефект, коли споживачеві реклами просто повідомляється інформація про товар, без встановлення будь-яких акцентів і пріоритетів.

Для сприйняття також мають значення кольорові поєднання. Ефективними вважаються синій на білому, чорний на жовтому та чорний на білому. Спеціалістами рекомендується використовувати не більше двох кольорів у рекламі, щоб картинка не була занадто строкатою, проте варто  урізноманітнити рекламу спорідненими відтінками, оскільки виникає приємне відчуття колірної послідовності. Обидва кольори повинні бути або основними, або додатковими. Наприклад, синій прекрасно сполучається з білим і погано – з блакитним, тоді як блакитний приємний в сполученні з рожевим. Для посилення колірного контрасту можна використати взаємодоповнюючі кольори, наприклад, червоний і зелений, синій і жовтогарячий. Фон рекламного модуля і фігура, зображена на цьому фоні, повинні бути добре помітні. Фігура має бути яскравішою за фон, інакше реклама не приверне уваги.

Таким чином, психологія допомагає розробити таку рекламу, яка впливатиме не просто на людський розум, але і на почуття. Реклама стає успішнішою і завдяки правильному використанню кольорів, які з часом стають фірмовою колірною гамою. Колір  є  найпростішим  засобом  привернення  уваги,  і,  одночасно,   найсильнішим подразником.  Колір – це елемент, який за професійного використання може забезпечити ефективність реклами і, як наслідок, досягти поставлених цілей рекламодавця.