Экономические науки/10. Экономика предприятия

Яцков О.Ю., Ковель О.М.

Науковий керівник: Бохенко О.С., викладач

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Логістизація як засіб забезпечення економічної безпеки підприємства

Сучасний рівень логістизації визначає нову форму об’єднання – логістичну мережу, що надає можливість внутрішньої інтеграції кожному блоку логістичного ланцюга. Стійкості логістичного альянсу сприяє поділ логістичних операцій на операції з матеріальними і сервісними потоками. Логістичний сервіс, що виступає як визначальний чинник обсягу продажів, – це страховий поліс економічної безпеки підприємства.

Останнім часом велика увага в економічній літературі приділяється проблемі логістизації. Логістизація розглядається як база зниження витрат на всьому шляху просування товару від виробника до споживача, концептуальна основа оптимізації виробничо-комерційної діяльності, умова конкурентоспроможності сучасного підприємства [1]. Пропонується новий погляд на логістизацію як на шлях досягнення економічної безпеки. Причому обсяг вирішуваних питань формується на рівні первинної ланки економіки – підприємстві. Ця постановка проблеми є метою статті. Для вирішення поставленої мети необхідно виконати такі завдання:

1) визначити поняття і види ризику як економічної категорії;

2) знайти форму логістичного об’єднання, адекватну сучасній економіці;

3) розширити поняття логістики до сфери управління не тільки традиційними матеріальними, але й сервісними потоками, розглянути логістичний сервіс в аспекті економічної безпеки підприємства.

Потреба в безпеці іманентно властива будь-якій системі, у тому числі й господарській. Як відомо, господарською системою на мікрорівні виступає підприємство, яке служить «структуротвірним елементом економіки» [2, с.53].

В умовах логістизації проблема зниження економічного ризику набуває нового характеру. Фактично тут відбувається розподіл ризику між усіма ланками логістичного ланцюга. Таким чином, логістизація – це своєрідна форма диверсифікації ризику. Крім того, подовження логістичного ланцюга за рахунок включення нових ланок природно збільшує обсяг внутрішньофірмової інформації. Слід зазначити, що об’єднання підприємств у логістичний ланцюг дозволяє своєчасно отримувати інформацію, що підвищує її вартість (час – гроші).

Наведені міркування природно підводять до висновку про те, що одним із позитивних наслідків логістизації є захист підприємства від економічного ризику. Насправді, логістизація практично зводить до мінімуму технологічний і сировинний ризики, а також зменшує якісно-ціновий і прибутковий ризики. Це відбувається за рахунок узгодження дій окремих підприємств, які стають учасниками єдиного процесу руху товару, тобто має місце поява синергічного ефекту, властивого всім системам взагалі і логістичним системам зокрема.

Окрім того, економічна безпека – це динамічна категорія, тому вона вимагає постійного моніторингу і мікро-, і макросередовища. Стисло етапи забезпечення економічної безпеки можна представити у вигляді наступних блоків:

1. Інформаційний. Збір даних про потенційні внутрішні й зовнішні загрози підприємству.

2. Аналітичний. Вивчення й узагальнення отриманої інформації.

3. Розробний. Пошук заходів, направлених на збереження економічної безпеки.

4. Дієвий. Реалізація пропонованих заходів.

У разі одночасного настання розглянутих подій, імовірність «краху» підприємства наближається до одиниці. Особливо це стосується невеликих підприємств, що не мають необхідної стійкості. Тому однією з тенденцій сучасної економіки виступає глобалізація. Ряд фахівців уважає, що в основі процесів глобалізації лежать зміни, що відбуваються в техніко-технологічному, транспортно-комунікаційному та інформаційному базисах економіки [1-4]. Указані складові знову призводять до логістики, але вже на новому рівні. Логістизація виросла з локальних транспортно-складських об’єднань і зараз набуває як регіонального, так і національного масштабу.

Логістизація зазвичай припускає об’єднання підприємств в економічному, технологічному, організаційному та інформаційному аспектах [1, с.138-139].

З погляду економічної безпеки логістизація фактично виконує дві функції:

1) страхувальну, направлену на зниження економічного ризику за рахунок об’єднання підприємств;

2) розвивальну, націлену на більш повне й ефективне використання ресурсів.

Логістичні об’єднання виявляються стабільнішими, ніж окремі підприємства, оскільки є складнішими й сильнішими системами (чим вищий рівень системи, тим вища її живучість). Проте при створенні складних систем можуть виникнути суперечності між вектор-спрямованістю діяльності її окремих ділянок. Особливо сильно це виявляється при переважанні непродуктивних і антигромадських джерел доходів того або іншого підприємства [4, с.5-6].

Література:

1. Семенко А.И., Сергеев В.И. Логистика. Основы теории. – СПб.: Издательство «Союз», 2009. – 544 с.

2. Кузенко Т.Б. Концептуальні підходи до планування економічної безпеки підприємства // Націоналізація і приватизація: минуле, теперішнє, майбутнє. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Серія економічна. – Вип. № 613. – Харків: ХНУ ім. В.Н.Каразіна, 2008. – С.51-60.

3. Ильяшенко С.Н. Составляющие экономической безопасности предприятия и подходы к их оценке // Актуальні проблеми економіки, 2007. – № 3(21). – С. 12-19.

4. Козаченко Г.В., Пономарьов В.П., Ляшенко О.М. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення: Монографія. – К.: Лібра, 2006. – 280 с.