Экономические науки/5.Управление трудовыми ресурсами

 

К.е.н. Сардак О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Планування внутрішнього PR в системі персонал-маркетингу підприємств

 

       Великого значення в сучасних умовах набувають питання, пов′язані із  удосконаленням взаємодії  керівництва підприємств з персоналом, забезпеченням ефективного управління внутрішніми корпоративними комунікаціями в системі персонал-маркетингу.

       Так,   ринкові умови господарювання вимагають від підприємств постійних змін. Проте, при впровадженні різного роду змін у діяльність підприємств виникає низка проблем в сфері управління персоналом, зокрема:

-         працівники не отримують необхідної інформації про заплановані зміни, їх зміст, строки і т.д.;

-         керівництво демонструє недовіру до персоналу (вважає роботу із розробки заходів щодо впровадження змін прерогативою менеджерів вищого рівня);

-         терміни і правила впровадження змін не дотримуються, про що не повідомляється персоналу;

-         інформація надається працівникам в обмеженому обсязі і в однобічному     порядку (без можливості відкритого її обговорення).

        Таким чином, визначені проблеми обумовлюють необхідність розробки заходів щодо планування внутрішнього PR в системі персонал-маркетингу підприємств.

         Традиційно PR прийнято розглядати як зв'язки із громадськістю, проте, в системі персонал-маркетингу під «громадськістю» слід розуміти працівників одного підприємства, відповідно до чого PR трансформується у відносини керівництва з персоналом. При цьому необхідно враховувати, що цей зв'язок повинен базуватися на місії підприємства. У зв′язку з цим, для досягнення дієвості заходів щодо внутрішнього PR його цілі повинні бути узгоджені з основними цілями підприємства.

         Для того, щоб визначити доцільність планування заходів з внутрішнього PR, необхідно проаналізувати наступні аспекти:

      - рівень поінформованості персоналу про стратегію і перспективні плани розвитку підприємства;

      - відношення персоналу до керівництва підприємства;

      - рівень плинності кадрів;

      - ступінь обізнаності працівників про зміст роботи в інших структурних підрозділах підприємства, їх цілі і завдання;

      - рівень роботи з діагностики відношення персоналу до місії, стратегії і політики підприємства;

      - ступінь впливу неформальних каналів розповсюдження інформації на роботу персоналу;

      - рівень застосування і успішності проведення корпоративних заходів у підприємстві.

       У тому випадку, якщо у підприємстві існують проблеми за вищевказаними аспектами, необхідно забезпечити планування і впровадження заходів з внутрішнього PR з подальшою оцінкою їх ефективності.

        PR-план в системі персонал-маркетингу підприємств повинен передбачати визначення:

- цілей заходів щодо внутрішнього PR;

- внутрішніх цільових аудиторій;

- ключових повідомлень;

- каналів передання повідомлень.

          Усі елементи внутрішнього PR-плану базуються на особливостях сприйняття різними цільовими аудиторіями підприємства його місії, цілей, цінностей, правил і норм. Тому для створення плану внутрішнього PR доцільно визначити, яким чином система цінностей підприємства через місію створює корпоративну культуру і як сформувати ефективні комунікації з кожною цільовою аудиторією, враховуючи її системи цінностей, норм, очикувань, мотивів діяльності [1].

        При цьому цілі і завдання внутрішнього PR повинні бути узгоджені із стратегічними планами розвитку підприємства, що демонструють: на чому підприємство концентрує зусилля, спрямовані на досягнення лідерства на ринку; які воно має конкурентні переваги; які моделі бізнесу застосовує.
         Вплив стратегії розвитку підприємства на внутрішній PR
виявляється у наступному:

- формується основа для розробки перспективного плану внутрішнього PR у підприємстві;

- працівники отримують можливість порівнювати свої цілі діяльності із цілями  підприємства;  

- PR-менеджер застосовує важливі мотиватори зацікавленості персоналу у досяненні підприємством успіху (для формування корпоративної прихильності висококваліфікованих фахівців саме мотивація саморозвитку в конкретному підприємстві є найважливішою після матеріальної винагороди) [2];

- працівники отримують інформацію про те, яким чином розвиток підприємства може сприяти їхньому особистісному і професійному зростанню;

- надається можливість сформулювати повідомлення від імені топ-менеджменту цільовим аудиторіям на різних етапах розвитку підприємства (що є особливо актуальним у період кризи).

     В результаті планування заходів з внутрішнього PR в системі персонал-маркетингу можна досягти зростання ефективності діяльності підприємства і управління персоналом шляхом: розуміння працівниками місії і стратегії розвитку підприємства, формування лояльності працівників, підвищення їх трудового ентузіазму, зміцнення бажання забезпечити особистий вагомий внесок у розвиток підприємства.

Література:

1. www.prschool.kiev.ua 

2. www.hr-portal.ru.