Криклій В.А.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Актуальні проблеми підвищення ефективності діяльності недержавних пенсійних фондів

 

Останні роки для розвитку недержавних пенсійних фондів на ринку фінансових послуг України створено підґрунтя як економічного, так і нормативно-правового характеру, тому особливого значення набуває розгляд соціально-економічної ефективності їх функціонування. Актуальність проблеми визначається, по-перше, тим, що ринкові перетворення в економіці та підвищення ефективності усіх видів економічної діяльності є пріоритетним напрямом економічного розвитку нашої країни, умовою формування інноваційно-інвестиційної моделі розвитку.

По-друге, протягом останніх років спостерігається тенденція до зростання показників діяльності всіх видів недержавних пенсійних фондів, що призводить до накопичення у даних фінансових установ значної кількості фінансових ресурсів, які в свою чергу можуть впливати на всю економіку.

По-третє, на сьогодні інститут недержавних пенсійних фондів, ще не досить розвинутий, але попередній аналіз показав, що він може суттєво впливати не лише на економічні, але й на соціальні процеси.

По-четверте, недержавні пенсійні фонди в умовах сталого економічного зростання повинні стати  найважливішою функцією формування економічного і інвестиційного потенціалу підприємств та кожного окремого виду економічної діяльності..

  Оскільки організація роботи недержавних пенсійних фондів пов’язана з певними витратами матеріальних, фінансових та людських ресурсів, тому кожен захід повинен бути чітко обґрунтований. Для вирішення даної проблеми необхідні надійні науково обґрунтовані критерії оцінки та системи показників соціальної та економічної ефективності діяльності недержавних пенсійних фондів.

         На даний час до даної проблеми привернуто увагу багатьох дослідників як у нашій країні, так і за кордоном. Ці питання знайшли відображення, зокрема у працях таких вчених як Акаєв А.І., Базилевич В.Д., Каракулова І.С., Якімова Л.П. тощо.

         Однак, за усього різноманіття досліджень щодо визначення ефективності діяльності недержавних пенсійних фондів багато аспектів даної проблеми досліджені ще не достатньо.

  Як показує розгляд даного питання, в економічних дослідженнях не знайшли достатнього висвітлення методологічні питання визначення соціально-економічної ефективності діяльності недержавних пенсійних фондів, запропоновані методи розрахунку не носять комплексного характеру та мають ряд неточностей, не дозволяють оцінити ефективність кожного з існуючих видів та форм недержавних пенсійних фондів, не у повному обсязі можуть бути застосовані для усіх рівнів управління, не достатньо враховують специфіку діяльності недержавних пенсійних фондів того чи іншого виду економічної діяльності. Крім того, дослідженнями охоплений, в основному, економічний аспект даної проблеми, але, окрім економічного ефекту, як вже зазначалося, діяльність недержавних пенсійних фондів має і соціальний ефект, який полягає у:

-         підвищенні матеріального добробуту;

-         додатковому гарантуванні соціального захисту;

-         зростанні ступеня миттєвого задоволення матеріальних потреб;

-         підвищенні зручності і економії часу;

-         зменшенні ризиків (інфляційних, валютних та інших);

-         зростанні стимулів до ділової активності;

-         зростанні кількості робочих місць.

Найширше розповсюдження отримав метод, який ґрунтується на методиці визначення критеріїв оцінки фінансового стану недержавних пенсійних фондів, яка була затверджена Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України 27 червня 2006 року Розпорядженням  № 5945. Але, на жаль, ця методика не завжди може бути застосована, оскільки вона придатна лише для визначення  економічної ефективності, в той час, як вже зазначалося, діяльність недержавних пенсійних фондів має і значний соціальний ефект. Крім того, вона придатна лише для мікрорівня та для окремих видів недержавних пенсійних фондів.

Соціально-економічна ефективність є одним із найважливіших показників, який вказує на обґрунтованість ведення економічної діяльності будь-яких недержавних пенсійних фондів. Вона повинна розраховуватись на різних рівнях економічної діяльності (мега-, макро-, мезо-, мікрорівні та для окремих видів недержавних пенсійних фондів).

Слід також зазначити, що первинною передумовою ефективної діяльності даних фінансових установ є забезпечення стабільності їх функціонування.

Необхідно зазначити, що досвід регуляторної діяльності вітчизняних фінансових посередників є досить обмежений. Так, регулювання і нагляд за діяльністю банків здійснюється НБУ, а небанківських фінансових посередників, зокрема, недержавних пенсійних фондів - Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг. Досягнення такої структури регуляторних органів є характерним і для більшості високорозвинених зарубіжних країн.  

На сьогодні пруденціальний нагляд в Україні за діяльністю небанківських фінансових посередників знаходиться на низькому рівні. Це пов’язано із незначним проміжком часу, який пройшов з моменту створення Держаного регулятора даної фінансової сфери  (з 2004 року).

 З метою подальшого вдосконалення пруденційного нагляду за діяльністю недержавних пенсійних фондів, на наш погляд, можуть бути запропоновані такі заходи:

-                     виділити у окремі групи різні за видами НПФ та їх адміністраторів;

-                     дослідити існуючі нормативи із залученням досвіду регулювання банківської і страхової системи та зарубіжного досвіду;

-                     розширити перелік нормативів з метою різнобічного аналізу фінансового стану окремих видів недержавних пенсійних фондів та форм недержавного пенсійного забезпечення;

-                     зосередити в першу чергу увагу на нормативах платоспроможності та ліквідності.

Основою ефективно функціонуючої системи недержавних пенсійних фондів має бути створення стабільного підґрунтя у вигляді системи пруденціального нагляду, а також створення системи фінансових нормативів для всіх видів недержавних пенсійних фондів і форм недержавного пенсійного забезпечення - як одного із пріоритетних завдань на сьогодні.

      Тільки комплексний підхід, на наш погляд, дозволить значно підвищити ефективність діяльності системи недержавних пенсійних фондів, оскільки в сучасних умовах від ефективної діяльності кожного з їх видів і форм багато в чому залежать і кінцеві результати і рівень конкурентоспроможності ринку фінансових послуг України вцілому.

Література.

1.                     Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.06.2006 р. № 5945 “Про затвердження Критеріїв оцінки фінансового стану недержавного пенсійного фонду”.

2.                     Базилевич В.Д. , Базилевич К.С. Страхова справа. – 4-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2005. 315 с.

3.                     Акмаев А.И., Якимова Л.П. Прогнозирование показателей отчетности негосударственных пенсионных фондов // Конкурентоспроможність та інноваційний розвиток України: проблеми науки і практики: Міжнародна науково-практична конференція. Харків, 23–24 жовтня 2007 р. – Х.: ВД “ІНЖЕК”, 2007. – С. 138-140.

4.                     Пчелинцев А. А. Методы оценки и управления устойчивостью корпоративных пенсионных программ: Дис. ... канд. экон. наук: 08.00.13, 08.00.10: Москва, 2003, 152 c.

5.                     Якимова Л. П. Економіко-математичне моделювання системи актуарного оцінювання недержавних пенсійних фондів.: Дис. канд. екон. наук: 08.00.11: Алчевськ, 2008, 217 с.