Бардадим М.В.

Дніпропетровського державного аграрного університету

Формування та розвиток інфраструктури ринку зерна

Подолання аграрної кризи, стабілізація і подальший розвиток сільського господарства можливі тільки за умови створення сучасного ринкового середовища. Найважливішою його складовою є формування належної інфраструктури ринку аграрної продукції.

В процесі аграрної реформи основна увага з боку вітчизняних науковців, політиків і практиків приділялась передусім реформуванню власницько-господарських відносин в сільському господарстві. Якщо зважити на те, що головною метою перебудови аграрного сектора економіки була його ринкова трансформація, і на цих засадах зростання продуктивності, ефективності, сільського господарства та добробуту селян, то в першу чергу слід було сформувати цивілізоване, відповідне сучасним вимогам ринкове середовище. А воно не можливе без становлення та розвитку ринкової інфраструктури.

На сьогодні, створення ефективної інфраструктури аграрного ринку і зокрема ринку зерна є найменш відпрацьованою, як теоретично, так і практично, стороною аграрної реформи. Слід врахувати, що, по-перше, інфраструктура аграрного ринку вже більш-менш сформована і діє; по-друге, держава приділяє певну увагу вирішенню цієї проблеми. Але більшість заходів, що здійснюються, відносно інфраструктури ринку зерна не призводять до очікуваних позитивних результатів. Саме тому існує нагальна потреба теоретичного і практичного опрацювання питань, що відносяться до інфраструктури аграрного ринку, їх потрібно розглядати як засіб прискорення реалізації сільгосппродукції, зменшення втрат обігу та досягнення паритету між аграрним сектором та першою і третьою сферами АПК. Вирішення цих питань є важливою умовою забезпечення стабільності аграрної економіки і її розвитку на інноваційних засадах. А це дасть можливість корінного поліпшення добробуту селян і всього українського народу.

Ринкова інфраструктура — це сукупність видів діяльності, які обслуговують ринкову взаємодію економічних суб'єктів, процес продажу-купівлі товарів і відповідно товарно-грошових потоків.

Сутність інфраструктури ринку повніше виявляється у її функціях.

З точки зору організаційного утворення інфраструктура ринку характеризується як сукупність її складових елементів. Усі складові інфраструктури ринку зорієнтовані на велику кількість як продавців, так і покупців і значні обсяги товарних партій продукції.

Інфраструктура ринку зерна – це сукупність різних формувань, котрі забезпечують рух зернових на ринкових засадах від їх виробника до безпосереднього споживача. Як і відносно більшості інших товарів, виробити зернові – це важливо, але вигідно реалізувати без ринкової інфраструктури дуже проблематично.

Існуючий в Україні ринок зерна характеризується досить повільним його рухом від виробника до споживача, наявністю багатьох неорганізованих посередницьких структур. І саме тут криється першопричина диспаритету цін з боку підприємств третьої сфери АПК. Вирішувати проблему диспаритету цін необхідно за різними напрямами. Один із головних – формування та розвиток належної інфраструктури ринку зерна.

Отже, існуюча інфраструктура ринку зерна – недосконала. Вона не забезпечує повною мірою швидкий рух зернових від їх виробників до споживачів. Між суб'єктами ринку зерна відсутні стабільні й тривалі зв'язки, не впроваджено контрактний механізм, відсутні належні ринкова інформація та біржова торгівля. Як наслідок зростають кінцеві ціни на зерно, а зерновиробники нерідко не в змозі покрити навіть свої витрати.

Таким чином, наступним напрямом стратегії розвитку ринку зерна є удосконалення його інфраструктури. Воно має здійснюватися за такими головними напрямами: перший – формування оптових ринків зерна; другий – розвиток інфраструктури в сільській місцевості з метою забезпечення умов реалізації зерна безпосередніми його виробниками; третій – створення розвиненої системи кооперативів, асоціацій самими зерновиробниками для спільного зберігання і реалізації зернових більш-менш великими партіями; четверте – основна увага має приділятися розвитку біржової торгівлі зерном.