Економічні науки/ 4. Інвестиційна діяльність  і фондові ринки.

Новгородська О. О.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

Основні види ризиків інвестиційної діяльності підприємств

Високий рівень ризику є однією з характерних ознак інноваційних процесів підприємств. Управління інноваційною діяльністю є процесом постійного прийняття управлінських рішень на етапах планування, організування, мотивування, контролювання і регулювання, а їх досить часто приймають в умовах невизначеності. Високий рівень ризику в інноваційній діяльності підприємств пояснюється тим, що інноваційні рішення, з одного боку, потребують значних витрат коштів, а з іншого – не всі інновації приносять очікуваний економічний ефект підприємству [2].

При впровадженні інновацій на підприємстві уникнути втрат не можлива, адже ризики завжди мають місце при впровадженні чогось нового (не тільки встановлення нових станків для виготовлення уже існуючого продукту, але і впровадження нового продукту).

Під ризиками у літературі розуміють ймовірність виникнення втрат, недоотримання прибутків, небажаного розвитку середовища функціонування, відхилення від установлених цілей тощо [1, с. 150].

До ризиків впровадження інноваційних проектів на підприємстві можна віднести:

1.     Науково-технічні ризики:

v    негативні результати НДР,

v    відхилення параметрів ОКР,

v    невідповідність технічного рівня виробництва технічному рівню інновації,

v    невідповідність кадрів професійним вимогам проекту,

v    відхилення в строках реалізації етапів проектування,

v    виникнення непередбачених науково-технічних проблем.

2.     Ризики правового забезпечення проекту:

v    помилковий вибір територіальних ринків патентного захисту,

v    недостатньо щільні патентні захисти,

v    неотримання або запізнювання патентного захисту,

v    обмеження в строках патентного захисту,

v    відсутність прострочених ліцензій на окремі види діяльності,

v    «витік» окремих технічних рішень,

v    поява захищених патентами конкурентів.

3.     Ризики комерційної пропозиції:

v    невідповідність ринкової стратегії фірми,

v    відсутність постачальників необхідних ресурсів і комплектуючих, невиконання постачальниками зобов'язань по строках і якості поставок [3].

  Для подолання ризиків комерційного провалу інноваційного продукту потрібен величезний обсяг інформації щодо стану зовнішнього ділового середовища підприємства. Треба вміти також здійснювати екстраполяцію вихідних даних у майбутнє з метою визначення довгострокових конкурентних переваг, які дасть успішна реалізація інноваційного проекту. Досягти цього можна тільки за умов систематичного й глибокого вивчення ринку, застосування всіх складових механізму маркетингового забезпечення та підтримки інноваційної діяльності.

Але можна зробити висновок, що при інноваційній діяльності підприємства уникнути фінансових втрат на всі 100% не можливо, але значну роль для зниження інноваційного ризику грає захист комерційної таємниці на підприємстві, тому що в деяких випадках технічна і комерційна інформація про розроблювальний на фірмі нового проекті може «підштовхнути» конкурентів до паралельних розробок.

 

 

 

Література:

1. Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Теоретичні та прикладні засади менеджменту : навч. посібник. – 2-ге вид. [перероб. і доп.]. – Львів : НУ "Львівська політехніка", "Інтелект-Захід", 2003. – 352 с.

2. Національно бібліотека України імені І.В.Вернадського. [Електронний ресурс]. Асист. В.Й. Жежуха – НУ «Львівська політехніка». Ризики інноваційної діяльності підприємств //Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.2 – 178. – Режим доступу до журн.: http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/nvnltu/19_2/177_Zhezhucha_19_2.pdf.Назва з екрану.

3. WEB-ресурс науково практичних конференцій. [Електронний ресурс]. Сидоренко М.В. Деякі підходи до оцінки економічної доцільності впровадження інноваційних проектів. Режим доступу до журн.: http://www.confcontact.com/index.php. Назва з екрану.