Корнецький А.О.

Дніпропетровська державна фінансова академія, Україна

 

ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

 

З моменту становлення країни як самостійної держави провідне місце у сфері економіки зайняло підприємництво. Саме завдяки підприємництву відбуваються процеси створення економічного підґрунтя, руху грошей, нагромадження капіталу та, як наслідок, розвиток економіки в цілому. Підприємництво в Україні поділяють на велике, середнє та мале. Найбільш гнучкою, інноваційною, ідейною ланкою є мале підприємництво. Тому ефективність саме малого бізнесу відображає розвиток країни, її потенціал.

Сьогодні неможливо говорити про значні успіхи у створенні досконалої нормативної та правової бази, відповідних умов для здійснення ефективного підприємництва, проте цей процес уже зазнав значного розвитку. Після розпаду СРСР країна повинна була пройти процес приватизацій, більшість підприємств стали приватною власністю. Зараз уже можна говорити про наступний етап в економічній історії країни, хоча деякі суб'єкти підприємництва, безперечно, змінять форму власності.

Заходи, спрямовані на підвищення фінансово-економічної ефективності підприємництва, є однією з найбільш важливих проблем, які потребують уваги. Однак в існуючих наукових працях питання щодо малого бізнесу висвітлені не в повному обсязі.

Серед проблем малого підприємництва умовно можна виділити дві основні. Перша стосується влади, а саме законодавства, яке регулює діяльність малого бізнесу в Україні. Нормативна база є основою для ефективного підприємництва, держава повинна забезпечити бізнес правовими нормами, які б не тільки поповнювали бюджет країни, але й давали можливості для виконання підприємцями поставлених завдань, тим самим даючи країні можливість іти вперед. З іншого боку, проблеми підприємців найчастіше стосуються тільки самих підприємців. Психологія одержання максимального прибутку за мінімізації витрат дає свій негативний ефект знаходячи відображення в якості виконуваних робіт та послуг. Враховуючи те, що вітчизняна економіка перебуває на стадії становлення, через неактуальність радянського підходу до вирішення конкретних економічних завдань, розробка заходів щодо підвищення фінансово-економічної ефективності малого підприємництва з урахуванням закордонного досвіду є важливою метою для дослідження.

                Економічна ситуація в країні негативно впливає на малий бізнес у всіх його проявах. Рівень інфляції та ріст цін на всі фактори виробництва ставить багато малих підприємств під загрозу банкрутства. Серед них, в першу чергу, ті підприємства, які діють у сфері вітчизняного виробництва товарів і надання послуг, що використовують сировину і матеріали, вартість яких постійно зростає.

        

 

Проблеми, з якими зараз діють підприємці, дають змогу говорите про те, що умови для ведення бізнесу, особливо малого, поки що в Україні не сформовані. Враховуючи те, що підприємництво є провідною економічною ланкою будь-якої країни з ринковою економікою, необхідно приділяти більше уваги розвитку підприємництва як такого.

Серед інших недоліків, які не дозволяють підприємствам працювати ефективно в Україні, слід відокремити недостатність економічних знань у населення щодо впровадження та ведення бізнесу. Освіта, яку передбачають більшість українських вищих навчальних закладів, не є бізнес орієнтованою. Частіше всього вивчення Марксистської економічної думки, поглядів Кейнса та інших тільки фундаментальних економічних знань обмежують погляди, не дають змогу творчо підходити до вирішення економічних завдань. Країні потрібні бізнес школи нового рівня підготовки, в яких би викладали підприємці, у таких школах більшою мірою потрібно займатись практикою, працювати зі знаннями сьогодення, потрібно вивчати людей, які досягли успіху в наш час. Бізнес школи не обов’язково мають бути державними, проте підтримка державою бізнесу сьогодні необхідна, це не є одним із аспектів для надання державної допомоги, це основа для економічного розвитку країни. Державні програми здатні відкрити дорогу для багатьох підприємців, які можуть вести бізнес ефективно. При цьому держава однією з перших отримає свої «дивіденди» з податків підприємців.

 Але не можна звинувачувати тільки державу у ситуації що склалася. Банківський сектор не завжди іде назустріч підприємцям. В країні високі процентні ставки на кредити для юридичних осіб. Перше місце, куди підприємець подумає піти за грошима – це банк. Малий бізнес потребує не занадто значних вкладень, тому і ризик втрати, порівняно з загальним обсягом грошового обороту будь-якого банку, не є значним. В багатьох країнах світу саме банки дають змогу підприємцям працювати.

Безперечно, підприємництво в Україні потребує нових ідей та поглядів, нового нормативного та фінансового підґрунтя. Особливо це стосується малого підприємництва, діяльність якого є індикатором загального рівня економіки країни. Крім держави, підприємці мають змогу допомагати один одному, передавати сучасні знання та досвід. Економічна думка постійно розвивається, кількість людей у світі, які досягли успіху в бізнесі зростає, необхідно вивчати досвід цих людей. Сукупність нових економічних знань, підтримка підприємцями один одного та підтримка збоку держави надасть можливість українському підприємництву йти вперед.