Устименко И.О

Науковий керівник: Семенов А.А

Особливості інвестиційної діяльності ТНК в Україні

На сучасному етапі розвитку світової економічної системи транснаціональної корпорації (ТНК) стали однією з визначальних рушійних сил глобалізації. Прихід транснаціональних корпорацій у певну країну та вихід національних компаній на зовнішні товарні і фінансові ринки - це явище, яке має назву «транснаціоналізація» економіки. Воно сприяє інтеграції економіки певної країни у світову економіку, тобто залученню у процес глобалізації. Важливо, що прямі іноземні інвестиції є основним способом поширення впливу ТНК на національні економіки, а також є засобом формування самих транснаціональних корпорацій і глобальних стратегічних альянсів.

 Це зумовлює необхідність дослідження принципів та механізмів діяльності ТНК для розробки концепції регулювання їх діяльності на рівні державної економічної політики. Діяльність транснаціональних корпорацій в Україні ще не досягла масштабів, характерних для країн Східної Європи, саме тому держава ще може реально впливати на їх діяльність, що й визначає актуальність розробки зваженої державної політики. Діяльність транснаціональних корпорацій безпосередньо впливає на платіжний баланс, виробництво, торгівлю, зайнятість, розвиток конкурентного середовища приймаючої економіки. Навіть більше, при цьому набувають надзвичайної ваги політичні  чинники, котрі стосуються зовнішнього контролю над національною економікою, екстериторіальної та національної незалежності. ТНК не просто спрямовують свій капітал у конкретну галузь, чим стимулюють її розвиток та зростання значення в економіці країни-одержувача інвестицій, вони також спрямовують туди капітальні, технологічні, трудові ресурси.

Наша країна характеризується розвинутим аграрним сектором, який забезпечує вагому частку національного експорту. За показником впливу національного бізнесу, Україна посідає одне з перших місць серед країн СНД, і це може не створювати проблем для потенційних іноземних інвесторів. На сьогоднішній день в Україні діє велика кількість відомих іноземних ТНК. Капітал західних транснаціональних корпорацій в основному зосередився в харчовій, тютюновій промисловості, торгівлі, фінансах, енергетиці.  Ці інвестори поки розглядують свої інвестиції в Україну переважно як можливість забезпечити збут продукції без митних і протекціоністських обмежень. Окрім працюючих інвесторів, в Україні чимало компаній, в основному західних, які просто проводять моніторинг ринку на майбутнє. Західні корпорації інвестують в Україну мільйони доларів із метою зайняти певну нішу. Ці компанії, в більшості, займаються імпортом-експортом сільгосппродукції і супутніх товарів. Однак одним з найпривабливіших  для іноземних інвесторів способів входження на український ринок залишається участь у спільних підприємствах. Це означає, що іноземні підприємства у своїй діяльності в Україні віддають превагу менш ризиковим вкладенням  - портфельним інвестиціям, які не дають змоги контролювати підприємство, а також про більшу юридичну привабливість такої форми здійснення ПІІ та недостатній рівень довіри до економіки України.

Ще одним поширеним способом входження на український ринок іноземних ТНК є створення консорціумів. Ця форма відрізняється від попередньої більш гнучкою організацією бізнесу, яка може змінюватися в залежності від конкретних умов. Придбання транснаціональними корпораціями активів на приватизаційних конкурсах є ще одним характерним способом входження ТНК в Україну. В 2006 р. в Україні було приватизовано 23 обєкти загальною вартістю 89 млн дол. США.

Кожен з наведених способів входження ТНК на вітчизняний ринок тією чи іншою мірою впливає на розвиток конкуренції в Україні. Тобто діяльність ТНК на національному ринку може призводити до викривлення в розподілі монопольних і конкурентних сил, змін конкурентного середовища. Крім того, корпорації при створенні нових робочих місць намагаються скоротити витрати, в тому числі за рахунок зменшення витрат на оплату праці персоналу, навчання персоналу. Отже, вплив діяльності ТНК через національні компанії на національну економіку може бути позитивним і негативним. Позитивний вплив діяльності ТНК проявляється в припливі капіталу, зменшення безробіття, зміцненні зовнішньоторговельних позицій країни, поліпшення платіжного балансу, зростання виробництва та інші. Негативний влив діяльності ТНК на національну економіку полягає у захопленні іноземними фірмами найбільш розвинутих та перспективних сегментів промислового виробництва, посилення нестійкості інвестиційного процесу, деінвестуванні, монополізації ринків, еміграція робочої сили.

Таким чином, аналіз наслідків інвестиційної діяльності на ТНК в Україні дає змогу зробити наступні висновки:

1.Влив діяльності ТНК на розвиток конкурентного середовища нашої країни подвійний: з одного боку позитивний, бо створюються додаткові робочі місця тощо, а з іншого боку негативний, оскільки ТНК в умовах української економіки орієнтується переважно на створення здобутих мереж, просуваючи свій продукт на українському ринку.  .

2. Українська економіка тільки починає отримувати вигоду від діяльності ТНК на своїй території. Для посилення таких витрат необхідно стимулювати ТНК до розширення діяльності в Україні і сприяти інтеграції українських компаній в світове господарство.

 

Список літератури:

1.Барановський О. Іноземний капітал на ринках банківських послуг України, Росії та Білорусії//Вісник.-2007.-№9-с.12

2.Шкарпова О. Залишки розкоші/ Контракти.-2006.-№8-с.44

3.www.doingbussiness.org

4.http://rynok.biz/markets/1704.Андрій Шкляр. Битва за легені. – 22.09.06