Економічні науки/7. Облік і аудит.

 

Ягмур К.А.,  Палкіна І.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган- Барановського, Україна

 

УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК ВИТРАТ НА ПРОМИСЛОВИХ  ПІДПРИЄМСТВАХ

 

Ефективне управління господарською діяльністю промислового підприємства значною мірою залежить від рівня його інформаційного забезпечення, своєчасності, повноти і достовірності даних, що є початковою базою для ухвалення управлінських рішень

 На сучасному етапі тема управління витратами є вельми актуальна, оскільки за умов загострення конкуренції, підвищення глобалізації економіки, високого рівня непередбачуваності впливу чинників на стан підприємницького середовища існує потреба обґрунтування концептуальних засад формування ефективної системи управління витратами підприємств як однієї з найважливіших складових системи управління господарською діяльністю, зорієнтованої на забезпечення їхньої конкурентоспроможності та сталого економічного розвитку на ринку. Особливої актуальності проблема управління витратами для вітчизняних суб'єктів господарювання постала зі вступом України у СОТ.

Витрати були і залишаться важливою економічною категорією, яка характеризує ефективність використання ресурсів (економічних факторів виробництва) і визначає рентабельність діяльності суб'єктів господарювання. Питання теорії та методології управління витратами займалися вчені країн близь кого і далекого зарубіжжя, зокрема І.О. Бланк, С.Ф. Голов, К. Друрі, Д. Дойл, О.М. Данилюк, С.А. Котляров, Р. Каплан, Р. Купер, Л.В. Нападовська, В.М. Панасюк, Г. Фандель, А.В. Череп, Дж. Шанк, В. Говіндараджан. Фахівцями розроблені окремі аспекти обліку, калькулювання аналізу, нормування і планування витрат.

Сьогодні система управління витратами має забезпечувати формування стійкої і довгострокової конкурентної переваги підприємства на ринку за показниками витрат. Зменшення собівартості продукції шляхом ефективного управління витратами без зниження обсягів реалізації, валових доходів, якості продукції, обумовлює можливість збільшення прибутку. У зв'язку з цим правильний облік витрат і обчислення собівартості, своєчасний контроль за їх формування, оперативний аналіз мають важливе значення для ефективного управління витратами  підприємства.

Процес калькулювання собівартості продукції посідає важливе місце у системі бухгалтерського обліку промислових підприємств. Значну питому вагу у собівартості продукції таких підприємств складають затрати, пов’язані з обслуговуванням виробничого процесу і управлінням виробництвом.

Як показує практика  на підприємствах різних форм власності відсутній єдиний порядок розподілу витрат, мають місце спрощення в  методах розподілу затрат на виробництво між видами продукції, у складі загальновиробничих затрат обліковуються різні за економічним змістом затрати.

У промисловому виробництві витрати відносяться на собівартість певного виду продукції, а суми, які не можуть бути віднесені безпосередньо, розподіляються між видами продукції пропорційно виручці від реалізації. До складу витрат включають вартість сировини , оплату праці з нарахуваннями,  утримання основних засобів тощо.

Отже, в умовах ринку важливе місце посідає питанням управлінського обліку витрат. Оскільки дані обліку щодо здійснених витрат дають можливість працівникам бухгалтерії підприємств визначити ефективність використання ресурсів як матеріальних так і грошових у процесі діяльності підприємства (оскільки за умови ефективного використання виробничих ресурсів можливий прискорений  розвиток підприємств і досягнення високих результатів діяльності) і у свою чергу правильно сформувати собівартість продукції. У результаті чого з’явиться можливість прийняття правильних управлінських рішень, поліпшення управління виробництвом та зміцнення конкурентоспроможності підприємства на ринку.

Узагальнюючи результати можна зробити наступні висновки :

1.     Основні завдання обліку витрат і калькулювання собівартості продукції на промислових підприємствах повинні вирішуватись виходячи з характерних організаційно-технологічних особливостей цієї галузі.

2.     Класифікація витрат відповідно до їх ознак має важливе методологічне значення для системи обліку витрат і калькулювання собівартості продукції на промислових підприємствах та потребує уточнення.

3.     Зведений облік витрат у розрізі місць виникнення витрат і центрів відповідальності відноситься до кінцевої стадії обліку всіх витрат. При цьому він передбачає зведення і розподіл у фінансовому обліку всіх елементів, а в управлінському - статей витрат  підприємства.

4.     Метод калькулювання собівартості продукції за однорідними секціями передбачає можливість розподілу непрямих витрат у два етапи - розподіл між центрами відповідальності на основі витрат часу основних виробничих працівників, а подальший розподіл між окремими видами продукції - на основі підрахунку проценту від заробітної плати основних  виробничих  працівників,  що  припадає  на  певний  вид  продукції.