Экономические науки/5. Управление трудовыми ресурсами

Полонський О. Н., Іванова Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михаїла Туган-Барановського

Формування та функціонування систем  управління якості продукції в Україні

Економічні перетворення, необхідність інтеграції вітчизняної промисловості у світові системи, вимоги екології та безпеки потребують принципово нового глибинного осмислення ефективних механізмів створення конкурентоспроможної продукції, вдале використання яких сприятиме підвищенню рівня конкурентоспроможності економіки в цілому. Серед складового комплексу механізмів та факторів розвитку підприємств, впровадження та функціонування сучасних систем управління якістю(СУЯ) та систем екологічного управління(СЕУ), які базуються на засадах, перш за все, міжнародних стандартів серії ISQ 9000, ISО 14000, ISО 22000 тощо набуває все більшого поширення як один з визначальних чинників забезпечення високого рівня конкурентоспроможності в сферах виробництва та економічному пожвавленні.

Значний внесок у розробку економічних проблем розвитку сфери управління якістю, висвітлених у наукових працях вітчизняних дослідників, належить Р. Бичківському, Л. Боженку, П. Столярчуку, М. Шаповалу та ін. Метою моєї статті є аналіз стану забезпечення якості продукції на вітчизняних підприємствах шляхом дослідження факторів та проблем, пов’язаних з розробкою, впровадженням та сертифікацією СУЯ та СЕУ.

Низький рівень якості продукції є однією із причин низької конкурентоспроможності підприємства на ринку. Тому проблема підвищення якості продукції є одним із стратегічних напрямів діяльності підприємства, особливо в теперішніх умовах розгортання фінансово-економічної кризи.

Систему якості можна визначити як сукупність структур підприємства, які виконують функції управління і забезпечення якості встановленими методами з використанням необхідних ресурсів. Системи якості повинні допомагати підприємствам підвищувати задоволеність споживачів, яким потрібен продукт з такими характеристиками, які відповідають їхнім потребам і очікуванням.

Статистика свідчить про актуальність широкого впровадження сучасних СУЯ в Україні. Отже, за даними Реєстру Системи сертифікації УкрСЕПРО станом на кінець І кВ. 2008р. в Україні: налічується 1488 чинних сертифікатів на СУЯ за ДСТУ ISО 9001-2001, виданих 1501 підприємству; налічується 47 вітчизняних підприємств, що мають чинні сертифікати на СЕУ за ДСТУ ISО 14001:2006[2].

Враховуючи світові тенденції та аналізуючи сучасний стан забезпечення якості продукції на вітчизняних підприємствах, відзначимо, що Україна хоч і відстає від Європи у кількості впроваджених та сертифікованих СУЯ та СЕУ, але вже має достатній рівень усвідомлення необхідності використання ефективних механізмів управління та господарської діяльності на принципах впровадження та функціонування СУЯ та СЕУ на основі міжнародних стандартів якості серії ISO [1].

Для зміни та покращення ситуації з упровадженням СУЯ та СЕУ (як і інших сучасних СУ) необхідно визначити економічні важелі та стимули для вітчизняних підприємств та організацій, які стимулюватимуть та прискорюватимуть розробку й впровадження в усіх галузях та на всіх рівнях економіки України ефективної та дієвої державної політики щодо підвищення рівня якості та конкурентоспроможності продукції.

Для відродження економіки України необхідно поліпшити якість і конкурентоспроможність продукції, створити умови для повного розвитку потенціалу підприємств, досягти ділової досконалості, надавати всіляку підтримку та сприяти розвитку сфери управління якістю. Забезпечення поліпшення якості повинно стати завданням загальнодержавної уваги, а основним шляхом його розв’язання – державна підтримка сучасних методів управління якістю та діловою досконалістю, розроблення та впровадження систем управління якістю та довкілля згідно до стандартів ISO серії 9000 та 14000, принципів всеохоплюючого управління якістю, визнаних в Європі та в світі.

Література:

1. Євтушевський В., Махініч Г. Сучасний стан та проблеми забезпечення якості продукції на вітчизняних підприємствах. - КНУ ім. Т.Г.Шевченка. Економіка. – 2009. - №107-108. – С. 50

2.Кучерук Г., Білошапка Т. Оцінка функціонування системи управління якістю на підприємстві. – Економіка та держава. – 2009. - №8. – С. 25