Студента Васіна О.С.

Донецький  національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ЯРМАРКИ ТА ВИСТАВКИ В ЗАГАЛЬНІЙ СИСТЕМІ ПРОСУВАННЯ ТОВАРІВ

 

Cучасна економіка розвинутих країн характеризується змінами в поведінці покупців, появою нової шкали цінностей щодо визначення потреб, статичністю ринків, конкуренцією, що постійно зростає, та потребою у повсяк­часному оновленні як процесу виробництва, так і процесів кому­нікації. Динамізм розвитку породжує намагання підприємств по­збутися вузьких торгових зв'язків і шукати нові способи ділових контактів. Відповідно змінилося ставлення підприємств до виставок і ярмарків, які нині вважають однією з вирішальних складових системи: клієнт — конкурент — онов­лення. Значні зміни сталися і в галузі комунікацій.

Сучасна економіка розвинутих країн створює умови для переходу від індустріального до інформатив­ного суспільства. Останньому притаманні такі риси: «постійне зменшення тривалості життєвого циклу товарів; прискорене економічне знецінення технологічного облад­нання; інтенсивна присутність інформатики в усіх сферах життя; активна участь споживачів у формуванні подій в економіці» [1, с. 114] тощо.

Тому найбільшим клопотом кожного сучасного підприємства є бажання забезпечити собі тривале перебування у світовому під­приємницькому товаристві. Адекватним засобом для цього є сис­тема торгових виставок та ярмарків. Вона забезпечує як «поши­рення, так і отримування широкого спектра економічних, технічних і комерційних повідомлень за доступної їхньої вартості» [1, с.117]. На думку фахівців вона забезпечує: швидку реакцію на вимоги ринку допомогою товарів, які поєднують високу якість, сучасні в дизайн і нові технології; відповідність виготовленої продукції вимогам ринку; гнучку адаптацію до еволюції економічного середовища; точне прогнозування дій конкурентів та винахідли­вість у створенні нових цінностей.

Появу торгових виставок та ярмарків пов'язано з «необхідністю порівнювання пропозиції та попиту» [1, с.123]. На думку спеціалістів, заходи такого плану є концентрованим вираженням самої сутності ринку.

На відміну від інших інструментів маркетингу, «торгові виставки та ярмар­ки користуються перевагами безпосередньої комунікації й живо­го контакту з товарами й послугами» [2, с.87].

Витрати на участь у торгових виставках і ярмарках у США, наприклад, становлять 18% загальних витрат із маркетингу, у Німеччині — 25% витрат на рекламу. На початку XXІ ст. сумарна виставкова площа становила понад 10 млн м2, а кількість ярмарків та виставок міжнародного масштабу сягнула 3,5 тис.

Виконуючи одну з функцій маркетингу, виставки та ярмарки нині мають такі завдання: «методичне дослідження ринку й нагляд за конкурентами; своєчасне забезпечення інформацією підприємств-учасників; розвиток прямих особистих контактів з новими партнерами; постійна адаптація пропозиції (технічних характеристик, ди­зайну тощо) до диференційованих вимог ринку, дослідження йо­го тенденцій, своєчасне вдосконалення або раціональне оновлен­ня продукції залежно від зміни вимог споживачів; набуття глобальної європейської свідомості з паралельною розробкою специфічної стратегії маркетингу для кожної країни, розвиток різних типів ділового співробітництва; активний розвиток маркетингу, особливо в галузі просуван­ня товару на ринок, методична сегментація ринків; систематичний аналіз умов конкуренції,» [2, с.96].

Отже, сучасний стан організації виставок і ярмарків наочно свідчить про їхню трансформацію із засобу презентації товарів для безпосереднього продажу на засіб глобальної комунікації. Сучасні виставки та ярмарки — це середовище для обміну ін­формацією (сфера комунікації) і укладання торгових угод (сфера ринку).

У зв'язку зі змінами світової економічної, політичної та демографічної ситуації найближчим часом очікують таких змін у сфе­рі організації та проведення виставок і ярмарків: «посилення транснаціонального характеру вже знаних торгових виставок та ярмарків і значне гальмування виникнення нових; активізації діяльності великомасштабних міжнародних виста­вок та ярмарків за межами традиційних місць їхнього проведення; значного збільшення кількості виставок і ярмарків з однорід­ною або спорідненою тематикою (наприклад, електронна техно­логія)» [1, с.127]; збільшення участі дрібних та середніх підприємств у вистав­ках та ярмарках національного масштабу; збільшення асортименту послуг як об'єктів експонування; збільшення участі малих підприємств у регіональних виставках; відкриття деяких виставок для широкої публіки за суворого дотримання їхньої комерційної спрямованості.

Стосовно нашої країни така адаптація до нових умов світового ринку потребує докорінних змін у психології людей. Організація діяльності підприємств на ринкових умовах передбачає нову ринкову стратегію, яка потребує знання міжнародних засад такої діяльності, знання іноземних мов, технологічних процесів, по­требує нових організаційних навичок тощо.

Література

1. Бунеева, Р. И. Коммерческая деятельность: организация и управление: учебник  /  Р. И. Бунеева. – Ростов н/Д: Феникс, 2009. – 365 с.

2. Половцева Ф.П.Коммерческая деятельность. Учебник. М.: «Инфра-М», 2000 г.