Экономические науки/ 10.Экономика предприятия.

 

Кігель М., Гаврилова О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Використання пакету аналізу Excel у дослідженні витрат торговельного підприємства

 

Критерієм ефективності діяльності підприємства виступає досягнення максимального результату з мінімальними витратами. З одного боку, головною метою будь якого торговельного підприємства є задоволення потреб споживачів, а з іншого - отримання прибутку, який визначає можливості  розвитку підприємства і, при цьому, залежить від розміру витрат обігу. Тобто, витрати обігу відіграють особливу роль у підвищенні ефективності функціонування торговельного підприємства.  

В свою чергу, на розмір і структуру витрат підприємства впливають різноманітні чинники. Тому виникає потреба у проведенні комплексного аналізу витрат торговельного підприємства.

Питання визначення впливу факторів на рівень витрат обігу торговельного підприємства розглядали у своїх роботах А.А. Мазаракі [1],  Л.І. Кравченко [2], М.І. Баканов [3], та ін. Але, існуючі методики визначення впливу факторів на рівень витрат обігу торговельного підприємства не повною мірою дозволяють дослідити вплив окремих чинників на витрати підприємств  в комплексі.

Визначити сукупний вплив факторів на рівень витрат обігу можливо на основі застосування методу множинної регресії та факторного аналізу. Метою цих методів є вивчення взаємозв'язку ознак, під впливом яких складається рівень витрат обігу.

Сучасні умови функціонування підприємства, що обумовлені мінливим середовищем, вимагають застосування у практичній діяльності підприємств економіко-математичних методів аналізу.

Проте, на підприємствах торгівлі практичного застосування цей метод не дістав, бо потребує великих обсягів вихідної інформації, розрахунків,  виконання яких без застосування сучасних комп'ютерних технологій було неможливим.

«Широке використання математичних методів є важливим напрямком удосконалення економічного аналізу, підвищує ефективність аналізу діяльності підприємств і їх підрозділів. Це досягається за рахунок скорочення термінів проведення аналізу, більш повного охоплення впливом факторів на результати комерційної діяльності, заміни наближених або спрощених розрахунків точними обчисленнями, постановки і вирішення нових багатовимірних задач аналізу, практично не здійснимих уручну або традиційними методами», - визначав М.І. Баканов[3].

Сьогодні рівень забезпеченості торговельних підприємств комп'ютерною технікою дозволяє і рівень підготовки фахівців економічних підрозділів підприємства дозволяє застосовувати такі методи.

На першому етапі основним завданням факторного аналізу є виявити основні, найістотніші фактори, що найбільше впливають на рівень витрат торговельних підприємств.

Наступним етапом є дослідження впливу раніше виявлених факторів на рівень витрат обігу на основі кореляційного і регресійного аналізу, для чого пропонуємо скласти програмний модуль в Excel. В процесі створення програмного модуля:

-                                  формується таблиця вихідної інформації (фактичні значення результативних показників та показників-факторів за певний період дослідження);

-                                  за допомогою функції КОРЕЛЛ() визначається значення коефіцієнта кореляції, а за допомогою функції ЕСЛИ() формується висновок про ступінь тісноти звязку;

-                                  за допомогою методу парної кореляції з застосуванням пакету аналізу визначається висновок щодо дій подальшого дослідження  фактора;

-                                  за допомогою функції ЛІНЕЙН() будується рівняння регресії результативної ознаки залежно від факторів;

-                                  за допомогою відповідних функцій визначаються додаткові коефіцієнти (F-критерій, критерій Стьюдента),які порівнюються з фактичними їх значеннями та формується висновок про значущість отриманого рівняння регресії для цілей аналізу і планування витрат підприємства.

Використання такого програмного модуля дозволяє використовувати математичні методи аналізу, скорочувати витрати робочого часу для проведення розрахунків щодо виявлення факторів впливу на рівень витрат підприємства, одержувати оцінку внутрішніх резервів оптимізації витрат обігу торговельного підприємства,

 

Література:

1.                          Мазаракі А.А. Економіка торгового підприємства / А.А. Мазаракі, Л.О. Лігоненко, Н.М.Ушакова. – К.:Хрещатик, 1999. – 862 с.

2.                          Кравченко Л.И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учеб. – 6-е изд., перераб. – М.: Нов.знание, 2003. – 526 с.

3.                          Баканов М.И. Теория экономического анализа: Учеб. / М.И. Баканов, А.Д.Шеремет. – 4-е изд., доп. И пере раб. – М.: Финансі и статистика, 1997. – 416 с.