Плищук О. М., Щербина С. А.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Стан промисловості на сучасному етапі фінансової кризи

Україна – промислова розвинена країна, яка має один з найбільших у Європі структурно розгалужений промисловий комплекс. Промислово виробничий потенціал України є одним з фундаментальних системних елементів національної економічної системи та суспільства загалом.

Актуальність даної роботи полягає в дослідженні сучасного стану промисловості в період фінансової кризи, оскільки промисловість не тільки лежить в основі відтворювального циклу національної економіки, є базисом, на який спирається діяльність решти секторів економіки: сільського господарства, енергетики, будівництва, торгівлі, фінансової діяльності, сфери послуг тощо, а й є рушієм соціально-економічного розвитку країни.

         Досить багато науковців та економістів досліджують сучасний стан промисловості, серед них такі особистості, як Зінухов С. В., Олешко А. А.,               Біла Н. Г.

Основними передумовами успішного розвитку промислового потенціалу України належать: вигідне географічне положення, розвинута транспортна мережа, масштабна виробнича база, висококваліфіковані кадри з високим рівнем освіти і практичним досвідом роботи, наявність інвестиційної спроможності галузей промислового комплексу, можливість застосування на промислових підприємствах високих технологій.

Хоча світова фінансова криза не оминула промисловий комплекс, але все ж таки у січні 2010р. порівняно з відповідним місяцем попереднього року обсяги промислового виробництва збільшились на 11,8%. Приріст продукції одержано у  більшості основних видів промислової діяльності, що свідчить про поступове покращення промислового сектору України в період кризи [5].

Якщо розглянути становище промисловості по галузям, то станом на січень 2010 року склалась така ситуація:

- у добувній промисловості індекс продукції  становив 106,5%;

- у переробній промисловості порівняно з січнем 2009р. приріст продукції становив 13,2%;

- на підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів індекс промислової продукції становив 98%;

- у легкій промисловості індекс продукції становив 104,7%;

- в обробленні деревини та виробництві виробів з деревини індекс промислової продукції становив 98,4%, у целюлозно-паперовому виробництві та поліграфічній діяльності – 98,9%;

- на підприємствах із виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення порівняно з січнем 2009р. обсяги продукції збільшились на 0,9;

- у хімічній та нафтохімічній промисловості випуск продукції збільшився на 29,5%;

- на підприємствах з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції індекс промислового виробництва становив 88,9%;

- у металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів випуск промислової продукції порівняно з січнем 2009р. збільшився на 26,6%;

- на підприємствах машинобудування приріст обсягів виробництва продукції становив 22,3%;

- у виробництві та розподіленні електроенергії обсяги виробництва продукції збільшились на 13,5% [5].

Даний аналіз показав те, що в січні 2010 року в порівнянні з січнем 2009 року відбулися позитивні зміни в промисловості, в таких галузях як машинобудівна, металургійна, хімічна та нафтохімічна, а щодо добувної та обробної  промисловості, то тут структурних змін не відбулось. Хоча зміни не досить значні, але це є початком щодо виходу із фінансової кризи в промисловому секторі економіки України.

Для вдосконалення та ефективнішої діяльності промисловості необхідно здійснити ряд структурних змін:

-                    орієнтація на конкретні сегменти внутрішнього і зовнішнього ринків, де вітчизняні товаровиробники мають або можуть дістати протягом короткого часу переваги, спираючись на внутрішні сприятливі умови національної економіки;

-                    повніше використання національних науково-технічних розробок, новітніх результатів фундаментальних і прикладних досліджень при широкому залученні переваг, які відкривають процеси інтеграції та глобалізації;

-                    поглиблення потенціалу промислово-технологічної переробки та створення умов для вдосконалення відтворювальної структури промисловості за технологічними укладами вищого рівня;

-                    державне стимулювання випереджального розвитку виробництва продукції переробних галузей, насамперед наукомістких і високотехнологічних виробництв, сприяння розробленню та впровадженню у виробництво нових видів продукції, матеріалів і технологій тощо.

Якщо розглянути зовнішньоторговельні зв’язки України та Республіки Казахстан, то за січень поточного року  загальний обсяг товарообігу між Україною та Республікою Казахстан склав $ 103,0 млн. (31,0% до січня 2009 р.), в тому числі експорт – $ 74,6 млн. (52,1%), імпорт $ 28,4 млн. (15,0%). Позитивне сальдо - $ 46,2 млн. (у січні 2009 р. негативне сальдо - $ 45,6 млн.), що свідчить про реальні позитивні зміни експортно-імпортних операцій, які необхідно покращувати та ефективно здійснювати для зміцнення національної промисловості на зовнішніх ринках. За обсягами товарообігу Україна займає третє місце, після Росії, серед країн СНД і п’ятнадцяте – серед 185 країн-торгових партнерів Казахстану. За обсягами експорту Україна займає четверте місце після Росії, Китаю та  Німеччини [4].

Отже, з даного прикладу видно, що Україна може здійснювати експорт своєї продукції на такий ринок збуту як Республіка Казахстан і має в 2010 році шанс на позитивні зміни в промисловості за рахунок даної країни.

Таким чином, здійснивши аналіз стану промисловості та можливості щодо її змін в період фінансової кризи, важливо зазначити, що відбулися зміни щодо збільшення обсягу виробництва промисловості. Вітчизняна промисловість потребує все, ще значних структурних перетворень щодо вдосконалення та запровадження новітньої технології, здійснення більш ретельного наукового обґрунтування, підходу до прогнозування промисловості на кожний місяць, квартал, рік. Промисловість України має великий потенціал щодо виходу на зовнішній ринок і має можливість  зайняти важливу конкуруючу позицію з іншими країнами.

 

Література:

1.                Зінчухов С. В. Аналіз сучасного стану промисловості України //Держава та регіони. – 2009. - №3 – С. 116–121.

2.                Олешко А. А. Особливості реалізації державної промислової політики України в кризових умовах // А. А. Олешко // Інвестиції: практика та досвід. – 2009.-№6 – С. 31-34.

3.                Концептуальні основи стратегії розвитку промисловості України на період до 2017 // Економіка України. – 2008. - №11. – С. 4-20.

4.                Стан зовнішньоторговельних відносин між Україною та Республікою Казахстан // www.ukrexport.gov.ua.

5.                www.ukrstat.gov.ua.