Недрянко А.О., к.е.н., доц., Наторіна А.О.

ДонНУЕТ, Україна

Використання маркетингових підходів у підвищенні рентабельності підприємств будівельного комплексу України

В умовах сучасного розвитку економічних відносин перед Україною постає завдання як закріплення своєї присутності на світових ринках, так і інтеграції економічної системи до світового господарства, що неможливо без приведення у відповідність до міжнародних стандартів параметрів розвитку суспільства, технологій макроекономічного і мікроекономічного управління.

Процес міжнародної інтеграції буде більш результативним, якщо формування національної економічної системи відбуватиметься з використанням різноманітних форм інтеграційного співробітництва у різних галузях соціально-економічних відносин. Однією з його форм виступає залучення іноземних інвестиційних ресурсів до діяльності національних підприємств будівельного комплексу. Отже, метою статті є доказ того, що використання маркетингових підходів як системи господарювання і ринкового механізму оптимізації управлінських рішень є визначальним критерієм ефективності освоєння іноземних інвестицій для іноземного інвестора в будівництві.

Практична реалізація маркетингових підходів пов'язана з процесом управління маркетингом, яке має забезпечувати: достатній аналіз ринкових можливостей підприємства; можливість нарощування виробничого потенціалу підприємства; гнучкість структури виробничих потужностей і необхідні фінансові ресурси [2, с.393-394].

Розглянемо необхідність використання маркетингових підходів на прикладі Курахівського будівельно-монтажного підприємства закритого типу «Донбасатоменергомонтаж». Використання маркетингових підходів на даному підприємстві слід розглядати як інструмент ринкової діяльності, що дасть змогу привести можливості підприємства в найкращу відповідність з можливостями ринку, а також з тими факторами ринку, що не контролюється підприємством.

Оптимізації стратегічних маркетингових підходів на Курахівському БМАП ЗТ «Донбасатоменергомонтаж» має бути пов'язана з удосконаленням самого механізму реалізації маркетингових стратегій, а саме з плануванням прибутковості підприємства та підвищенням показників рентабельності. Діючи згідно з маркетинговим планом можна переконатися в тому, що показники рентабельності на підприємстві будуть збільшуватися завдяки збільшенню прибутку. Щоб довести, що маркетингові стратегії для  Курахівського БМП ЗТ «Донбасатоменергомонтаж» обрано правильно, визначимо залежність чистого прибутку від таких факторів як виручка від реалізації та собівартість реалізованої продукції (табл.1.).

Таблиця 1.

Вихідна таблиця для визначення зв’язку між прибутком та факторами,

що впливають на нього.

 

   

   п/п

 

Рік

 

 

Фактичне

значення

чистого прибутку,

тис. грн.

 

Фактичне значення 

показників-факторів, тис. грн.

Виручка від реалізації

 

Собівартість реалізації

1.

2006

148,70

3251,20

3506,80

2.

2007

186,10

6074,90

9636,40

3.

2008

162,00

15106,00

9440,00

4.

2009

895,00

47070,00

27671,00

5.

Парний коефіцієнт

кореляції

0,968

0,971

6.

Коефіцієнт детермінації

0,937

0,943

 

У результаті розрахунків отримано значення коефіцієнтів кореляції та детермінації, яке перевищує 0,7.Це свідчить про те, що зв'язок між факторами та прибутком дуже суттєвий, а саме: збільшення чистого прибутку на 93,7% залежить від збільшення виручки і, навпаки, зменшення чистого прибутку на 94,3% залежить від збільшення собівартості реалізованої продукції.

Таким чином, маркетингові стратегії, що обрані для подальшого розвитку діяльності Курахівського БМП ЗТ «Донбасатоменергомонтаж» є ефективними, тому що вони направлені на збільшення виручки від реалізації та зменшення собівартості реалізованої продукції. Вказані зміни приведуть до збільшення чистого прибутку, це складе основу зростання ефективності діяльності підприємства [3, с. 247].

Отже, на прикладі Курахівського БМП ЗТ «Донбасатоменергомонтаж» було доведено, що маркетингові підходи допоможуть підприємствам будівельного комплексу збільшити економічний потенціал та вийти на міжнародний ринок.

На сьогоднішній день ефективність функціонування будівельного комплексу є індикатором якості міжнародних інтеграційних зусиль України. Водночас необхідним є детальне вивчення загального стану ефективності діяльності підприємства на рівні держави, галузі, регіону, окремого підприємства будівельного комплексу.

Сучасний стан будівельного комплексу України свідчить про необхідність дослідження питань, від вирішення яких залежить його ефективне інтегрування до світової системи господарства взагалі і зокрема – про необхідність визначення шляхів підвищення його інвестиційної привабливості, розробку комплексного механізму її оцінки для іноземних інвесторів на рівні держави, регіону, галузі, підприємства.

Література:

1.     Стандарт ПСБ(О) 3 «Звіт про фінансові результати». Наказ Міністерства фінансів України № 87 від 31.03.99.

2.     Бачевський Б.С., Заблодська І.В., Решетняк О.О. Потенціал і розвиток підприємства: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2009.– 600с.

3.     Балабанова Л.В. Маркетинг торговельного підприємства: Навч. посіб. / Л.В.Балабанова, О.В.Холод. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – 420с.