Економічні науки/10.Економіка підприємства

аспірантка Григораш О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Управління потенціалом підприємства

 

В сучасних умовах формування ринкових відносин в Україні найбільша увага приділяється оцінці ефективної діяльності підприємства для своєчасного виявлення проблем і прийняття обґрунтованих управлінських рішень з метою підвищення як всієї господарської діяльності підприємства,  так і окремих сфер діяльності.

В Україні зараз спостерігається нестабільна економічна ситуація, яка негативно впливає на діяльність підприємств. Підприємства можуть дати Україні необхідну насиченість ринку, тенденцію до стабільності цін. Наша країна може наздогнати в економічному розвитку розвинені держави тільки тоді, коли будуть у виробництво широко впроваджуватися інновації та інноваційні технології, коли ефективність діяльності підприємств з кожним роком буде підвищуватися.

Проблема управління потенціалом підприємства завжди посідала важливе місце серед актуальних проблем економічної науки. Зацікавленість нею виникає на різних рівнях управління економікою – від власників приватного підприємства до керівників держави. Багато уваги управлінню потенціалом підприємства присвячено у роботах вітчизняних вчених Авдеенко В.Н., Котлова В.А Рєпіпа І.М. Одегов Ю.Г Бичина К.Л.

Вирішення проблеми ефективного управління потенціалом підприємства різко зростає у сучасних умовах економічної кризи в Україні, що, в свою чергу, диктує необхідність пошуку нового підходу до ефективного управління діяльністю підприємства.

На даному етапі розвитку економіки ефективним дієвим інструментом управління діяльністю підприємства виступає  „квадрат потенціалу”. „Квадрат потенціалу” – це метод оцінки стану корпоративного управління, спрямований на визначення слабких місць у всій системі відносин, властивий корпоративному управлінню.

Метод дозволяє системно встановити кількісні та якісні зв'язки між окремими елементами потенціалу, рівень його розвитку та конкурентоспроможності і на основі цього своєчасно обґрунтувати та реалізувати управлінські рішення щодо підвищення ефективності функціонування підприємства. Він має декілька теоретичних аспектів, які необхідно враховувати при обґрунтуванні управлінських рішень [1].

Таким чином, оцінка потенціалу підприємства стає актуальним інструментом   на сучасних вітчизняних підприємствах. Це дасть новий поштовх підприємствам стати конкурентоспроможними на ринку і підвищити ефективність управління своєю діяльністю.

Слід відзначити, що світові іноземні виробники побутової техніки LG Electronics  та Samsung не вважають АТ „Норд” своїм прямим конкурентом на ринку України, тому що їх продукція не пересікається по функціональним та ціновим категоріям.  Тому доцільно буде взяти, у якості підприємств-конкурентів, вітчизняні виробники з аналогічним виробничим циклом та фінансовою позицією на ринку побутової техніки.

Проведене дослідження ринку побутової техніки виявило наступних конкурентів для АТ „Норд”: ЗАТ " Інтеркондиціонер", ВАТ "Краматорський завод кондиціонерів.

Для оцінки потенціалу підприємства використали показники, що відображають ті аспекти діяльності підприємств, які являються ключовими факторами успіху, а саме: фінанси, персонал, зовнішне середовище та внутрішні бінес-процеси.

Алгоритм нашого дослідження мав наступний вигляд: розробили перелік вихідних даних для оцінки потенціалу підприємства, побудували таблицю стандартизованих показників відносно відповідного показника еталонного підприємства; визначили потенціал для кожного підприємства скориставшись функцією Excel «Корінь і Ступінь»; трансформували отриману  в ході ранжування суму місць у довжину вектора, що створює квадрат потенціалу підприємства(табл.1)[2].

Таблиця 1

Загальна оцінка потенціалу підприємств-конкурентів

Блок показників

АТ"Норд"

ЗАТ „Інтеркондиціонер”

ВАТ "Краматорський завод кондиціонерів.

 

Умовно-краще підприємство

Фінагси

78,44

116,90

101,81

100

Персонал

94,29

101,70

98,64

100

Зовнішне середовище

102,47

100,39

96,03

100

Внутрішні бізнес-процеси

81,91

96,00

84,74

100

 

Проведена  оцінка дала змогу оцінити позицію АТ „Норд” у рейтингу підприємств-конкурентів і з таблиці 1 видно, що підприємство займає 3 місце.

Для більш наглядної оцінки потенціалу підприємств діаграму 1 на основі даних з таблиці 1 і виявимо сильні і слабкі сторони нашого підприємство відносно умовно кращого підприємства.

Таким чином можна зробити висновок, що умовно-краще підприємство – ЗАТ " Інтеркондиціонер", у нього найвищі показники серед конкурентів, а найменш конкурентоспроможнє підприємство серед наведенего переліку  підприємств є АТ "Норд" .

Однак, слід зазначити, що форма квадрату потенціалу може бути двох типів: правильна та викривлена. Проведене дослідження виявило правильну форму квадрату, таким чином,  можна сказати, що кожне підприємство незважаючи на позицію у рейтингу має збалансований потенціал, а це в свою чергу основа успіху його діяльності.

 

 

Проведений аналіз потенціалу підприємства дав змогу зробити висновок, що АТ «Норд» необхідно підвищити рівень рентабельності капіталу шляхом збалансування доходів та витрат; оптимізувати систему управління підприємством; забезпечити ефективне виконання планових завдань усіма структурними підрозділами для досягнення головної цілі діяльності підприємства – отримання максимального розміру прибутку та досягнення соціального ефекту.

Література:

1.     Авдеенко В.Н., Котлов В.А. Производсвенный потенциал промышленного предприятия. - М.: Экономика, 1999. - 240 с.

2.     Адимбаев Т.А. Экономический потенциал и эффективность его использования. - Алма-Ата: Наука, 1998. - 369 с.

3.     Одегов Ю.Г. и др. Трудовой потенциал предприятия: пути эффективного использования / Ю.Г. Одегов, В.Б. Бычин, К.Л. Андреев: Под ред. Н.А. Иванова. - Саратов: Изд-во Сарат. ун-та, 1991. - 172 с.

4.     Рєпіпа І.М. Підприємницький потенціал: методологія оцінки та управління // Вісник Української академії державного управління при Президентові України. - 1998. - №2. - С. 262-271.