Донецький національний університет економіки та торгівлі імені М.

Тугана-Барановського

Савченко Н.С.,

Науковий керівник: к. е.н. Белоусова І.М.

 

ДІАГРАМА ПАРЕТО ЯК ЗАСІБ ВИЯВЛЕННЯ ПЕРШОЧЕРГОВИХ ПРОБЛЕМ ТА ФАКТОРІВ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА НИХ.

 

При здійсненні діяльності з контролю та керуванню якістю виробництва постійно виникають різноманітні проблеми, пов'язані, наприклад, з появою браку, неполадками устаткування, збільшенням часу від випуску партії виробів до її збуту, наявністю на складі нереалізованої продукції, надходженням рекламацій. У якості одного з варіантів вирішення даної проблеми сучасні економісти пропонують використовувати діаграму Парето.

Метою даного дослідження є розробка рекомендацій щодо застосування дослідження діаграми Парето як инстументу управління виробництвом.

Діаграма Парето опирається на гіпотезу про те, що в реальності нерідко 20% елементів забезпечують близько 80% результату. Ця гіпотеза ґрунтується на так званому принципі Парето, що був висунутий італійським економістом Парето (1848-1923) і стверджує, що в межах заданої групи або сукупності окремі об'єкти мають набагато більше значення, ніж ті, що відповідають їхній частці в чисельності цієї групи.

Діаграма дозволяє розподілити зусилля для розв’язання проблем, що виникають, й установити основні фактори, з яких потрібно починати діяльність з метою подолання виникаючих проблем.

Будується діаграма Парето у вигляді стовпчастого графіка. Його стовпчики відповідають окремим факторам, що є причинами виникнення браку. Стовпчики розділені на групи А, В, С. На першому місці по горизонтальній осі розташовується дефект, що зустрічається найчастіше (або має найбільшу частку втрат). За отриманим даними будується крива кумулятивної суми, що показує наростаючим підсумком частку кожного з дефектів.

Шляхом порівняння діаграм Парето, побудованих до й після поліпшення виробничого процесу, оцінюється ефективність вжитих заходів.

Діаграма Парето використовується й у протилежному випадку, коли позитивний досвід підрозділу бажають впровадити на всьому підприємстві. За допомогою діаграми Парето виявляють основні причини успіхів і широко пропагують ефективні методи роботи.

Найчастіше діаграма Парето використовується задля здійснення управління якістю продукції, але насправді коли вирішуванихз її допомогою завдань значно ширше. В таблиці 1 наведені основні з них.

Таблиця 1

Проблеми, які підлягають вирішенню за допомогою діаграми Парето

Проблема

Застосування діаграми Парето

Управління якістю продукції

Проблеми якості обертаються втратами (дефектні вироби й витрати, пов'язані з їхнім виробництвом). За допомогою діаграми можливо прояснити картину розподілу втрат. Більшість із них буде обумовлено незначним числом видів основних дефектів, викликаних невеликим числом головних причин. Таким чином,з'ясувавши причини появи основних істотно важливих дефектів, можна усунути майже всі втрати, зосередивши зусилля на ліквідації саме цих причин.

Скорочення частоти тривалих простоїв виробництва

Більшість простоїв обумовлена незначною кількістю видів відмов, викликаних деякими причинами. З'ясувавши причини появи нечисленних істотно важливих відмов, можна усунути майже всі простої, зосередивши зусилля на ліквідації саме цих причин і відклавши розгляд причин, що приводять до інших, менш істотних відмов. Аналогічним чином може бути проаналізований вплив окремих складового часу простою на його загальну тривалість.

Визначення ступеня ефективності проведених заходів

За допомогою діаграми Парето проводиться оцінка ситуації до й після здійснення яких-небудь заходів. Тим самим визначається рівень змін, що відбулися, і оцінюється якість проведеної роботи. Діаграма допомагає ухвалити рішення щодо місця зосередження початкового зусилля для максимального ефекту.

Вибір найбільш сприятливої з можливих альтернатив

Проводиться ранжирування можливих альтернатив за ступенем їх важливості з метою вибору найбільш ефективної для застосування в даній конкретній ситуації.

Перевагами методу побудови діаграми Парето є її простота й наочність. Це уможливлює використання діаграми Парето фахівцями, що не мають спеціальної підготовки. Порівняння діаграм Парето, що описують ситуацію до й після проведення поліпшуючих заходів, дозволяють одержати кількісну оцінку виграшу від цих заходів.

Недоліком методу можна вважати те, що при побудові складної, не завжди чітко структурованої діаграми, можливі неправильні висновки.

У цілому, можна запропонувати  наступні рекомендації з побудови й використання діаграми Парето:

-         бажано використати різні класифікації й побудувати багато діаграм Парето. Суть проблеми можна вловити, спостерігаючи явище з різних точок зору, тому важливо випробувати різні шляхи класифікації даних, поки не будуть визначені нечисленні істотно важливі фактори, що і є метою аналізу Парето;

-         група факторів «інші» не повинна становити великий відсоток. Великий відсоток цієї групи вказує на те, що об'єкти спостереження класифіковані неправильно й занадто багато об'єктів потрапило в одну групу, а виходить, варто використати інший принцип класифікації;

-         якщо дані можна представити в грошовому вираженні, краще показати це на вертикальних осях діаграми Парето. Якщо існуючу проблему не можна оцінити в грошовому вимірі, саме дослідження може виявитися неефективним, оскільки витрати – важливий критерій вимірів у керуванні;

-         якщо небажаний фактор можна усунути за допомогою простого рішення, це треба зробити негайно, яким би незначним він не був. Оскільки діаграма Парето розцінюється як ефективний засіб вирішення проблем, варто розглядати тільки нечисленні істотно важливі причини. Однак усунення щодо неважливої причини простим шляхом може послужити прикладом ефективного рішення проблеми, а придбаний досвід, інформація й моральне задоволення - зробити доброчинний вплив на подальшу процедуру рішення проблем;

-         не слід упускати можливості побудувати діаграму Парето за причинами.

Таким чином, можна стверджувати, що діаграма Парето є ефективним методом виділення з безлічі факторів, що впливають, і елементів тих, які мають особливе значення для досягнення поставлених цілей і тому повинні мати високий пріоритет.