Сухова В. В.

Науковий керівник: Юдіна К. К.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Аналіз ефективності використання трудових ресурсів

 

Виробництво кожної країни і кожної галузі залежить від ряду факторів. Такими факторами є кадри, праця й оплати праці. Кадри найбільш коштовна і важлива частина продуктивних сил суспільства. У цілому ефективність виробництва залежить від кваліфікації робітників, їхнього розміщення і використання, що впливає на обсяг і темпи приросту виробленої продукції, використання матеріально-технічних засобів. Ефективне використання кадрів прямим чином залежить від зміни показника продуктивності праці. Зростання цього показника є найважливішою умовою розвитку продуктивних сил країни і головним джерелом зростання національного доходу. Тому актуальність цієї теми полягає в тому, що з відомих на сьогоднішній день факторів виробництва одним з головних є труд.

Метою роботи є вивчення ведення обліку та аналізу використання трудових ресурсів та фонду оплати праці на підприємстві, вивчення трудових показників підприємства.

Вже наприкінці Х1Х століття американські науковці намагалися визначити, які фактори впливають на продуктивність праці. Саме це питання досліджував Ф. Тейлор, представник школи наукового управління. Сучасні вітчизняні вчені також приділяють значну увагу цій проблемі. Про це свідчать підручники Ковальова В.В., Савицької Г.В., Лишиленко О. В. та інших.

Аналіз використання трудових ресурсів звичайно починається з вивчення складу і структури працівників підприємства [2]. Метою такого вивчення є визначення забезпеченості об’єкта промислово - виробничим персоналом для виконання запланованого обсягу продукції та вивчення причин, що впливають на цей показник.

Але досягнення запланованих обсягів виробництва залежить не лише від забезпеченості підприємства робочою силою, а від того, наскільки продуктивно використовується їхній час. Саме тому, необхідний аналіз використання робочого часу.

Центральною ланкою аналізу ефективності використання трудових ресурсів є аналіз продуктивності праці. Його здійснюють, як правило, в такій послідовності: дають оцінку досягнутому рівню продуктивності праці, його динаміці і вивчають взаємозв’язок різних показників продуктивності праці; визначають вплив на продуктивність праці екстенсивних й інтенсивних факторів, виявляють не використані резерви підвищення продуктивності праці. Підприємство повинне бути зацікавлене у підвищенні продуктивності праці, адже її зростання має велике господарське значення [3, с. 49-51].

Підвищення продуктивності праці на підприємстві означає економію живої та уречевленої праці, затраченої на виробництво продукції, є необхідною передумовою підвищення продуктивності всієї суспільної праці. Це - основне джерело збільшення національного доходу, подальшого розвитку економіки[5].

Основними джерелами аналізу продуктивності праці є: "Звіт з праці" (річний) за формою № 2-ПВ; "Звіт про використання робочого часу" (квартальний) за формою № 3-ПВ; "Звіт про основні показники діяльності підприємства за рік" за формою №1, річний, де наводяться дані про чисельність персоналу, використання робочого часу, фонд оплати праці [4].

Наступним напрямом аналізу є розгляд використання фонду заробітної плати, що охоплює встановлення відношення між витратами підприємства на заробітну плату та обсягом виробленої продукції, виявлення причин відхилення від запланованого фонду заробітної плати, усунення непродуктивних витрат заробітної плати[1].

Заключним етапом аналізу ефективності використання трудових ресурсів і заробітної плати є зіставлення темпів зростання продуктивності праці і середньої заробітної плати та підрахунок резервів збільшення випуску продукції за рахунок підвищення ефективності використання трудових ресурсів.

Отже, центральною ланкою аналізу ефективності використання трудових ресурсів є аналіз продуктивності праці. Його здійснюють, як правило, в такій послідовності: дають оцінку досягнутому рівню продуктивності праці, його динаміці і вивчають взаємозв’язок різних показників продуктивності праці; визначають вплив на продуктивність праці екстенсивних й інтенсивних факторів, виявляють не використані резерви підвищення продуктивності праці.

 

Література:

1. Бойчук І.М. Економіка підприємства. Навчальний посібник. - К.: Атіка, 2006. – 480 с.

2. Вашків П.Г. Статистика підприємства: Навчальний посібник / П.Г. Вашків, П.І. Пастер, В.П. Сторожук, Є.І. Ткач; за ред. .П.Г. Вашків, В.П. Сторожка. - К.: “Слобожанщина”2004. – 600 с.

3. Габрук Е. Расходы на оплату труда / Бухгалтерский учет и аудит – 2002, №4, с. 49-51.

4. Лишиленко О. В. Бухгалтерський облік. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 695с.

5.Чернишевський Л.М. Економічний аналіз виробничо-господарської діяльності підприємств харчової промисловості: Навч. посібник. - К., 2004. – 216 с.