Єгоркіна Т.О., Фіошкіна Д.О.

Донецький  національний університет економіки і  торгівлі

 Імені  Михайла Туган- Барановьского, Україна

Шляхи подолання і покриття бюджетного дефіциту в Україні

В наш час немає держави, яка в ті або інші періоди свого існування не стикалася б з бюджетним дефіцитом, це стосується і України. В умовах ринкової економіки бюджетний дефіцит здійснює негативний вплив на соціально-економічний розвиток держави. Тому в сучасних умовах господарювання, питання розробки напрямів зниження і подолання бюджетного дефіциту набувають особливу актуальність.

Проблема дефіциту державного бюджету неодноразово розглядалася в працях: Колеснікова Р, Білоусової Н., Федосова С, Опаріна С, Омельянович Л., Сафонової Л. та ін. Деякі з авторів  розцінюють бюджетний дефіцит як негативне явище, оскільки його фінансування на основі грошової емісії веде до інфляції, за допомогою не емісійних засобів - до зростання державного боргу. Інші ж звертають  увагу на позитивний вплив його фінансування, тому що воно розширяє сукупний попит, який в свою чергу впливає на зростання виробництва і зайнятості. Але все ж таки негативних наслідків бюджетний дефіцит має більше ніж позитивних.

Метою даної роботи є визначення проблем формування і покриття  дефіциту бюджету в Україні, вивчення досвіду  інших країн з цих питань, розробка заходів для  подплоння і покриття бюджетного дефіциту в Україні.

Бюджетним дефіцитом є перевищення витрат бюджету над його доходами. В ідеалі бюджет будь-якого рівня бюджетної системи держави має бути збалансований. Проте, через дію різних чинників (економічних, політичних, природних і ін.), доходи бюджету інколи не покривають всі витрати [1,С.132].

Теоретично вирішити проблему дефіциту досить просто - збільшити податки або інші доходи, скоротити витрати. Насправді ж все набагато складніше: збільшувати податки або недоцільно, або неможливо, а скорочувати витрати також неможливо, оскільки вони і так досягли критичного мінімуму. Тому останнім часом система дефіцитного фінансування є досить звичайною практикою в країнах з різними фінансовими можливостями.

Віце-прем'єр українського уряду, Сергій Тигипко заявив, що дефіцит державного бюджету України складе в 2010 році 4,3 мільярда доларів.

До основних причин бюджетного дефіциту на Україні можна віднести [2,С.250]:  перехід до ринкової;  низький рівень життя більшої частини населення України; зниження ефективності виробництва; скорочення  об'ємів валового внутрішнього продукту; скорочення доходів в умовах кризисного стану економіки;  значне зростання і нераціональна структура бюджетних витрат;  наявність значного тіньового сектора в економіці; недосконале законодавство і   податкова система.

У разі, коли заплановані доходи є менше прогнозних витрат, держава встає перед проблемою: збалансувати бюджет або ж затвердити його з перевищенням витратної частини над прибутковою, тобто з дефіцитом.

В умовах ринкових відносин бюджетний дефіцит може бути знижений за рахунок збільшення неподаткових доходів держави. До основних напрямів збільшення доходів держави в сучасних умовах господарювання можна віднести: збільшення об'ємів реалізації продукції суб'єктів господарювання (із зростанням об'ємів реалізації зростає і сума сплачених податків до бюджету); зростання купівельної спроможності населення (громадяни нашої держави матимуть можливість купувати більше товарів і отримувати послуги і, як наслідок, зростуть об'єми реалізації суб'єктів господарювання); поліпшення фінансового стану суб'єктів господарювання; посилення уваги до складання міждержавних угод; вдосконалення податкової системи; покращення діяльності податкових і митних органів; вдосконалення приватизації державного житла; покращення  відносин  між ланками  влади; отримання допомоги від інших, більш  економічно розвинутих країни.

Окрім цього, при бюджетному дефіциті слід здійснювати широке використання фінансових пільг і санкцій, що дозволить повніше враховувати специфічні умови господарювання.

Значний вплив на бюджетний дефіцит робить таке явище як безробіття. Його зростання призводить до збільшення витрат держави. А унаслідок зниження безробіття відбувається зростання доходів держави (працюючі громадяни отримуючи заробітну плату, мають можливість більше купувати товарів і отримувати послуг, а також сплачувати  податки). Тому, зниження безробіття є важливим напрямом зниження бюджетного дефіциту [3,С.33].

 В світовій практиці для фінансування дефіциту бюджету використовуються як інфляційні, так і не інфляційні джерела. 

Інфляційним джерелом фінансування бюджетного дефіциту є монетізация дефіциту, яка відбувається в результаті позик центрального банку уряду і купівлі центральним банком державних коштовних паперів.

Дефіцит бюджету також може бути покритим додатковою емісією грошей. Але унаслідок такої емісії розвивається неконтрольована інфляція, підриваються стимул-реакції для інвестицій, знецінюються заощадження населення, відтворюється бюджетний дефіцит.

Все вищеперераховане підтверджує той факт, що ідеального методу покриття дефіциту досі не існує. Всі з шляхів подолання дефіциту мають негативні наслідки. Нейтральне збалансування бюджету можливе лише в довгостроковому періоді.

Роблячи висновки, слід зазначити, що  уряд повинен постійно контролювати розмір бюджетного дефіциту, інакше він здійснюватиме дестабілізуючий вплив на соціально-економічний розвиток країни. Необхідно приділяти більше уваги збільшенню доходів держави шляхом подолання безробіття, поліпшення податкової системи, удосконалення приватизації державного житла, поліпшення фінансового стану суб'єктів господарювання та ін.

Література

1. Василик О. Теорія фінансів. –К: НІОС.-2000.-416 с.

2. Федосов В., Сафонова Л.. Бюджетний менеджмент.-К.: КНЕУ.-2007.-864с.

 3.Огонь У. Домінанти фінансової стабільності в розвитку зобов’язань держави // Фінанси України. №5. –2008.-32-41с.