Економічні науки/ 7. Облік і аудит

Рогожина І.О.

Науковий керівник: Лукашова І.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михаїла Туган-Барановського

 

ОПЕРАЦІЇ З РОЗДРІБНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ ТОВАРІВ ЯК ОБ’ЄКТ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ, ЇХ ВИДИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ЗДІЙСНЕННЯ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Важливим видом підприємницької діяльності є господарсько-торгівельна діяльність, а саме роздрібна торгівля, яка має провідну роль у розвитку споживчого ринку, в обслуговуванні населення шляхом реалізації товарів і задоволенні постійно зростаючих потреб споживачів в різноманітних товарах та послугах [1].

Відповідно, з розвитком роздрібної торгівлі розширюються об’єкти обліку та контролю, що безперечно ускладнює їх ведення.

На сьогодні, питаннями бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю в торгівлі займаються багато провідних вчених, зокрема: Бутинець Ф.Ф., Лисюк О, Нападовська Л.В., Сухарєва Л.О. та ін. Однак, в цих роботах в неповній мірі або зовсім невиділені об’єкти бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю в сучасних видах операції з роздрібної реалізації.

Тому, метою даної статті є виділення об’єктів бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю в операціях з роздрібної реалізації на основі аналізу їх сучасних видів.

На сьогодні існує три основні форми роздрібного продажу: магазинна, позамагазинна та особлива, які прогресивно розвиваються та дозволяють успішно функціонувати будь-якому підприємцю [2]. Відповідно, реалізацію товарів підприємства роздрібної реалізації здійснюють за наступними видами: продаж товарів зі сплатою готівки до каси підприємства (за готівку); продаж із розстрочкою платежу; продаж товарів за договором комісії; продаж товарів за замовленням покупців та вдома у покупців; продаж товарів поштою; та продаж через Інтернет-магазин тощо [11]. Однак, не останнє місце в такій успішній чи ефективній діяльності належить правильно організованим та здійснюваним функціям управління, як облік і контроль.

Потрібно відмітити, що питання про зв’язок і самостійність функцій обліку і контролю стало предметом дискусій вчених, як з управління, так, і з  обліку.

Аналіз існуючої літератури [3;9], дозволив зробити висновок, що функції обліку і контролю потрібно розмежувати, оскільки кожній з них притаманна своя специфіка і сфера здійснення.  Однак, в управлінні підприємством перш за все контроль здійснюється персоналом бухгалтерії підприємства. Значущість цієї частини управлінського контролю обумовлена тим, що бухгалтерія являє собою важливішу ланку, в якій відбувається процес збору, обробки, накопичення і реалізації інформації в цілях прийняття управлінських рішень. Тобто, ми визнаємо єдність, але не ототожнюємо дві різні, самостійні функції управління облік і контроль.

Розкриваючи сутність даного питання потрібно з'ясувати, що розуміється під об’єктом бухгалтерського обліку та контролю.  Що, стосується об’єктів контролю, то потрібно відмітити наступне. Об'єкти контролю, охоплювані за допомогою бухгалтерського обліку, збігаються з об'єктами обліку. Це підтверджує і Кужельний Н.В., зазначаючи, що бухгалтерський облік є й засобом контролю й об'єктом контролю. Жодна господарська операція, яка відображається в бухгалтерському обліку, не перебуває поза контролем, що забезпечується завдяки принципу подвійного запису і її контрольному значенню, тотожності даних синтетичного й аналітичного обліку, рівності активу й пасиву балансу, використанню працівниками обліку різноманітних прийомів і методів контролю й ін. Крім того, бухгалтерія контролює ще дії окремих посадових і матеріально-відповідальних осіб…»  [4].

В загальному значенні, об'єктами бухгалтерського обліку більшість авторів вважають господарські засоби підприємства - активи (оборотні й необоротні) [4;5], джерела утворення господарських засобів (власні й позикові) - власний капітал і зобов'язання, господарські процеси[6;7].

Однак необхідно вказати певну відмінність визначення об'єктів бухгалтерського обліку у вітчизняній науці від прийнятої концепції в МСФО, де мова йде не про об'єкти обліку, а про елементи фінансових звітів. Закордонні автори також розглядають елементи фінансових звітів як одну з основних складових концепції фінансового обліку [8]. Тобто має місце певна неузгодженість із міжнародними стандартами. Як відмічає, Гура Н.: вітчизняний підхід у більшій мірі враховує динаміку господарської діяльності і її відбиття в обліку, оскільки розглядає кругообіг засобів і їх джерел, а не статичну систему, яка відбита у фінансових звітах на певну дату або за певний період [10]. Так, елементи фінансових звітів не включають господарських процесів, а саме господарські процеси дозволяють розглядати систему бухгалтерського обліку в русі й взаємозв'язку всіх його елементів: під час господарських операцій, з яких властиво полягають господарські процеси, відбувається кругообіг коштів і джерел їх створення, і саме господарські операції знаходять висвітлення на рахунках бухгалтерського обліку.

Разом з тим, План рахунків є важливою складовою системи бухгалтерського обліку, який дозволяє узагальнювати інформацію про всі об'єкти обліку. У той же час реформування бухгалтерського обліку привело до зміни його побудови відповідно до елементів фінансових звітів. Якщо раніше в Плані рахунків були передбачені рахунки для відбиття процесів проведення (20-29), реалізації (46) і заготовки товарно-матеріальних цінностей (06), то тепер - рахунки для відбиття витрат і доходів у розрізі статей витрат та видів діяльності підприємства. Структура Плану рахунків відповідає структурі фінансових звітів: класи 1-3 - актив балансу, класи 4-6 - пасив балансу, класи 7-9 - звіт про фінансові результати.

Особливе значення, на наш погляд, сьогодні набуває питання про віднесення до складу об'єктів бухгалтерського обліку витрат, доходів і фінансових результатів.

Розмір і співвідношення витрат і доходів мають важливе значення в господарській діяльності підприємств, тому їх визначення та фінансових результатів є однієї з найважливіших завдань бухгалтерського обліку. Цим питанням приділяється досить уваги й у теорії, і в практиці обліку, тому при його дослідженні доцільно включати ці елементи фінансових звітів до складу об'єктів бухгалтерського обліку.

Таким чином, виходячи із вищесказаного, можна виділити об’єкти обліку та контролю в операціях з роздрібної реалізації, в залежності від їх видів.

В роздрібній торгівлі, незалежно від її виду, об’єктами обліку та внутрішнього контролю є, в загальному значені, своєчасність та повнота оприбуткування доходу (виручки) від реалізації, правильність розрахунку податкового зобов’язання з ПДВ, правильність розрахунку та повнота відображення собівартості реалізованих товарів та торгової націнки, а також визначення фінансового результату від цих операцій.

Названі об’єкти процесу реалізації є складовими виділених вище загальних об’єктів бухгалтерського обліку, а саме активів і доходу – надходження грошових коштів і відповідно формування доходу; розрахунків – визначення податкового зобов’язання з ПДВ; витрати – собівартість реалізованих товарів: а також фінансові результати – прибуток чи збиток.

Однак, в кожному виду реалізації можна виділити додатково інші об’єкти обліку та контролю (рис. 1). Розглянемо їх більш детально.

Так, при продажі товарів в розстрочку платежу додатково визначаються такі об’єкти, як: дані, інформація та первинні документи (виписка банку, прибутковий касовий ордер), які засвідчують факт повноти та своєчасності отримання першого внеску від покупця за проданий товар в розстрочку та правильності нарахування податкового зобов’язання з ПДВ; первинні документи, які підтверджують факт передання товару покупцю; дані, інформація та документи по відображенню  повноти суми щомісячного внеску за користуванням товаром; облікові регістри, документи по відображенню податкового зобов’язання з ПДВ у сумі місячного платежу, а також по нарахуванню і одержанню відсотків за користуванням кредитом; облікові


Об’єкти бухгалтерського обліку

 

Об’єкти та параметри внутрішнього контролю

 


регістри, документи по відображенню податкового зобов’язання з ПДВ у сумі нарахованих відсотків.

При продажі товарів за договором комісії можна виділити ще дані: інформацію та документи по відображенню заборгованості комітенту та облікові регістри, документи по відображенню податкового зобов’язання з ПДВ на суму комісійної винагороди.

Такі об’єкти як, дані, інформація та первинні документи (виписка банку), які засвідчують факт отримання повноти та своєчасності попередньої оплати від покупця, та нарахування податкового зобов’язання з ПДВ, а також по відображенню заліку заборгованості, виділяються при продажі товарів за замовленнями покупців та вдома у покупців.

При продажі товарів поштою, додатково визначають: дані, інформацію та первинні документи (виписка банку), які засвідчують факт отримання попередньої оплати від покупця та нарахування податкового зобов’язання з ПДВ; а також про передачу товарів поштовому відділенню; дані по відображенню вартості послуг поштового відділення по пересилці товару.

Також, виділяють: дані, інформацію та первинні документи (виписка банку), які засвідчують факт повноти отримання попередньої оплати від покупця за товари «електронними грошима» та нарахування податкового зобов’язання з ПДВ, та по відображенню заліку заборгованості, при продажі через Інтернет-магазин.

Таким чином, на основі вищесказаного можна зробити наступний висновок. З розвитком ринкових відносин розширюються види роздрібної реалізації, що безпосередньо має велике економічне значення для країни. Однак, істотне місце в ефективному здійсненні такої діяльності займають важливі функції управління як облік і контроль. На сьогодні, питання про зв’язок і самостійність функцій обліку і контролю є дуже дискусійним між вченими. На нашу думку, ці функції управління є самостійними, їм притаманна єдність, але не тотожність.

Проведений аналіз поглядів вчених, щодо виділення об’єктів бухгалтерського обліку свідчить про їх різноманітність. Однак, вважаємо доречним до складу об'єктів бухгалтерського обліку відносити:

     активи (господарські засоби);

     власний капітал і зобов'язання (джерела утворення активів);

     господарські процеси;

     витрати;

     доходи;

     фінансові результати.

На основі цього, нами були виділенні ті об’єкти бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю в операціях з роздрібної реалізації в сучасних їх видах. Відповідно, вони враховують всі складові фінансових звітів і всі об'єкти, які дійсно є об'єктом вивчення й визначення як в бухгалтерському обліку так і внутрішньому контролі, а завдяки господарським процесам самі об'єкти й господарська діяльність підприємств роздрібної торгівлі будуть розглядатися й відображатися в динаміці.