Чернякова Т.М. к.е.н. доц.

Лобач Д. студент

Східноукраїнський національний університет імені В. Даля

м. Луганськ

 

ВНУТРІШНІЙ КОРПОРАТИВНИЙ ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ

Актуальність проблеми: Облікове забезпечення звітності податків і податкових платежів є надзвичайно важливим етапом фінансової діяльності підприємства, тому внутрішній податковий контроль в цій діяльності займає першочергове місце.

Аналіз останніх досліджень і публікацій внутрішнього корпоративного податкового контролю займалися такі вчені як Бурцев В.В., Бечко П.К., Лиса Н.В., Іванов Ю.Б., Крисоватий А.Т. та ін. Однак, ще не недостатньо уваги уділяється практичним аспектам внутрішнього податкового контролю

Метою дослідження є теоретичне обґрунтування концептуальних засад розвитку внутрішнього корпоративного податкового контролю.

Виклад основного матеріалу. Система внутрішнього корпоративного податкового контролю це складова система корпоративного податкового менеджменту, призначена для збалансування інтересів учасників корпоративних взаємовідносин у процесі їх участі в корпоративній діяльності, основними підсистемами якої виступають системи зовнішнього та внутрішнього контролю, включаючи підзвітність та комунікації.

Корпоративний податковий контроль – це систематична діяльність, спрямована на організацію достовірного податкового обліку на підприємстві, самоконтролю за достовірністю податкових розрахунків, а також виявлення і усунення податкових помилок до перевірки податковими органами [1]

Внутрішній контроль організації передбачає визначення фактичного стану об`єкта контролю, порівняння фактичних даних із запланованими, оцінку виявлених відхилень та ступеню їх впливу на функціонування організації; виявлення причин зафіксованих відхилень; створення інформаційної бази для прийняття корегуючих рішень.

В. Бурцев [2] особливістю внутрішнього контролю вважає його двоїсту роль в процесі управління організацією, а саме, що в результаті глибокої інтеграції контролю та інших елементів процесу управління на практиці неможливо визначити коло діяльності для робітника таким чином, щоб він відносився лише до одного елемента управління без його взаємозв`язку та взаємодії з контролем. Тому всі управлінські функції інтегровані з контрольною і елемент контролю присутній на кожній стадії управління.

Проведення внутрішнього податкового контролю підлягають тим же вимогам, що і податковий контроль у цілому. У місці з тим йому властиві особливі принципові вимоги як до інформаційного забезпечення, так і до процедури проведення. До таких організаційно-економічних принципів відносяться: [4] дотримання інтересів держави й економічних контрагентів; приступність результатів внутрішнього податкового контролю для їхнього аналізу з боку державних податкових і митних адміністрацій і банків; аналітичність і змістовність звіту по внутрішньому податковому контролю для встановлення закономірностей потоку коштів; простота і доступність висновків для комп'ютерної обробки даних.

Податковий менеджер підприємства, займаючись пошуком способів оптимізації податкових платежів (податковим плануванням), одночасно здійснює і контрольні дії. Відомий цілий арсенал методів внутрішнього контролю, застосовуваних у системі бухгалтерського обліку. Ці методи в однаковій мірі можуть бути використані в податковому менеджменті. До них відносяться: контроль витрат підприємства; контроль за ходом виконання плану і погашення боргових зобов'язань; контроль за оподатковуваною базою, термінами погашення податкових заборгованостей; контроль за використанням нових платіжних засобів; контроль за валютними й експортними операціями.

Мета внутрішнього податкового корпоративного контролю в основному така ж, що і для фінансового корпоративного контролю в цілому: акуратне ведення фінансових документів; своєчасне і належне заповнення всіх регістрів податкової звітності (декларацій і проміжних розрахунків податкових платежів, книг покупок-продажів для розрахунків податку на додаткову вартість, довідок по авансових платежах податку на прибуток і т.п.). захищеність активів підприємства від розтрат і розкрадань; забезпечення вірогідності бухгалтерського обліку.

У такий спосіб внутрішній податковий контроль дозволяє відслідковувати мультикаційний ефект не тільки від інвестиційних вкладень, але і від зміни податкових зобов'язань. Несвоєчасна сплата податків у бюджет не тільки сполучена зі штрафними санкціями. Вона перетворює боргові зобов'язання в некерований об'єкт, росте сама сума податкового зобов'язання, ростуть і суми пені і штрафів.

Отже, корпоративний податковий контроль, необхідно розглядати як складову податкового менеджменту. Тому є можливість у майбутньому це поняття виділити як окрему науку, що дасть змогу глибше вивчати внутрішню податкову діяльність на підприємстві і тим самим підняти на більш високий рівень систему внутрішнього податкового контролю, що сприятливо скажеться на прибутковості підприємства.

 

 

Література

1.     Бечко П.К., Лиса Н.В. Податковий менеджмент: навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2009 – 288 с.

2.     Бурцев В.В. Внутренний контроль: основные понятия и организация проведения // Менеджмент в России и за рубежом. – 2002. – №4. – с. 38.

3.     Іванов Ю.Б., Крисоватий А.Т. та ін. Податковий менеджмент: Підручник. – К.: Знання, 2008 – 525 с.

4.     Інформаційний ресурс: www. saved_diser. com. ua