ПРОЦЕС ОТРИМАННЯ СЕРТИФІКАТА АУДИТОРА

 

Петрачкова М.І.

Науковий керівник к.е.н.Бєлоусова І.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Становлення та розвиток аудиту в Україні триває вже майже 16 років. Аудит переживає певний підйом інтересу з боку громадськості та бізнесу. Це впливає і на кадрову забезпеченість. На даний момент цим фахом почала цікавитися молодь, яка бачить перед собою перспективу роботи в міжнародних аудиторських фірмах.  Тобто чисельність бажаючих працювати професійними аудиторами поступово збільшується.

Аналіз літературних джерел показав, що питанням здобуття професії аудитора займалися наступні вчені О. Редько, В.Я. Савченко. Але все ще існують певні невирішені проблеми та протиріччя щодо вступу до професійного аудиту.

Метою даного дослідження є деталізація процесу отримання сертифіката професійного аудитора і роботи за цим напрямком.

Згідно з Законом України «Про аудиторську діяльність»[1] «аудиторська діяльність – підприємницька діяльність, яка включає в себе організаційне й методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудит) та надання інших супутніх аудиту послуг».

Особа, яка бажає стати аудитором може, в майбутньому працювати аудитором – приватним підприємцем, як фізична особа чи як юридична, тобто бути керівником аудиторської фірми. В будь-якому разі необхідне отримання сертифіката аудитора. Але отримання сертифіката аудитора свідчить лише про наявність спеціальних знань, достатніх для надання професійних аудиторських послуг. Сертифікат не дає змоги займатися підприємницькою діяльністю, якою, згідно з чинним законодавством і є надання аудиторських послуг.

Згідно ст.4 Закону України «Про аудиторську діяльність» отримати сертифікат  може  особа, що не має судимості за корисливі злочини[1]. Тут проявляється недосконалість вітчизняної законодавчої бази. З цього можна зробити висновок, що особа яка скоїла інші види злочинів має право на отримання сертифіката аудитора.

Згідно з Законом України «Про аудиторську діяльність» право на отримання сертифікату мають фізичні особи, які:

а) мають вищу освіту (економічну чи юридичну);

б) мають необхідні знання (з аудиту, фінансів, економіки, господарського права);

в) мають досвід роботи (не менше 3х років) на одній з посад: ревізора; бухгалтера; юриста; фінансиста; економіста; асистента аудитора.[1]

Особи, які мають вищезазначені ознаки, та документи, що це засвідчують, можуть здати письмовий іспит в Аудиторській палаті України (АПУ) за Програмою, затвердженою АПУ. У разі успішної здачі іспитів фізичні особи отримують сертифікат аудитора строком дії на п’ять років. Через п’ять років аудитор повинен подовжити термін дії свого сертифіката за підсумками контрольного тестування[4]. На даний момент це коштує близько 1500 грн[3].

Спеціальних закладів для підготовки до іспиту немає. Але при регіональних відділеннях Спілки аудиторів України, при АПУ, в Національному центрі обліку та аудиту організовують курси з підготовки до іспитів на отримання сертифіката аудитора серії «А»(для аудиту суб’єктів господарювання) та серії «Б»(для аудиту банків)[4].

Іспити проходять в приміщенні АПУ. Для допуску до іспитів необхідно  надати заяву за встановленою формою, копію диплому, засвідчену нотаріально, копію трудової книжки, засвідчену нотаріально, документ про оплату за проведенням сертифікації, копію першої сторінки паспорта.

Іспит проходить в 2 етапи:

1 етап – письмове тестування з 50 питань з чотирма варіантами відповідей. Правильних відповідей повинно бути не менше 35 для того, щоб перейти до другого етапу.

2 етап – письмове вирішення ситуаційного завдання.

Особа, що набирає більше 60 балів за результатами 2-х етапів отримує сертифікат аудитора. Вартість кожного етапу на сьогоднішній день складає 2520 грн, а вартість іспиту в цілому – 5440 грн.

Якщо кандидат не склав будь-який з етапів він має право подати на апеляцію у письмовому вигляді впродовж 10 днів після затвердження та повідомлення результату іспиту. Рішення приймає Комісія з сертифікації та освіти АПУ. Кандидат має право на необмежену кількість разів здавати перший етап, другий етап здає повторно протягом року з дати здачі першого етапу[3].

Після отримання сертифіката, аудитор повинен періодично поодовжувати строк його дії, шляхом удосконалення своїх знань та підвищення кваліфікації.

Із 1993 року АПУ всього сертифіковано 6 496 аудитори. Згідно з Законом України "Про аудиторську діяльність" термін чинності сертифіката не може перевищувати п’яти років. Станом на 1 липня 2009 року чинний сертифікат аудитора України мають 3 162 особи.

Аудиторські фірми та аудитори, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці, мають право на здійснення аудиторської діяльності лише після включення їх до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів. Станом на 1 липня 2009 року до Реєстру включено 1 563 аудиторських фірми та 808 аудитори-підприємці.

Автором Савченко В.Я. [4] був запропонований алгоритм вступу до  фахової аудиторської діяльності. На нашу думку його необхідно удосконалити переходу з етапу заняття аудиторським бізнесом до вдосконалення професійних знань потім до продовження строку дії сертифікату і нарешті повернутися до продовження заняття аудиторським бізнесом і безперечно саме заняття аудиторським бізнесом. Тобто ці етапи мають бути послідовні, а не проходити паралельно.

Модифікований алгоритм наведено на рисунку 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Загальний алгоритм вступу до фахової аудиторської діяльності

 

Отже, аудиторська діяльність повинна бути саме професійною. Суб’єкт аудиту має безперервний потік замовлень, які він повинен якісно виконувати з дотриманням норм професійної етики. Є сенс в майбутньому стати аудитором, адже ринок замовників дуже великий: користувачами обов’язкового аудиту можуть бути 32000 товариств, більше ніж 70000 бухгалтерів та близько 2 млн СПД можуть замовити у аудитора певні професійні послуги[4]. А кількість реально функціонуючих аудиторів і аудиторських фірм набагато менше.

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

1.     Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.93р. № 3125-ХІІ із змінами та доповненнями від  19.01.2007 на пiдставi 140-16

2.     Редько О. Професійний аудит в Україні. Інтродукція / О.Редько// Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. - №7.-с.33-37.

3.     Рeшение Аудиторской палаты Украины от 26 апреля 2007 года N 176/5 «Об установлении платы за проведение сертификации и включения в Реестр аудиторских фирм и аудиторов» .

4.      Савченко В.Я. Аудит / В.Я. Савченко.-К:ЦНЛ.-2005.-458с.