Економічні науки. Облік та аудит

Бєлановська М.О., Закалинська Є.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Необхідність введення обов'язкового страхування аудиторської діяльності

Необхідність аудиторської діяльності виникла в Україні з переходом до ринкових відносин, регулюється низкою законодавчих актів, основним з яких є Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.93 р. № 3125-12, остання редакція якого прийнята 14.09.2006 р. № 140-V і набула чинності з 19.01.2007 р.

Значний внесок у дослідження проблем правового регулювання аудиторської діяльності зробили такі науковці як: Воронова  Л. К., Грачева Е. Ю., Грешта В. Л., Давидов Г. М., Дорош Н.  І., Купрякова С.И. та інші фахівці в галузі права.

Аудит в Україні вже набув чітких ознак невід’ємного елемента інфраструктури ринкової економіки. Діяльність Аудиторської палати України та Спілки аудиторів України спрямовані на подальший розвиток аудиторської діяльності, удосконалення її нормативного регулювання. Проте заходи, що ними вживаються, не повною мірою вирішують проблеми у сфері аудиту, мають не системний характер, а прийняті рішення не завжди знаходять практичну реалізацію. Формування цілісної системи аудиту в Україні не завершено і потребує удосконалення методологічних і організаційних засад, адекватного нормативного регулювання.

У Законі України «Про аудиторську діяльність» відсутні  такі  важливі  положення  регулювання,  як страхування  ризиків  аудиторської  діяльності, що досить широко використовується в світовій практиці.

Мета статті – аналіз нормативно-правової бази стосовно страхування професіональної відповідальності аудиторів в Україні та закордоном, а також надання рекмендацій з приводу реформування нориативно-правової бази в аспекті страхування ризиків аудиторської діяльності.

Так, для підвищення статусу вітчизняного аудиту особливої значущості на сучасному етапі набуває страхування професійної відповідальності аудиторів, пов'язане з можливістю пред'явлення претензій особам за наслідки помилок, допущених аудиторами при виконанні професійних обов'язків. Це один з видів захисту відповідальності професійної діяльності, передбачений ст. 4 Закони України «Про страхування» [1], пов'язаний з відшкодуванням збитку, заподіяного страхувальником юридичній або фізичній особі.

Аудиторська діяльність це один з видів підприємницької діяльності, яка включає організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок і надання інших аудиторських послуг [2].

Аудиторський ризик це ризик, який приймає на себе аудитор, надаючи висновок про повну достовірність даних фінансової звітності.

Особливістю аудиторського ризику є те, що на нього впливає ризик виробничо-фінансової діяльност, тобто підприємницький ризик, ризик інформаційного забезпечення, тобто ризик системи бухгалтерського обліку і внутрішньогосподарчого контролю, ризик невиявлених помилок аудитора.

Помилки аудитора можуть виявлятися в неправомірному застосуванні нормативних правових актів з питань оподаткування, бухгалтерського обліку і звітності, а також в ненавмисній арифметичній помилці. Передбачається, що провина аудитора, який підлягає страхуванню, може виявлятися двояко: у формі необачності, недбалості, некваліфікованого виконання своїх обов'язків і у формі навмисних дій. Відповідальність у формі навмисних дій застрахованого аудитора можна встановити тільки через суд. Практичну реалізацію можливостей страхування відповідальності в державі ускладнюють відсутність чіткого уявлення про відповідальність як об'єкту страхування, так і відсутність розуміння необхідності страхування [3].

Страхування відповідальності аудиторів здійснюється в багатьох державах і найчастіше є обов'язковим. Без укладення договору страхування професійної відповідальності здійснювати таку професійну діяльність аудиторам заборонено. Оскільки відповідальність аудиторів дуже велика, тобто високий ризик аудиторської перевірки, виникає проблема страхування аудиторського ризику.

Аудиторські фірми витрачають до 10% прибутку на страхування аудиторських ризиків. Найбільша увага питанням страхування аудиторської діяльності приділяється в Швеції. Аудитори і аудиторські фірми повинні складати договори про страхування або залишати в Комісії з аудиторської діяльності заставу під зобов'язання відшкодування збитків, які аудитор або аудиторська організація можуть понести під час своєї діяльності. Виключення з цих вимог може зробити Комісія з аудиторської діяльності тільки за наявності особливих обставин. Наприклад, за законодавством Іспанії аудитори відповідають особисто і солідарно перед  організаціями і третіми особами за шкоду, заподіяну через невиконання аудиторами своїх зобов'язань. Якщо шкода причинна аудитором, що працює в аудиторській організації, відповідає як аудитор, так і організація  [4].  Страхування аудиторської відповідальності є обов'язковим і для аудиторів в Німеччині, Італії, Росії, для бухгалтерів у Великобританії. Згідно оцінці страхувальників близько 80% відомих аудиторських компаній Росії мають поліс страхування аудиторської відповідальності [3].

На відміну від розвинених країн законодавство України не передбачає страхування професійної відповідальності аудиторів і повного і беззастережного відшкодування збитку, нанесеного замовникові аудиту. Статтями 21 і 22 Закона України «Про аудиторську діяльність» [2] визначено, що за неналежне виконання своїх зобов'язань аудитор (аудиторська фірма) несе майнову і іншу цивільно-правову відповідальність згідно з угодою і законом. При цьому цивільно-правову відповідальність можна розділити на відповідальність перед замовниками аудиту і третіми особами, адміністративну, кримінальну. Крім того, Аудиторською палатою України можуть застосовуватися стягнення у вигляді попередження, припинення дії сертифікату на строк до одного року або його анулювання, виключення з Реєстру аудиторських фірм і аудиторів.

На підсаві даного аналізу можна зробити висновок, що в Україні необхідне введення обов’язкового страхування професіональної відповідальності аудиторів, що водночас дасть можливість ефективного розвитку ринку страхових послуг та надасть впевненість потенційним клієнтам аудиторських послуг у фінансовій надійності та незалежності аудитора.

Вдосконалення нормативно-правового регулювання аудиторської діяльності в аспекті страхування професійної відповідальності можна здійснити внесенням змін до Закону України «Про аудиторську діяльність», де чітко зазначити види відповідальності та умови страхування професійної відповідальності аудиторів.

Введення в практику аудиторської діяльності обов'язкового страхування професійної діяльності є важливим етапом гармонізації розвитку аудита, позитивно  вплине на ділову активність аудиторських фірм, що матиме позитивний вплив на розвиток української економіки.

 

Література:

1.     Закон України «Про страхування» від 07.03.96 р. №85/96-ВР.

2.     Закон України «Про аудиторську діяльність» від 14.09.2006 р. зі змінами та доповненнями.

3.     Микитенко Т. Страхование профессиональной ответственности аудиторов // Бухгалтерский учет и аудит.- 2008.- №6.- с. 46-50.

4.     Купрякова С.И, Попова Т.А. Некоторые вопросы страхования ответственности аудиторов при осуществлении обязательного аудита //Адвокат.- 2005.- №12.- с. 23-27.