Економіка/3. Фінансові відносини

Кравенська А.Р

Науковий керівник: Вдовенко Л.О

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ПРОБЛЕМИ КЛАСИФІКАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО БОРГУ

 

Державний боргце сукупність усіх боргових зобовязань держави перед своїми кредиторами. Величина державного боргу, динаміка і темпи його зміни відображають стан економіки і держави, ефективність функціонування державних структур.

Державний борг являє собою приватні активи. Дефіцит одного сектора економіки є надлишком для іншого. Таким чином для закритої економіки внутрішній державний борг не є настільки очевидним тягарем, яким він є для окремої особистості.

Існування державного боргу, включаючи борг у формі випущених державою грошей, який не приносить відсотки, також полегшує угоди між поколіннями. Він дозволяє нині працюючому поколінню зберігати і звертатися за пенсійною підтримкою до наступного покоління під час відсутності можливості накопичувати капітал, що не знецінюється.

Проблема пошуку оптимальної структури державного боргу та його класифікації, особливо в сучасних умовах, є однією з основних у сфері бюджетно-фінансових відносин. Однак до сьогодні спеціальних досліджень структури державного боргу, його змісту тощо не здійснювалося. Зареєстровані у Верховній Раді України проекти закону про державний борг теж не містять визначення розширеної класифікації державного боргу, зокрема внутрішнього та зовнішнього. Проте  реалії життя вимагають чіткості у розумінні змісту поняття державного боргу  і його адекватного відображення у правових формах, оскільки кожен із елементів структури державного боргу має свої   характерні підстави виникнення, порядок обслуговування і погашення.

Державний борг включає фінансові зобовязання  Уряду , що повинні виконуватися за рахунок коштів публічних фондів. Це зобов’язання держави, які виникають: в результаті здійснення запозичень; із наданих державою гарантій за зобов’язаннями третіх осіб - суб’єктів господарської діяльності; на умовах право наступництва, у вигляді сум бюджетних асигнувань, перерахованих із порушенням строків чи не у повному розмірі; як суми компенсації за несвоєчасне чи не повну виплату суми платежу юридичним та фізичним особам.

Враховуючи положення Спеціального стандарту поширення даних по державному боргу, розробленого Міжнародним валютним фондом, що визначає також класифікацію державного боргу, запропоную розширену  класифікацію   боргових зобовязань за наступними критеріями:

-залежно від участі держави щодо погашення та обслуговування боргу(прямий і непрямий);

-залежно від ринку розміщення боргових зобов’язань (внутрішній і зовнішній ринок);

-за валютною структурою боргу(в національній та іноземній валюті);

-за інституційною структурою(публічні органи, приватні організації фінансового та банківського сектора, організації не фінансового сектора різних форм власності, резиденти, не резиденти) ;

-залежно від виду та строків здійснення виплат (капітальний, поточний);

-залежно від типів боргового зобовязання:(ринкові,неринкові).

Я вважаю, що така класифікація державного боргу більш системно відображає боргове становище держави; допомагає у чіткому визначенні структури державного боргу та його обсягів;відображає специфіку різних видів боргових зобов’язань та їх співвідношення у загальній структурі боргу; допомагає у формуванні боргової стратегії держави. В свою чергу, ринкові боргові зобовязання класифікуються наступним чином:

1.Внутрішні боргові інструменти:

-за терміном обігу(короткострокові, строк обігу, які не перевищує одного року; середньострокові;довгострокові).

-за характером сплати відсоткового доходу(купонні; відсоткові безкупонні; дисконтні)

-за характером визначення відсоткової ставки(з фіксованою і плаваючою відсотковою ставкою)

-за характером розміщення(ті, що розміщуються на фінансовому ринку і можуть купуватись і фізичними та юридичними особами; ощадні, що розповсюджуються через установи Ощадного банку, і які купуються фізичними особами).

2.Зовнішні боргові інструменти:

-за терміном обігу(короткострокові, строк обігу яких не перевищує 1 року; середньострокові, строком обігу від 2 років до 5; довгострокові-5 і більше).

-за джерелами запозичень(розміщуються на міжнародних фінансових ринках; находять від міжнародних організацій відповідно до кредитних угод;надходять від урядів іноземних держав відповідно до кредитних умов).

Я вважаю, що система класифікації, а також порядок утворення державного боргу і критерії віднесення боргових зобовязань до державного боргу, механізми  управління, погашення та інше повинне бути врегульоване спеціальним законом про державний борг незважаючи на статичність критеріїв класифікації, що повинні бути визначені у законодавчому порядку, визначення щорічної постатейної структури державного боргу повинно бути обовязком  Міністерства фінансів з подальшим затвердженням Верховною Радою України.

Література

1.Правові проблеми класифікації державного боргу/І.Заверуха/Право України №3 2008 С.51-52.

2.Тягар державного боргу/А.О.Сігайов/Формування ринкових відносин в Україні №3 2009 С.30-31.

3.Проекти Закону УкраїниПро Державний борг України №1229 від 20 травня 2005 р.