Экономические науки/ 10.Экономика предприятия

Проценко К.О.

Національний гірничий університет, Україна

Розвиток та підтримка малого бізнесу в Україні

 

У сучасній ринковій економіці мале підприємництво розглядається як самостійна форма функціонування та розвитку продуктивних сил, що сприяє прискоренню структурної перебудови економіки, активізації науково-дослідницьких робіт, стимулює економічну конкуренцію та вирішує ряд інших соціально-економічних проблем.

Як свідчать статистичні дані, починаючи з 2000 року, кількість малих підприємств в Україні мала динаміку до зростання. (рис.1)

Позитивні тенденції вказують на щорічний розвиток та підвищення ролі малого бізнесу в Україні. Так, у 2007 році кількість малих підприємств на 10 тис. наявного населення на 32 одиниці, або 73%, перевищує показник 2000 року, та на 16 одиниць, або 27%, - показник 2004 року. Проте кризові явища в економіці сприяли згортанню малого підприємництва і у 2008 році їх кількість зменшилася у порівнянні із попереднім роком на 4 одиниці, або 5%.

Проте попри кількісне зростання малого підприємництва в України, частка їх продукції у загальному обсязі реалізованої продукції з 2000 по 2005 рік мала негативну динаміку. (рис.2)

У 2006 році відбулося різке зростання частки продукції малих підприємств, її рівень більш ніж утричі перевищив показник 2005 року, проте надалі почало відбуватися поступове її скорочення – до 16,3% у 2008 році.[2]

Тому незважаючи на кількісне збільшення малого підприємництва, його позиції залишаються досить хиткими. Оцінюючи проблеми, що перешкоджають розвитку малого бізнесу в Україні, слід виділити, перш за все, недостатність фінансування. Ця проблема гостро постає не лише в Україні, а й у решті країн світу, навіть економічно розвинених. Для її розв’язання держави забезпечують сприятливі законодавчі умови щодо створення відповідної фінансової інфраструктури, але її розвиток в Україні є низьким.

Перешкоди розвитку малого бізнесу можна розділити на дві групи:

-  фіскальні,  що пов’язані з податковим навантаженням;

-  фінансово-кредитні, що пов’язані із залученням зовнішніх фінансових ресурсів для розвитку.

Тому для вирішення даних проблем визначальною є роль держави. У світовій практиці прийнято виділяти три основні напрями державної підтримки малого підприємництва:

-  фінансова допомога;

-  система державних закупівель (як правило – на контрактній основі);

-  надання консультативної і технічної допомоги.

Поштовх розвитку малого бізнесу може надати створення  комплексу фінансових механізмів підтримки малих підприємств, що включає в себе:

·  використання гарантійних фондів кредитування малого бізнесу;

·  страхування комерційних ризиків;

·  пільгове кредитування та часткову компенсацію відсоткових ставок по кредитах;

·  надання фінансової підтримки інноваційної діяльності;

·  компенсацію видатків на інформаційне обслуговування;

·  компенсацію видатків на отримання патентів, захист авторських прав;

·  надання обладнання в лізинг;

·  венчурне фінансування малих підприємств;

·  підтримку утворення кредитних союзів для малого підприємництва;

·  розвиток бізнес-центрів та бізнес-інкубаторів з метою зменшення накладних витрат малих підприємств та ін.

Водночас, сучасна економіка висуває і додаткові вимоги до малих підприємств: підвищується кваліфікаційний ценз для працівників, відповідно – вартість трудових ресурсів, зростає вартість необхідного обладнання, підвищуються вимоги щодо слідування прогресу знань та технологій. Тому необхідність цілеспрямованого сприяння розвитку малого бізнесу в перехідній  економіці зростає. [1]

 

Література:

1.     Малий і середній бізнес у пошуках місця в стратегії економічного зростання в Україні / Національний інститут стратегічних досліджень [Електронний ресурс] / Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/Table/Jalilo19/002.htm

2.     Статистичний щорічник України за 2008 рік / за ред. О. Г. Осауленка. – К.: Державний комітет статистики України, Консультант, 2009. – 567 с.