Экономические науки/ 9.Экономика промышленности

Проценко К.О.

Національний гірничий університет, Україна

Стан та перспективи розвитку легкої промисловості України

 

В умовах посилення світової конкуренції та стрімкого економічного зростання окремих держав ключову роль у збереженні та підвищенні позицій країни відіграє її промисловий розвиток. Проте промисловість України характеризується низькою інноваційною активністю підприємств та низькими фінансовими результатами їх операційної діяльності.

Одним із важливих видів промислової діяльності є легка промисловість, яка є багатогалузевим комплексом з виробництва товарів народного споживання та включає 4,5 тис. підприємств, що забезпечують близько 150 тис. робочих місць. Цей соціально важливий сектор економіки орієнтований на кінцевого споживача.

Пріоритетність даної галузі визначається швидким обігом капіталу, низькою енергоємністю виробництва (1-3% валових витрат), незначним впливом на довкiлля та наявністю висококваліфікованих кадрів в усіх регіонах. Проте аналіз статистичних даних вказує на те, що саме підприємства легкої промисловості характеризуються найгіршими фінансовими результатами операційної діяльності. (рис.1)

Як видно з рис.1, рентабельність операційної діяльності підприємств легкої промисловості протягом аналізованого періоду є занизькою та не перевищує 1,1% у 2001 році. Найменшого значення показник рентабельності сягнув 2008 року та становив -1,9%, тобто діяльність підприємств даної галузі цього року була збитковою.

Крім того, з 2000 року спостерігалося зниження обсягів виробництва товарів легкої промисловості (рис.2).

 

 

У 2008 році показник обсягу продукції легкої промисловості скоротився на 3,8% у порівнянні із 2007 роком. [2] Це було зумовлено, передусім, такими факторами, як:

·                        посилення негативного впливу фінансової кризи, внаслідок чого підприємства не були в змозі отримати короткострокові кредити на поповнення обігових коштів для закупівлі сировини, допоміжних матеріалів та запасних частин;

·                        запровадження спрощеної системи оподаткування, яка створила нерівні умови конкуренції на ринку країни і призводить до розукрупнення великих підприємств;

·                        зростання імпорту даних товарів, в тому числі завезених контрабандно та із заниженням митної вартості;

·                        нерозвиненість системи збуту, що змушує вітчизняні підприємства вдаватися до давальницьких контрактів;

·                        вiдсутнiсть виробництва спецiалiзованого обладнання для виготовлення товарiв легкої промисловостi та запасних частин до нього та ін.

Для збільшення обсягів виробництва та покращення фінансових результатів діяльності легкої промисловості України необхідно вжити ряд заходів. По-перше,  для інвестиційної привабливості галузі необхідно запровадити прозору схему сплати податку на додану вартість на імпорт обладнання: сплата ПДВ при імпорті, а повернення - при введенні в експлуатацію зазначеного обладнання або звільнення його від оподаткування.

Підвищення конкурентоспроможності легкої промисловості також неможливе без  її виходу на iнновацiйно-iнвестицiйний шлях розвитку, що спрямований на створення i впровадження сучасних технологiй i обладнання.

Тому першочерговими завданнями для виходу вітчизняної легкої промисловості на якісно новий рівень постають:

·                        створення сприятливих умов для залучення iнвестицiй з метою розвитку галузi;

·                        сприяння розвитку вiтчизняної сировинної бази для текстильної промисловостi;

·                        захист вiтчизняного виробника вiд недобросовiсної конкуренцiї;

·                        розвиток галузевої науки та iнформацiйного забезпечення підприємств.

     Такий варiант дасть можливiсть оновити застарiлу технiчну базу галузi, забезпечити значне зростання обсягу виробництва товарiв легкої промисловостi. [1]

 

Література:

1.     Концепція Державної програми розвитку легкої промисловості на період до 2011 року 673-00- редакція від 27.12.2006 / Урядовий портал [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=60710549

2.     Статистичний щорічник України за 2008 рік / за ред. О. Г. Осауленка. – К.: Державний комітет статистики України, Консультант, 2009. – 567 с.