“Экономические науки”/6.Маркетинг и менеджмент.

Щербина Світлана Анатоліївна, Плищук Ольга Миколаївна

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Науковий керівник – Петращак О. О.

 

Мобільний зв’язок – майбутнє реклами

 

В наш час рекламу можна побачити всюди: на вулиці, на біл-бордах, по телевізору, у газетах, журналах, на тролейбусах, у тролейбусах, на маленьких листівочках, що роздають нам на вулиці. Реклама стала невід’ємною частиною просування товарів і послуг. Не виняток і мобільний зв’язок. Але реклама це лише частина такого поняття як мобільний маркетинг.

Питання розвитку мобільного маркетингу є досить актуальним і цікавим сьогодні. Вміру розвитку суспільства зростають і його потреби. А сучасний активний розвиток мобільного зв’язку та піару відомих брендів, а також поширення будь-якої інформації призвів і до такої необхідної в наш час категорії як мобільний маркетинг.

Дану тему розглядали та досліджували такі науковці як М. Леппаніемі, Н. Гриник, П. Кавассаліс, Р. Адлер, С. Годін, Т. Цілих, Я. Федорук  та ін.

Мобільний маркетинг - це поняття, яке означає процес поширення маркетингової інформації на мобільні телефони абонентів-споживачів не лише через текстові повідомлення (SMS), але і інші мобільні технології. Такі як: голосове автоматичне меню доступне у тоновому режимі IVR (Interactive Voice Response), спрощений інтернет у мобільному телефоні WAP (Wireless Application Protocol), мультимедійні (фото, звук, відео) повідомлення MMS (Multimedia Message Service), локальний (до 10м) радіозв'язок між комунікаційними засобами (телефонами, ноутбуками і т.п.) Bluetooth.

Зараз у світі основним інструментом для мобільного маректингу залишаються SMS та IVR, якими в Україні користується відповідно 80% та 95% абонентів (приклад IVR – це меню, яке абонент чує коли телефонує у службу підтримки мобільного оператора). Хоча за останні кілька років активно почали розвиватися технології WAP та MMS.

Мобільним маркетингом займаються в основному три типи компаній: мобільні оператори своїми силами, агенції мобільного макретингу та контент-провайдери. Перші, зрозуміло, створюють свої власні відділи маркетингових комунікацій, які між іншим організовують і акції з прямого маркетингу на мобільні телефони. Другіпрацюють спеціалізовано в галузі мобільної реклами та маркетингу. Треті, в основному,  продають розваги для мобільних телефонів (лого, мелодії, секс по телефону), і крім цього час від часу займаються і рекламними кампаніями.

Отже, зрозуміло, що контент-провайдери, продаючи розваги для мобільних телефонів, заробляють на абонентах, а за допомогою спеціалізованих агенцій мобільного зв’язку компанія-замовник буде мати заробіток з продажу свого продукту.

Серед відомих агенцій, які спеціалізуються на мобільному маркетингу є такі як 12 snap, Enpocket, існують також галузеві асоціації та нагороди, наприклад, Mobile Marketing Association, Mobile Marketing Awards. На українському ринку можна виділити таких як Kids Market Consulting, JUMP Ukraine.

Ще 15 років тому мобільний телефон був предметом розкоші, а зараз користувачі зв’язку надають перевагу мобільному телефону навіть при наявності стаціонарного телефону. За даними iKS-Consulting, на кінець січня 2010 року кількість мобільних користувачів України становила 55,367 млн., проникнення – 120,4%. В січні абонбаза збільшилась на 47 тисяч [4]. Отже, збільшилась й кількість користувачів послугами мобільного маркетингу.

Унікальний потенціал мобільних пристроїв як каналу інтерактивних комунікацій став справжнім відкриттям і проривом у маркетинговому світі. Першою можливості нового інструмента в 1993р. випробувала компанія Coca-Cola. За нею мобільні технології взяли на озброєння Pepsi, Nestle, McDonald’s, Winston, Miller та інші гіганти ринку масового споживання.

Мобільний маркетинг сьогодні – це сукупність заходів пов’язаних з просуванням товарів та послуг з використанням різноманітних технологій мобільного зв’язку. Мобільний телефон став прямим ефективним  двостороннім каналом зв’язку зі споживачем. Вже не потрібно відправляти етикетки і кришечки по пошті, щоб виграти подарунки. Зараз можна просто відправити по смс штрих код, номер чи слово і отримати свій виграш.

За допомогою спеціальних послуг  можна дізнатись про погоду, замовити гороскоп, прослухати улюблену мелодію чи купити будь-який товар. І все це за допомогою мобільного маркетингу, розвиток якого дедалі більше набирає обертів не лише в світі, а й в Україні.

Страхові компанії, банківський сектор, супермаркети, фармацевтичні компанії, розважальні центри, ресторани, всі вони починають посилено користуватись послугами мобільного маркетингу. Так, через sms-повідомлення попереджають про дату закінчення дії полісу, інформують про надходження заробітної плати на картку, нагадують про щомісячне погашення кредиту і відсотків по ньому, повідомляють про знижки на товари і послуги у супермаркетах, інформують клієнтів про розпродаж і рекламні акції та відкриття нових барів, ресторанів, кінотеатрів, казино тощо.

Можливості мобільного маркетингу розширюються. Асоціація мобільного маркетингу представила тенденції, які на думку її експертів, будуть переважати на ринку у 2010 році:

1.Поширення  медичних  послуг по мобільному телефону і медичних мобільних додатків.

2. Розширення можливостей роботи в режимі реального часу.

3.Поширення мобільного телебачення та відеоконференцій.

4. Рішення, які відключають функцію телефону під час водіння.

5. Покращення розпізнавання мобільних штрих-кодів і купонів.

6. Об'єднання користувачів локальних сервісів.

7.Розповсюдження безкоштовних навігаційних додатків з підтримкою маршрутизації.

8. Поліпшення маркетингових вимірювань компаній.

9. Розпізнавання запахів [6].

Міжнародне агентство Out There Media, яке вже співпрацює з компанією "Київстар", повідомило про укладення договору з "МТС-Україна".

Тепер МТС зможе розміщувати рекламу для своїх абонентів, використовуючи програмне забезпечення, що належить агентству  Mobucks. Мова йде про банерну рекламу на wap-ресурсах оператора, а також SMS-розсилку.

Завдяки контрактам з "Київстаром" і МТС, Out There Media має доступ сумарно до 40 млн мобільних пристроїв, або 80% абонентів мобільного зв'язку в країні. Але в цілому мобільна реклама в Україні залишається дорогою, а тому не настільки популярною, як у всьому світі.

Нагадаємо, що, згідно з даними дослідницької компанії Informa Telecoms & Media, в 2008 році світовий ринок мобільної реклами склав $1,72 млрд, а до 2013 року він виросте до $12,09 млрд. Активність мобільного маркетингу зросла на 28%[5].

Активність такого інструменту мобільного маркетингу, як SMS, зросла. Про це свідчить опитування, проведене компанією мобільного маркетингу HipCricket. Під час дослідження 34% респондентів повідомили, що за останній рік отримували різні маркетингові пропозиції в повідомленнях SMS. Це на 28% більше, ніж показники аналогічного опитування за 2008 р. [5].

Отже, підсумовуючи сказане, можна зробити такі висновки. Мобільний маркетинг в майбутньому стане невід’ємною частиною життя людей, оскільки багато в чому його послуги є необхідними. Мобільний маркетинг вже набирає обертів і в подальшому стане досить прибутковим бізнесом в Україні. Головна перевага мобільного маркетингу полягає у легкості і невимушеності інтеграції в традиційну рекламну кампанію, дружністю щодо інших медіа: не конкурує з ними за рекламний бюджет, а ненав’язливо розширює їхні рекламні та медійні можливості. Саме тому, майбутнє реклами за мобільним маркетингом.

 

Література:

1.     Гриник Н. SMS акція чи мобільний маркетинг? Три відмінності між контент-провайдером і агенцією мобільного маркетингу / Н. Гриник. –

www.lead9.com/vse_novosti.

2.     Матвійчук-Соскіна Н. Тенденції та шляхи розвитку мобільного   

маркетингу як інновації / Н. Матвійчук-Соскіна // Маркетинг в Україні. – 2009. –  №1. – с.37-41.

3.     Феорук Я. Мобільний маркетинг – нові тенденції розвитку інтернет-бізнесу / Я. Федорук //Маркетинг Реклама.–http:// blog.management.com.ua.

4.     Количество сотовых пользоватилей Украины составило 55 миллионов. – www.mmr.net.ua.

5.     Мобільний маркетинг стає бізнесом і в Україні. –  http://vkurse.ua.

6.     Названо Top-10 тенденцій мобільного маркетингу в 2010 р.

http://it.imk.com.ua .