Економічні науки/ фінансові відносини

Мельничук К.В.

Вінницький торговельно – економічний інститут

Як управляти грошовими потоками.

На сьогоднішній день у багатьох компаніях існують дві найпопулярніші проблеми. По – перше, не вистачає коштів, так як різко спав об’єм продаж через зменшення попиту  у населення, причиною даного явища стала економічна криза. По – друге, не вистачає часу, іноді у керівника є тільки кілька годин для того щоб прийняти вагоме рішення. Усі зусилля компанії повинні бути направлені на розумне вилучення потрібних ресурсів та їх використання.

Спочатку для того щоб перейти більш детально до питання управління грошовими потоками,потрібно зауважити, що управляти можливо лише тим, що можливо виміряти. Для того, щоб зрозуміти чи здійснюється у компанії управління грошовими потоками, потрібно дізнатися які показники є ключовими у діяльності підприємства. Показники повинні бути конкретними,щоб керівництво мало змогу одразу ж бачити картину діяльності підприємства та , при необхідності, запровадити необхідні заходи.

Для того щоб на підприємствах управління грошовим потоком було більш ефективним, існує система Total Cash Management(ТСМ), що у перекладі означає “Тотальне управління грошима ”. Ціллю впровадження даної системи являється генерація грошових потоків у компанії, а також позитивне їх використання з ціллю генерації їх у наступні грошові потоки. Таким чином, система ТСМ дозволяє вирішувати теперішні та довгострокові задачі в управлінні фінансами компанії.

В основі впровадження системи ТСМ існує два принципи. По – перше,  підрозділи компанії повинні використовувати усі наявні ресурси. По – друге, кожний працівник компанії може вплинути на стан грошових ресурсів. До основних елементів системи ТСМ відносять: управління основними ресурсами, управління продажами та маркетинг, управління затратами, управління робочим капіталом, залучення фінансування, оперативне управління грошима, управлінський облік та бюджетування, організація фінансової структури. Блоки системи, у своїй сукупності, характеризують усю ситуацію у компанії. Крім того, забезпечується погодження дії між керівниками певного центру фінансової відповідальності, таким чином , збільшується ефективність діяльності компанії. Кожна проблема може бути розглянута разом з причинами її виникнення, за цим слідує розумне вирішення даної проблеми. І головне це рішення буде направлене на покращення найголовнішого для компанії показника – чистого грошового потоку. Структура ТСМ дає розуміння того, в яких напрямах аналізувати на покращувати свою роботу. А задача фінансового директора – по кожному блоці визначити інструменти та розробити програму дій.

Зміст ТСМ полягає у збільшенні ліквідності бізнесу. Основний показник, який характеризує роботу компанії – Чистий грошовий потік (ЧГП). Аналіз грошових звітів дає змогу побачити причини та частини грошового потоку. На основі цих даних, компанія має змогу визначити цілі для керівників центрів фінансової відповідальності по кожному блоку. Управляти потрібно не лише грошима на рахунках, а й діями, які можуть вплинути на наявність коштів на рахунках. Реалізація всіх елементів системи ТСМ, залежить, в першу чергу від персоналу, яких бере безпосередню участь у її функціонуванні. Для ефективної роботи даної системи, за кожен із блоків повинен відповідати керівник. Кожен керівник, який приймає участь в управлінні грошовими потоками, повинен максимально чітко розуміти: зміст задач, які стоять перед ним та їх ступінь впливу на грошовий потік; свою роль та відповідальність за виконання робіт; свою мотивацію у виконанні цих робіт. У процесі впровадження, розробки, та подальшого використання елементів системи ТСМ приймають участь майже усі менеджери компанії, але при цьому потрібно виділити відповідальних осіб, які будуть працювати  у тісному зв’язку з фінансовим директором. З усіх елементів системи ТСМ, оперативне управління грошовими потоками, цілком відноситься до компетенції працівників фінансового відділу.

В умовах економічної кризи для багатьох компанії, оперативне управління коштами являється однією із найголовніших задач в області управління грошовими потоками. До основних інструментів оперативного управління коштами відносять: складення платіжного календаря; щоденний звіт по залишку та руху коштів у розрізі усіх розрахункових рахунків та кас; визначення пріоритетності платежів; регулярне погашення рахунків частинами; розробка бізнес – процесу здійснення платежів.

У сучасній ситуації Total Cash Management являється дуже корисною управлінською концепцією і у виграші опиняться ті компанії, які зможуть максимально використовувати її переваги. Основною із них заключається у тому, що ТСМ дає можливість за допомогою узгоджених та  послідовних процедур тримати у руках основний показник бізнесу – чистий грошовий потік, а також направляти усі дії на забезпечення його позитивного значення.