Шеканова К. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені  Михайла Туган – Барановського

 

Шляхи вдосконалення казначейського обслуговування Державного бюджету України

 

Перехід на казначейську форму обслуговування бюджетних коштів здійснюється відповідно до вимог статті 48 Бюджетного кодексу. Казначейське обслуговування Державного бюджету України передбачає здійснення Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів; контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів; бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету [1].

Застосування казначейської форми обслуговування Державного бюджету України покладає велику відповідальність на органи Державного казначейства України та зумовлює необхідність наукових пошуків у сфері бюджетного процесу.

Дослідженням шляхів та методів найбільш ефективного обслуговування сфери державних фінансів із урахування вимог чинного нормативно-правового поля, механізмів регулювання діяльності органів державної влади і суб'єктів господарювання, сучасної фінансової та економічної ситуації займалися О.І. Барановський, С.О. Булгакова, О.Д. Василик, О.П. Кириленко, В.П. Кудряшов, В.М. Опарін, П.Г. Петрашко, В.І. Стоян, Н.І. Сушко, С.І. Юрій та іншими [2].

Мета дослідження: характеристика сучасної організації казначейського обслуговування Державного бюджету України районними управліннями Державного казначейства України, аналіз перспектив у даній сфері.

Об'єктом дослідження є процес казначейського обслуговування Державного бюджету України на рівні районного управління Державного казначейства України.

Предмет дослідження: структурно-функціональні механізми процесу казначейського обслуговування Державного бюджету України на рівні районного управління Державного казначейства України.

Методи дослідження. Теоретичною основою виступають праці класиків економічних наук, а також роботи сучасних вітчизняних вчених-економістів, у яких висвітлюються питання організації та управління бюджетним процесом.

Інформаційною базою дослідження є законодавчо-нормативні акти України, статистичні дані та матеріали Державного казначейства України, управління Державного казначейства України у Донецькій області.

У результаті дослідження отримано нові наукові результати, які в сукупності розв’язують важливе моделей казначейського обслуговування Державного бюджету відповідно до нормативно-правових умов сучасності та запланованих нововведень, а також розробка й оцінка ефективності інноваційної структурно-функціональної моделі діяльності обласних УДК.

Для досягнення зазначеної мети були поставлені такі завдання дослідження:

1.  Охарактеризувати процес казначейського обслуговування Державного бюджету України як об’єкт наукового аналізу.

2.  Дослідити теоретико - прикладні аспекти контролю, аналізу і прогнозування у контексті фінансового менеджменту й адаптувати їх до вимог бюджетного менеджменту і казначейської справи.

3.  Проаналізувати казначейське обслуговування Державного бюджету України як систему грошових та інформаційних потоків.

Удосконалено:

-     теоретичну характеристику закономірностей бюджетного процесу України на етапі касового виконання Державного бюджету в теорії казначейської справи, що дозволяє поглибити наукове розуміння бюджетного процесу;

-     класифікацію доходів Державного бюджету України з урахуванням реалій казначейської практики, зокрема, запропонована класифікація розмежовує податкові надходження та обов’язкові платежі з власними надходженнями установ та організацій, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету, що пов’язано з принциповими відмінностями у порядку використання перерахованих груп коштів, а також враховує рівень бюджету, який обслуговується органами ДКУ (доходи державного та місцевих бюджетів).

Застосування казначейської форми обслуговування бюджетних коштів повинно істотно знизити ймовірність нецільового використання бюджетних коштів, оскільки усі доходи і видатки бюджету здійснюватимуться з єдиного казначейського рахунка, а не з декількох рахунків, відкритих у різних банках тощо.

 

Література

 

1. Бюджетний кодекс України: Закон України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ зі змінами та доповненнями.

2. Казначейська  система: Підручник / Юрій С.І., Стоян В.І., Мац М.Й.  - Тернопіль:  2002.

3. Макуцький Р.Т. Особливості реформування процедури казначейського обслуговування держбюджету // Актуальні проблеми економіки. - № 1 (55). – 2008. – С. 38-47