Экономические науки/7. Учёт и аудит

Гаврик В.О., Закалінська К.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

 

ПИТАННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНТРОЛЯ ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ

 

Аудиторські послуги нерозривні з поняттям якості. Якість є тією ґрунтовною основою, яка обумовлює цінність та необхідність аудиторських послуг. Призначенням аудиторських послуг є надання впевненості клієнту з тих чи інших питань. Виникнення у клієнта сумніву щодо якості аудиторських послуг нівелює цінність аудиторських послуг взагалі.

Темою статті є проблема забезпечення якості аудиторських послуг.  Питання якості аудиторських послуг розглядалися в роботах Білухи М.Т, Стоєва В.,Пилипенко І.І., Душко З.О., Терехова А.А., Соколова Я.В.

Актуальність цієї теми полягає в тому, що якість аудиторських послуг є постійною темою обговорення в професійних виданнях, на конференціях та інших фахових аудиторських заходах. Забезпечення якості аудиторських послуг є основним завданням аудиторів та аудиторських фірм.  

Основними документами, які визначають основні положення щодо контролю якості надання аудиторських послуг, є Міжнародний стандарт контролю якості 1 «Контроль якості для фірм, що виконують аудит та огляд історичної фінансової інформації, а також інші завдання з надання впевненості, та надають супутні послуги» (далі МСКЯ 1) та Міжнародний стандарт аудиту (далі МСА) 220 «Контроль якості під час аудиту історичної фінансової інформації», які набули чинності з 15 червня 2005 року. [1].

Згідно п. 3-4 МСКЯ 1 фірма повинна встановити систему контролю якості, яка б надала їй обґрунтовану впевненість, що сама фірма та її персонал діють у відповідності до професійних стандартів та регуляторних та законодавчих вимог, а звіти, що надаються фірмою або партнерами по завданню, відповідають обставинам. Система контролю якості складається з політики, розробленої для досягнення вищевказаних цілей, та процедур, необхідних для впровадження та моніторингу відповідності цим заходам.

Згідно п.5 МСКЯ 1 природа цієї політики та процедур, які розробляються кожною фірмою, залежить від таких факторів, як розмір та операційні характеристики фірми, та чи входить вона до групи аудиторських компаній.

Виходячи з вимог МСКЯ та МСА фірма повинна мати персонал, що досяг та зберігає професійні стандарти та професійну компетентність, необхідні для виконання ним своїх обов’язків з належною ретельністю.

Згідно п.36 МСКЯ  1 фірма повинна мати таку політику та процедури, які б надали їй обґрунтовану впевненість, що фірма має достатньо персоналу, здібності, компетентність та відданість етичним принципам якого надають змогу виконати завдання у відповідності до вимог професійних стандартів, законодавчих та регулятивних органів і дозволяють надавати звіти, що відповідають обставинам.

З урахуванням вимог МСКЯ та МСА аудиторська фірма повинна визначити, яким чином вона буде здійснювати забезпечення того, щоб її персонал мав належний рівень професійності та компетентності. Звісно, велику увагу слід приділяти підбору кваліфікаційного персоналу. Але без належної внутрішньо фірмової системи постійного підтримання та підвищення професійного рівня навіть найбільш кваліфікований персонал буде втрачати свої здібності.

Найпростішими процедурами щодо забезпечення належного рівня професійних знань можуть бути забезпечення персоналу фаховими періодичними виданнями, які містять у собі інформацію з професійних питань, та інформацію щодо змін у цій сфері, з наступним моніторингом того, наскільки робітник володіє необхідними йому професійними знаннями у ході надання аудиторських послуг.

В аудиторській фірмі повинні бути встановлені чіткі кваліфікаційні вимоги, виконання яких дозволяє персоналу перейти на більш високій рівень посад та заробітної плати. При чому, з урахуванням специфіки аудиторських послуг увага повинна приділятися не тільки суто знанням нормативних документів та аудиторських послуг, а й:

- аналітичним здібностям та здатності мислити незалежно;

- комунікабельності;

- лідерським якостям та викладацьким здібностям;

- стосункам з клієнтами.

Виділяються 3 основні блоки контролю якості безпосередньо процесу надання аудиторських послуг: керівництво, нагляд та перевірку. Згідно п. 61 МСКЯ 1 політика та процедури контролю якості виконання завдання повинна вимагати завершення перевірки контролю якості виконання завдання до моменту надання висновку.

Для досягнення балансу в потребах щодо персоналу, його кваліфікації, професійного зростання та використання необхідно брати до уваги таке:

-         обсяг та складність аудиторської перевірки;

-         наявність на фірмі персоналу, потреби у спеціальних знаннях, кваліфікація персоналу щодо досвіду, посад та спеціальних знань;

-         часові потреби та потреби щодо персоналу для конкретної аудиторської перевірки;

-         безперервність роботи та періодична ротація персоналу;

-         ситуації, за яких можливі проблеми з принципом незалежності або конфлікти інтересів тощо.

Нагляд за якістю надання аудиторських послуг тісно пов'язаний з керівництвом та перевіркою. Треба в достатній мірі направляти роботу, здійснювати нагляд і контроль над роботою на всіх рівнях, щоб забезпечити обґрунтовану впевненість у тому, що виконувана робота відповідає належним стандартам якості. Нагляд повинен мати адекватний характер і враховувати підготовку, можливості й досвід призначеного персоналу. Для здійснення нагляду в групі, яка безпосередньо виконує завдання, пов’язані з наданням аудиторської послуги, повинні бути призначені відповідальні особи, які можуть безпосередньо наглядати за процедурою виконання. Ці особи повинні мати необхідні повноваження для коригування ходу виконання аудиту, виконавці окремих завдань повинні надавати необхідну інформацію цім особам про хід виконання.

Треба оцінювати потенційних клієнтів та постійно переглядати оцінку наявних клієнтів. Повинна бути призначена особа (чи група осіб) відповідного рівня для оцінювання отриманої інформації і прийняття рішень про збереження клієнтів.

Робота, яка виконана, повинна бути перевірена компетентним персоналом з метою контролю якості її виконання. Повинне бути перевірене та з’ясовано наступне:

а) чи виконана робота відповідно до програми аудиту;

б) чи є виконана робота й одержані результати відповідно задокументованими;

в) чи всі значні питання аудиту були розв’язані або відображені у аудиторських висновках;

г) чи досягнута мета аудиторських процедур;

д) чи відповідають висловлені висновки результатам проведеної роботи і чи підтверджують вони аудиторську думку.

Ця перевірка може бути суттєво спрощена. Якщо при проведенні аудиту використовувалися стандартизовані робочі документи. Для збереження стандартів якості щодо виконаної роботи треба розробити внутрішні фірмові норми щодо форми і змісту робочих документів.

Згідно п. 74 МСКЯ 1 фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які нададуть їй обґрунтовану впевненість, що її політика та процедури щодо системи контролю якості відповідні, адекватні, працюють ефективно та дотримуються на практиці. Така політика та процедури повинні включати постійний розгляд та оцінку системи контролю якості фірми, а також періодичну перевірку окремих завершених завдань. Мінімум раз на рік згідно  вимог п. 85 МСКЯ 1 фірма ознайомлює з результатами моніторингу системи контролю якості відповідний персонал фірми включно з головною посадовою особою та, якщо це потрібно, радою партнерів. Подібне ознайомлення дозволить фірмі та цим особам прийняти невідкладні відповідні заходи, якщо це необхідно, у відповідності до їх посад та відповідальності.

 

Література:

1. Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2006 року. – К.: ТОВ «ІАМЦ АУ «СТАТУС», 2006.