«Економічні науки»   

«Економічні науки»   

    6. Маркетинг і менеджмент    

Боліла С.Ю., Федорова Т.В., Осадчук В.М.

 Херсонський державний аграрний університет

АГРОТУРИЗМ ЯК ІННОВАЦІЯ В ОСОБИСТОМУ СЕЛЯНСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ

 

В останні десятиріччя у світі та Європі все більшого визнання і прихильності набуває розвиток сільського та аграрного туризму.

В Україні  аграрний туризм оцінюється та досліджується як один із пріоритетних напрямів забезпечення комплексного розвитку сільських територій. У своєму функціонуванні він орієнтується насамперед на ті регіони країни, де існують відповідні рекреаційні ресурси та соціально-економічна потреба у цьому виді господарювання. До таких регіонів повною мірою належить Херсонська область, де є сприятливі умови для його розвитку.

В таких умовах науково-методичне та практичне вдосконалення управління туристичною діяльністю на базі особистих селянських господарств з використанням феноменів самобутності побуту, народних традицій і промислів, етнокультурних особливостей сільської місцевості, сільського способу життя набуває все більшого теоретичного та практичного значення. Актуальним є виявлення чинників розвитку агротуризму; ідентифікація та класифікація його видів і напрямів; обґрунтування організаційно-економічного механізму здійснення; виявлення зв’язків між аграрною та туристичною діяльністю; впливу агротуризму на ефективність сільськогосподарського виробництва. Цей напрям економіки особистих селянських господарств, аграрної сфери, сільської місцевості розвинутий недостатньо. Особливо це стосується Херсонської області із її аграрною та рекреаційною спеціалізацією, де такі дослідження практично не проводилися [1].

Метою дослідження є обґрунтування науково-теоретичних засад та практичних напрямів розвитку туристичних послуг аграрних підприємств регіону з метою диверсифікації виробничо – економічної діяльності, підвищення рівня розвитку сільської місцевості та престижу сільського способу життя.

До агротуризму відносяться підприємницька туристична діяльність, що здійснюється на базі аграрних підприємств та агроосель, пов’язана із сільським господарством та сільською місцевістю. Характерною особливістю агротуризму є його екологічність, м’який вплив на довкілля. Важливим результатом розвитку аграрного туризму є розширення можливостей реалізації продукції особистого господарства, збільшення зайнятості сільського населення; покрашення облаштування сіл; відродження народних промислів і традицій [3].

Важливими елементами організаційно-економічного механізму надання туристичних послуг аграрними підприємствами та агрооселями є розробка номенклатури послуг та інших турпродуктів; ціноутворення та оподаткування; рекламно-освітня та інформаційно-дорадча діяльність. [2]. Соціально – економічний ефект від надання туристичних послуг аграрних підприємств, формується на місцевому та регіональному рівні. Він  повинен спиратися на державну підтримку агротуристичної діяльності, у вигляді цільових програм розвитку туризму та агротуризму, державних замовлень на підготовку спеціалістів в галузі агротуризму, програм альтернативної занятості селян. Підвищенню ефективності агротуристичної діяльності сприятиме також її моделювання з урахуванням обсягів попиту, пропозиції та реакції ринку в умовах зміни цін від надлишкового попиту.

Сприятливими передумовами для надання туристичних послуг аграрними підприємствами та агрооселями в Херсонській області є: добре продовольче забезпечення регіонального споживчого ринку; достатнє автошляхове сполучення; велика кількість різних за формами власності господарств, значний рекреаційний потенціал. Лімітуючим фактором, що стримує розвиток сільського туризму у Херсонській області, є надзвичайно слабка соціальна інфраструктура села. [4].

  Реалізація подальшого розвитку аграрного туризму у Херсонській області дозволить створити нові робочі місця у районах та селищах з потужним туристичним потенціалом, а також розпочати системний інноваційний розвиток аграрного туризму у фермерських господарствах.

Таким чином на основі прповеденого дослідження пропонуємо створити організаційну модель управління об’єднаннями аграрних підприємств, що надають туристичні послуги. Вона  може включати в себе взаємодію власників аграрних підприємств та агроосель, що надають агротуристичні послуги; органів місцевого самоврядування, громадських та неурядових організацій; закладів освіти; бізнесових об’єднань та окремих підприємців, та одночасно  здійснювати  інформаційне забезпечення, моніторинг  ринку, бізнес-планування туристичних послуг. Зазначсна структура може бути побудована на основі кластерного підходу та буде сприяти економічному розвитку Херсонської області.

Література:

1.            Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – 292 с

2.            Закон України "Про сільський зелений туризм" www.tourserver.com.ua/page.php

3.            Амбрцумов М.О. Кластер "Сільський зелений туризм" як крок до розвитку аграрного бізнесу Херсонщини // Економічна перспектива – Зб. тез науково-практ. конф. Херсон: ХДАУ. - 2004. - C. 22-26.

4.     Витрати і доходи домогосподарств України у 2007 році (за даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств) : статбюлетень. – К. : Держкомстат України, 2008.  – 136 с.