Луцик У.М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Науковий керівник – Бабінська О.В.

Особливості залучення іноземних інвестицій в Україну

 

Іноземні інвестиції відіграють значну роль в економічному розвитку будь-якої держави незалежно від рівня її економічного розвитку та сприяють економічному зростанню приймаючої економіки на основі ефективнішого використання національних ресурсів. Обсяг іноземних інвестицій є одним з показників, які характеризують ступінь інтеграції країни у світове співтовариство і залежить від привабливості об'єкта інвестування.

Залучення іноземних інвестицій впродовж багатьох років є пріоритетним напрямом розвитку економіки України, який в умовах економічної кризи потребує особливої уваги. Проблематика іноземного інвестування належить до актуальних питань, що дискутуються у світовій економічній літературі і вимагають практичного рішення.

Вагомий внесок у розвиток питання, щодо іноземних інвестицій зробили зарубіжні і вітчизняні вчені: Харламова Г. О. Кушлак О. І., Семененко Д. Ю., Бланк І.О., Егоров П.В., Макогон Ю.В. та інші.

Метою роботи є аналіз залучення міжнародних інвестицій в Україну, а також дослідження переваг і недоліків, які виникають при їх залученні.

Іноземні інвестиції є провідником сучасних технологій виробництва та управління, своєрідним провідником на світові ринки товарів та капіталів, дозволяючи при цьому компенсувати дефіцит національних грошових коштів.

На сьогоднішній день потреба в  інвестиціях  для  структурної  перебудови української економіки зростає і, являючись учасником глобальних інвестиційних процесів Україна залишається переважно реципієнтом прямих іноземних інвестицій. Так, у 2009 році в економіку України іноземними інвесторами вкладено 5634,6 млн.дол. США прямих інвестицій, що становить 51,6% надходжень 2008 року. У той же час капітал нерезидентів зменшився на 941,0 млн.дол. У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, утрат і курсової різниці, за 2009 рік склав 4410,4 млн.дол., що становить 72,6% рівня попереднього року[4].

Особливістю залучення іноземних інвестицій в Україну є те, що структура іноземних інвесторів в Україні є далеко не оптимальною і зовсім не відповідає структурі інвесторів, що діють у розвинених країнах. Основна маса іноземних інвесторів в Україні просто намагається поліпшити свій фінансовий стан за рахунок операцій на українському ринку. Обережність західних партнерів щодо великих інвестицій зумовлена відсутністю надійних гарантій їх захисту. Інвесторів в Україні цікавлять, насамперед, сировина, продукти хімічної промисловості, невикористані відходи та вторинні ресурси [3].

Так, основними інвесторами залишаються такі країни, як Кіпр, Німеччина, Нідерланди тощо. Тому, з країн ЄС надійшло 516,2 млн.дол. (72,0% загального обсягу), з країн СНД – 114,6 млн.дол. (16,0%), з інших країн світу – 86,3 млн.дол. (12,0%). У 2009 році зросли обсяги капіталу з Кіпру – на 947,0 млн.дол., Російської Федерації – на 827,4 млн.дол., Франції – на 904 млн.дол., Німеччини – на 44,7 млн.дол. та Польщі – на 19,3 млн.дол [4].

На  сьогоднішній  день  в  Україні існує  проблема  недостатнього використання  інвестиційного  потенціалу, що пов’язано із суб’єктивними і об’єктивними факторами:

  -  залучення  іноземних  інвестицій  відбувається  в  умовах  економічної кризи. Дехто  з  інвесторів  призупинив  діяльність  на  території  України, висловлюючи свою невпевненість у подальшому співробітництві, подаючи  запити щодо економічної політики уряду;

  -  нестабільне законодавство, відсутність надійних гарантій  захисту  від його змін для іноземних інвесторів;

  -  повільні темпи приватизації. Іноземні інвестори,  банки  та  фінансові організації при вкладанні коштів у інвестиційні  проекти  віддають  перевагу приватним підприємствам;

  -  невирішеність питання щодо  надання  у  приватну  власність  земельних ділянок під об’єкти, що приватизуються;

  -  темпи інфляції залишаються на  значно  вищому  рівні,  ніж  у  країнах Західної Європи і США тощо [2].

Крім того,  аналіз міжнародних інвестиційних рейтингів висвітлює вельми невисокі інвестиційні позиції України та приналежність її до групи країн з рівнем розвитку значно нижчим від середнього. Тому, потрібно шукати шляхи покращення даної позиції. Першим кроком на шляху до покращення є створення необхідної законодавчої бази, формування простору дій для приватного підприємництва, забезпечення адекватного і прогнозованего оподатковування тощо. Також, можна переглянути податкову політику: заміна податків, зборів і обов'язкових платежів розподілом виробничої продукції між інвестором і суб'єктами.

Отже, залучення іноземних інвестицій в економіку України - об'єктивно необхідний процес. Від того, наскільки успішно економіка України буде інтегруватися у світове співтовариство, залежить стратегія й тактика держави.

Література:

1.     Кушлак О.І. Міграція капіталу як умова вступу України в глобальний економічний простір / О.І. Кушлак // www. intkonf.org.

2.     Семененко Д. Ю. Проблеми та перспективи залучення іноземних інвестицій до економіки України / Д.Ю. Семененко //www.masters.donntu.edu.ua.

3.     Харламова Г. О.   Інвестиційна позиція та перспективи інтеграції України у міжнародний інвестиційний простір / Г. О. Харламова // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №20. – С. 3-8

4.     www.ukrstat.gov.ua – Державний комітет статистики України.