Экономические науки/7. Учёт и аудит

 

Магістр, Петрова О.А., доцент Самородова Н.М .

Харківський інститут банківської справи

Університету банківської справи Національного банку України

 

Теоретичні та методичні підходи системи обліку власного капіталу при переході на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (МСБО)

 

Анотація. Визначено основні поняття, склад і джерела формування власного капіталу як основного фінансового джерела функціонування підприємства. Визначені проблеми та перспективи розвитку бухгалтерського обліку власного капіталу при переході на міжнародні стандарти фінансової звітності.

Ключові слова: ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ, СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ, МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ (МСБО), МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ (МСФЗ).

Вступ.

З отриманням державного суверенітету в Україні розпочались широкомасштабні економічні реформи, основна мета яких полягає в переході від адміністративно-командної системи господарювання до ринкової. Перехід України до ринкової економіки, розширення та поглиблення ринкового середовища у всіх сферах діяльності цілком закономірно викликає необхідність реформування обліку. Відмінність у системах господарювання вимагає перегляду системи обліку та звітності суб’єктів господарської діяльності. Нові методи господарювання висувають нові вимоги до якості та способів подачі інформації, особливо фінансової, яка є основою щодо прийняття управлінських рішень. Це зумовлює введення нових економічних категорій та уточнення раніше діючих.

Одним із них на є поняття «власний капітал». На сьогоднішній день досить часто поняття "капітал" асоціюють з поняттям «власність». При цьому суму власного капіталу розуміють як абстрактну вартість майна, яка не є його поточну чи реалізаційну вартість, а тому не відображають поточну вартість прав власників підприємства. Саме виходячи з цього розуміння, визначають характеристику його основних елементів, порядок їх формування, визначають сутність і саме поняття «власний капітал».

Постановка завдання.

 Метою статті є визначення проблем та перспектив розвитку бухгалтерського обліку власного капіталу при переході на МСФЗ.

Результати дослідження.

 Проблемам формування і використання власного капіталу приділяють значну увагу як у зарубіжній, так і в вітчизняній літературі, такі провідні вчені-економісти: Р.Н.Антоні, П.Безруких, Н.Берзон, І.Бланк, З.Боді, Ю.Брігхем, С.Брю, А.Ганієв, Р.Грачова, О.Канцуров, І.Капля, С.Коваль, Т.Королюк, У.Кяран, В. Мельничук, Є.Мних, Е.Нікбахт, О. Пилипенко, К.Питель, Р.Слав’юк, С. Питель, та інші.

Аналіз дисертаційних досліджень стосовно обліку, аналізу та аудиту власного капіталу підприємства виявив, що вчені розглядають концептуальні теорії управління капіталом підприємства, і найбільшу увагу приділяють аналізу критеріїв та показників ефективності структурних елементів капіталу, які характеризують максимізацію ринкової вартості підприємства. Зазначають, що капіталом організації є його майно. Водночас, відповідно до передмови до Міжнародних бухгалтерських стандартів, опублікованих Комітетом з міжнародних бухгалтерських стандартів у листопаді 1982 р., капітал являє собою різницю між активами і пасивами [2].

Для своїх цілей економісти розглядають поняття капіталу з двох сторін. З одного боку, капітал підприємства характеризує загальну вартість засобів у грошовій, матеріальній і нематеріальній формах, інвестованих у формування його активів. При цьому характеризується напрямок вкладення засобів. З іншого боку, якщо розглядати джерела фінансування можна відзначити, що капітал – це можливість і сукупність форм мобілізації фінансових ресурсів для отримання прибутку [3].

Взагалі власний капітал підприємства визначають, як фінансові ресурси, які використовуються для організації та фінансування господарської діяльності. Нормою для успішної, рентабельної роботи підприємства, його високої конкурентоспроможності на ринку і фінансової стійкості є ситуація, за якої власний капітал становить більшу частину його фінансових ресурсів. Власний капітал є основою для початку і продовження господарської діяльності будь-якого підприємства, він є одним із найістотніших і найважливіших показників діяльності підприємств.

Визначення терміна «власний капітал», які подаються різними вченими-економістами, відрізняються не дуже істотно. Але, водночас, тлумачення поняття «власний капітал» в бухгалтерському обліку істотно відрізняється від тлумачення цього поняття в інших економічних науках.

Неоднозначність визначення загальної структури власного капіталу призвела до неоднозначності трактувань в економічній літературі й окремих складових частин власного капіталу, а також до різнобою у тлумаченні методик бухгалтерського обліку власного капіталу.

Власний капітал є основою для початку і продовження господарської діяльності будь-якого підприємства, він є одним із найістотніших і найважливіших показників.

Отже, капіталом    підприємства    вважаються    кошти, інвестовані власниками у підприємницьку діяльність, а також капітал, зароблений підприємством в ході здійснення своєї діяльності. [1]

Проаналізувавши існуючі підходи до власного капіталу підприємства, доцільно виділити такі складові: фактори впливу на власний капітал, оцінка власного капіталу. Ці складові доцільно об’єднати в когнітивну модель впливу власного капіталу  на прибуток підприємства.

 

 

Овал: Інвестування діяльності підприємства

Пятиугольник: Формування коштів 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Когнітивна модель впливу власного капіталу  на прибуток підприємства.

Вибір підприємством концепції капіталу виходить з потреб користувачів фінансових звітів. Згідно МСБО, фінансова концепція капіталу має прийматися, якщо користувачі фінансових звітів передусім зацікавлені у збереженні номінального інвестованого капіталу або купівельної спроможності інвестованого капіталу. В разі домінуючої зацікавленості користувачів у виробничій потужності підприємства має застосовуватися фізична концепція капіталу.

Розкриття капітану на базі фінансової концепції дуже важливе для оцінки якості менеджменту, оцінки рівня контролю з боку власника, рівня фінансового левериджу, тоді як фізична концепція визнається пріоритетною для ділових партнерів та персоналу підприємства, державних органів.

Але при переході бухгалтерського обліку та фінансової звітності на міжнародні стандарти. Виникло ряд проблем, відсутній механізм забезпечення застосування міжнародних стандартів, відсутність освітніх програм щодо впровадження МСБО, відсутність достатньої кількості фахівців з МСБО. Низький рівень контролю результатів впровадження. Існуючим спеціалістам з багаторічним досвідом важко переорієнтуватися на нові стандарти, адже роки досвіду роботи за національною системою, становлять перешкоду для швидкого та ефективного переорієнтування. [5]

Стратегія впровадження МСФЗ в Україні має одержати законодавчу основу, а саме нормативно-правова база в цій сфері має бути мінімізована з одночасним підвищенням її якості. Для цього немає особливої необхідності приймати нові законодавчі та нормативно-правові акти, достатньо відповідним чином доопрацювати вже існуючі і ухвалити на урядовому та відомчому рівнях відповідні положення, що визначають методологію і механізм формування наповнення стандартів, державних програм, а також порядок дії і взаємодії міністерств, щодо цих програм.

Висновки.

Підсумовуючи викладене, приходимо до висновку, що розуміння власного капіталу в Україні робить значні кроки в напрямку наближення до загальних, прийнятих в світовій практиці стандартів. Проблем із застосуванням МСБО в Україні можна уникнути, якщо Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність  в  Україні»  буде  удосконалено,  введено  обов'язкове вивчення МСФЗ у ВНЗ, створений реальний механізм контролю за дотриманням стандартів, а темпи ротації кадрів будуть стабільно зростати і нові знання стануть пріоритетними для науки та освіти в Україні. Тільки за таких умов можна казати про якість пропонованих послуг, рівень викладання і підготовки кадрів, конкурентоспроможність фахівців не тільки в Україні а й в світі. Проте невирішені проблеми залишаються та потребують подальшого вивчення і вдосконалення.

ЛІТЕРАТУРА:

1.        Маркович В.М. Функціонування підприємницького капіталу // Вісник НБУ. – 2008.– № 5. – С. 7-15.

2.       "ЗІК" щотижневий науковий вісник. – К. : Вид-во "Логос". – 2009. – № 3(269). – С. 15-20.

3.       Прогнозний (стратегічний) облік і сучасні проблеми розвитку теорії бухгалтерського       обліку       //       Науково-практичний       журнал «Бухгалтерський облік і аудит», №2, лютий, 2009р.