бакалавр Нагорна К.М.

Національний гірничий університет, Україна

СУЧАСНИЙ СТАН ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНУ СИТУАЦІЮ В ДЕРЖАВІ

 

Оподаткування може суттєво впливати на соціально-економічну ситуацію у державі. Ефективно функціонуюча податкова система стимулює розвиток підприємницького сектору, підвищує рівень добровільної сплати податків, забезпечує необхідні ресурси для соціального розвитку країни. Можна навіть сказати, що податкова система відображає відносини суб’єктів оподаткування.

Численні дослідження вітчизняних науковців доводять, що податкова система України потребує реформування, що є особливо актуальним в умовах нестабільної економічної ситуації, що нині спостерігається у світі та Україні.

Сучасна податкова система має ряд недоліків, подолання яких є необхідною передумовою створення сприятливого податкового клімату, і, як наслідок, покращення соціально-економічної ситуації в державі. Однією з проблем, що перешкоджає процесу економічного розвитку всіх без винятку суб’єктів оподаткування і держави в цілому  є недосконалість нормативно-правової бази. Саме в діючій законодавчій базі щодо оподаткування виражається податкова система. В Україні немає єдиного нормативного документа у сфері оподаткування – Податкового кодексу,тому податкове законодавство представлене нормативно-правовими актами Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Державної податкової служби України тощо. Загальна кількість нормативно-правових актів, в яких згадано той чи інший податок і які мають відношення до регулювання процесу оподаткування в Україні – близько 6942. Звичайно ж при такій їх кількості уникнути неузгодженостей у податковому законодавстві практично неможливо. Саме це явище є основним недоліком діючої нормативно-правової бази у сфері оподаткування, до того воно ще й підсилюється нестабільністю та постійною зміною норм.  Ця проблема яскраво висвітлюється у  Концепції реформування податкової системи України на період до 2015 року, схваленої кабінетом Міністрів України 19 лютого 2007 р. Відповідно до даної Концепції вдосконалення системи оподаткування повинне здійснюватися виходячи зі стратегічних цілей нашої держави – побудови конкурентоспроможної соціально орієнтованої ринкової економіки та інтеграції у європейське співтовариство. А стабільна, прозора і доступна законодавча база є необхідною умовою для економічного розвитку будь-якої держави.

Ще одним недоліком діючої податкової системи України є її невідповідність принципам оподаткування, що були сформовані науковцями протягом різних епох. Зокрема, на сьогоднішній день не зовсім дотримується принцип стимулювання підприємницької діяльності та інвестиційної активності. Проявляється це в першу чергу у тому, що в Україні надання податкових пільг, що передбачає даний принцип, перетворилося на засіб нелегального зниження податкового тиску. Підприємцям слід надавати інвестиційні пільги, які мають бути суто цільовими та суворо контролюватися податковими органами. Неефективна практика надання податкових пільг також суперечить принципу рівності та недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації. Це проявляється у наданні галузевих пільг, що не забезпечують однакового підходу до суб’єктів господарювання.

Справляння значної кількості податків та зборів в Україні безпосередньо не залежить від фінансового результату діяльності, що не відповідає принципу рівнозначності і пропорційності.

Принцип соціальної справедливості вказує на необхідність наявності обґрунтованого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян і застосування диференційованого та прогресивного оподаткування громадян, які отримують високі і надвисокі доходи. Що стосується першої вимоги, то вона підкріплена в Україні застосуванням податкової соціальної пільги. А от що стосується другої вимоги, то після введення єдиної ставки податку з доходів фізичних осіб, вона явно не виконується.

Часті зміни податкового законодавства не відповідають принципам стабільності та доступності. Часті зміни нормативно-правової бази  підтверджують її нестабільність, а множинність та неузгодженість нормативних актів роблять податкове законодавство важко зрозумілим для пересічного громадянина.

Дані принципи уособлюють вимоги, що зорієнтовують податкову систему на високу фіскальну ефективність та роблять її зручною для платників податків. Невідповідність вітчизняної податкової системи принципам оподаткування свідчить про низьку ефективність функціонування цієї системи.

Податковій системі України притаманні ще й такі негативні ознаки, як досить високе податкове навантаження, відносно низький рівень сплати податків, нерівномірність розподілу податкового тягара. Всі ці чинники негативно впливають на формування фінансового потенціалу держави.

Безпосередній вплив податкової системи країни на діяльність і результат діяльності суб’єктів господарювання зумовлює необхідність її реформування та усунення вище наведених недоліків. Податкова система великою мірою визначає можливості формування у вітчизняних суб’єктів господарювання конкурентних переваг, а конкурентоспроможність на внутрішньому і, тим більше, зовнішньому ринках є свідченням сприятливої економічної ситуації в країні. На сьогодні податкова система в Україні не є інструментом підвищення конкурентоспроможності держави. Тому метою податкової реформи в Україні на період до 2015 р. є приведення вітчизняної системи оподаткування у відповідність з пріоритетами державної політики соціально-економічного розвитку країни, одним з яких виступає підвищення конкурентоспроможності національної економіки.

 

Література:

1.                           Розпорядження КМУ від від 19 лютого 2007 р. N 56-р „Про схвалення Концепції реформування податкової системи”;

2.                           О.П.Кириленко. Фінанси (Теорія та вітчизняна практика): Навч. посібник. - Тернопіль: Економічна думка, 2000.- с., (V розділ „Система оподаткування та принципи її побудови”);

3.                           Вітлінський В.В., Скрипник А.В. Аналіз діяльності податкової системи України / В.В.Вітлінський, А.В. Скрипник // Фінанси України. – 2005. - №12. – С.19-31.