Экономика / Учет и аудит

 

Фостолович В. А., Глушко І. Ю.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

         Проблеми розвитку аудиторської діяльності в Україні

Розвиток аудиторської діяльності пов’язаний з розвитком нових форм власності та розширенням нових видів підприємництва.  Функціонування аудиторських фірм та поступове впровадження аудиторського контролю на підприємствах, зумовлює ефективність та результативність проведення перевірок..

Проблему проведення аудиторських перевірок в різних сферах діяльності вивчало багато науковців та практиків, зокрема: Білик М.Д., Давидова Г.М., Ку-лаковської Л.П., Петрик О.А., Рудницького В.С., Редько О., Сопко В.В., Усач Б.Ф., Чернелевського Л.М. та інші.

У процесі розвитку аудиторської діяльності відбувається еволюція методики та техніки аудиту, його переорієнтації із виявлення помилок, зловживань, шахрайств та підтвердження законності, об’єктивності фінансової звітності. Викриття шахрайства не є метою аудиторської перевірки і розглядається аудиторською фірмою чи аудитором лише як одна з причин помилок у фінансовій звітності. Аудиту підлягають зони підвищеного ризику, тому при аудиті розглядаються лише помилки, що суттєво впливають на рішення користувачів.

Суттєвими проблемами сучасного професійного аудиту є розробка та впровадження економічного механізму регулювання аудиту, що включає в себе великі штрафні санкції за неякісні аудиторські перевірки, страхування аудитор­ської відповідальності, розвиток цивілізованої конкуренції на ринку аудиторсь­ких послуг. На сьогоднішній день відсутні достатній законодавчий фундамент і досвід судового розгляду позовів щодо аудиторів, немає методики оцінки розмі­рів збитку користувачів від неякісного аудиту, суди не завжди оперативно вирі­шують справи і впроваджують їх в життя, страхові фірми не здатні і не підготов­лені до масового страхування аудиторської відповідальності. У відповідності з цим основним аспектом підвищення якості аудиту залишається професійний ко­нтроль за якістю аудиторських перевірок [3, с. 217].

Починаючи з 1993 року АПУ видала 6350 сертифікатів аудиторів, у т.ч. 259 сертифікатів аудиторів банків. Окрім цього, в професійному аудиторському загалі працюють 242 особи із сертифікатом бухгалтера АССА (Великобританія) та 48 осіб із сертифікатом СІРА (США). В реєстрі на 1.01.2010 р. АПУ знаходиться 2307 аудиторських фірм в яких працює 2390 сертифікованих аудиторів і 860 приватних аудиторських підприємств. У 2009 році аудитори України надали професійних послуг на загальну суму у 866,5 млн грн. Це майже в 98 разів більше в порівнянні з 1994 роком. Присутні на ринку аудиторських послуг міжнародні аудиторські кампанії за своїми доходами становлять частку у 28,9%. Тобто третина ринку послуг надається нерезидентами. З 2000 року і по цей час спостерігається поступова диференціація вітчизняного ринку аудиторських послуг за його учасниками. Найуспішніші з точки зору фінансових результатів аудиторські кампанії зосереджені в містах Києві, Одесі, Дніпропетровську, Донецьку та Львові - там, де ще є певна концентрація та обіг капіталу. Кількість аудиторських фірм які зареєстровані в АПУ станом на 2008 – 2010 роки відображені в рис. 1.

Рис. 1 Динаміка формування аудиторських фірм в Україні, 2008 – 2010 рр.

Впевнено можна зазначити, що вітчизняні аудиторські компанії неконкурентноспроможні в порівнянні з аналогічними підприємствами  нерезидентами, що обумовлено як об'єктивними, так і суб'єктивними чинниками українського сьогодення. На нашу думку, розміру українського ринку аудиторських послуг значно ширші, ніж його практичне освоєння. З огляду на теорію аудиту, українській аудит чітко позиціонується як документальний та підтверджуючий.

Виходячи з викладеного слід зазначити, що до напрямків роз­витку аудиторської діяльності в Україні можна віднести:

- певна інтеграція економіки країни в світову економіку

- наявність іноземного капіталу в країні, який обслуговується і надалі обслуговуватиметься саме аудиторськими фірмами (насамперед нерезидентами);

  - світова інвестиційна практика передбачає наявність незалежного аудиту як певного гаранта прозорості бізнесу, тому відмова від нього означає відмову від інвестицій.

Література:

1.  Петрик О. А. Закон України "Про аудиторську діяльність": актуальні акценти та коментарі до внесених змін / О.А. Петрик // Бухгалтерський облік і аудит.- 2006. - № 11. - С. 3-8

2.  Редько О. Якість аудиторських послуг: філософія та міфологія / О. Редько // Бухгалтерський облік і аудит. - 2009. - № 1. - С. 46-54

3.  Петрик О. А. Організація і методика аудиту підприємницької діяльності: [на­вчальний посібник ] / за заг. ред. О. А. Петрик. - К.: КНЕУ, 2008. - 472 с.