Коваленко В.В.

Науковий керівник: Юдіна Х.К.

 

Донецький національний  університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

 

АНАЛІЗ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

 

Формування ринкового середо­вища бізнесу та адекватних відно­син господарювання підвищили актуальність наукової обґрунтованості управлінських рішень, глибо­кого дослідження і різнобічного аналізу на різних рівнях економіки. При цьому аналіз як засіб з'ясування сутності явищ повинен перетворитися з опису та інтер­претації явищ в активний важіль обґрунтування перспектив розвит­ку фірми, з методу оцінки - в еле­мент прогнозування,активного ре­гулювання та координації госпо­дарських процесів.

Зростаюча    відповідальність керівників за результати своєї діяльності та спрямованість бізне­су на постійне підвищення ефективності господарювання при умові вільного визначення органі­заційних форм та структур управ­ління дозволяють керівництву господарюючих су6'ектів обирати найбільш економічні         й результативні структури, гнучкі процеси та методи управління.

За цих обставин самостійним об’єктом аналізу стає управлінська діяльність в усіх її проявах, у тому числі функції та структура апарату управління, процеси управління, основні елементи системи управ­ління. Результати аналізу ефектив­ності системи управління стають підставою для удосконалення орга­нізації та забезпечення економічності управлінського апарату, вті­люються у рекомендації щодо підвищення дієвості впливу керуючої підсистеми на керовану.

Питання аналізу й оцінки систем управління на підприємствах досліджуються у зарубіжній та віт­чизняній фаховій літературі, зокре­ма у працях Е. Грошва [2], Л.Друкера [3], М.Карпуніна [1], А. Мельник [4], М. Мельник [5], Я. Рельяна [6]. Тривалий час аналіз управління розвивався як тема­тичний, а необхідність проведення загальносистемного аналізу вперше виникла при проектуванні й впровадженні    автоматизованих систем управління. У сучасних умовах, коли в науці та на практиці прийнято керуватися системним підходом до розгляду та вирішення проблем, правомірно розглядати аналіз системи управління як важливу складову частину й самостійний напрям у системі комплексного економічного аналізу діяльності підприємства. 3 огляду актуальності для потреб управління і врахування того, що в сучасних умовах ця складова економічного аналізу є найменш розробленою, аналіз системи управління потребує особливої уваги та подальшої розробки.

Як відомо, до працівників системи управління підприємства в сучасних умовах ставляться високі вимоги, оскільки від якості й оперативності їх праці значною мірою залежать результати діяль­ності організації. У той же час їм суттєво більше уваги необхідно приділяти оцінці ефективності й обґрунтованості управлінських рішень,прийнятих на конкретному рівні працівником конкретного відділу чи підрозділу. За цих умов вважаємо, що проблеми більш повного володіння працівників апарату управління аналітичними навичками та ширшого застосування аналізу в управлінській діяльності набувають виключної актуальності.

Аналіз системи управління є комплексним і цілеспрямованим дослідженням стану і тенденцій розвитку основних елементів системи управління (підсистем і методів управління, організації управлінської праці, інформації, управлінської техніки), форм і порядку їх взаємодії в процесі розробки, прийняття та реалізації управлінських рішень у рамках певних об’єктів при їх взаємодії з аналогічними і системами вищого порядку.

При визначенні мети та програми аналізу вра­ховується: суть проблеми, для вирішення якої проводиться аналіз; особливості об’єкта, що аналізується; наявність бази порівняння (аналога, еталона,моделі); реальність забезпечення   необхідною інформацією; методичне забезпечення аналізу; виконавці аналітичних робіт (кадрове та технічне забезпечення); терміни виконання тощо.

Результати аналізу є базою оцінки суттєвості управлінського впливу на результативність діяль­ності керованого об’єкта, а також обґрунтування заходів щодо вдосконалення організації управ­ління з метою забезпечення перспективної спря­мованості та підвищення результативності управління. Аналітично опрацьований матеріал вико­ристовують для:

-    оцінки рівня системи управління, виявлення прогресивних методів і «вузьких місць» у про­цесі управління;

-    розробки планів розвитку системи управ­ління з врахуванням першочергових напрям­ків і реальних можливостей підприємства;

У змісті аналізу системи управління можна ви­ділити два самостійних напрямки вивчення, яким відповідають напрямки аналізу:

- економічний       механізм,    тобто          методи, прийоми та правила господарювання, що ви­значають основні умови функціонування підприємств і їх взаємозв’язків;

- організація управління як сукупність прийо­мів і методів поєднання основних елементів управління в просторі і в часі.

За першим напрямком виявляють результативність впливу системи управління на керований об’єкт, а в другому - здійснюється оцінка економічності управління, раціональності існуючих організаційних структур і процесів управлінської діяльності.

У найзагальнішому вигляді завдання аналізу системи управління підприємством можуть бути сформульовані таким чином:

- оцінка стану й ефективності діючої системи управління та її елементів;

- встановлення відповідності системи специ­фіці завдань і особливостям об’єкта управ­ління;

- з'ясування  причин,      що     зумовлюють невідповідності та виявлення резервів підви­щення ефективності управління;

- діагностика перспектив розвитку системи управління і іі окремих елементів а також можливостей адаптації до прогнозованих змін зовнішнього середовища;

- виявлення передового вітчизняного та світо­вого досвіду і можливостей його застосу­вання;

Виходячи із сутності та меж системи управ­ління, визначають основні об’єкти аналізу:

- організація управління і рівень ії економіч­ності;

- обґрунтованість і якість розроблюваних  рішень;

- методи впливу керуючої підсистеми на керований об’єкт і їх результативність.

Особливістю аналізу системи управління є ви­ділення як самостійного об’єкта управління спів­відношення і відповідності окремих елементів системи управління, зокрема:

- керованої і керуючої підсистем;

- економічного механізму й організації управ­ління;

- організаційно-виробничої і організаційно-­управлінської системи;

- елементів підсистеми забезпечення (інформаційного, кадрового, технічного тощо);

- систему правління різних рівнів.

Таким чином, комплексна цілісна методика аналізу системи управління повинна охоплювати всі її елементи, включаючи організаційні структури виробництва й управління, забезпечуючи під­системи, економічні методи управління, можливо­сті реорганізації систем управління, а також фор­мування їх на нових об’єктах.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Майданчик Б.И. Анализ и обоснование хозяйственных решений / Б.И. Майданчик, М.Г. Карпунин и др. – Финансы и статистика, 2006. – 136 с.

2.     Гроув Э.С. Высокоэффективный менеджмент // Акционерное и бухгалтерское дело. – 2007. - №12. – С. 2-5.

3.     Друкер П.Ф. Эффективное управление // Акционерное и бухгалтерское дело. – 2007. - №12. – С. 8-10.

4.     Мельник М.В. Анализ и оценка систем управления на предприятии. Финансы и статистика, 2008. – 136 с.