Шмиголь Н.М. к.е.н., доцент, докторант

Національний університет харчових технологій, м.Київ

 

Концепція управління непрямими доходами підприємств.

 

В сучасних умовах господарювання все більший інтерес викликає методи управління доходами підприємств, особливо їх непрямою складовою.

Непрямими доходами можна вважати  ті доходи, які неможливо розрахувати напряму, але які в сучасних умовах мають дуже суттєвий вплив на загальний рівень доходів та доходності підприємства. До них можна віднести доходи від формування іміджу або бренду підприємства, від залучення нових клієнтів або партнерів, нарешті від наявності у працівників підприємства так званого корпоративного духу.

Якщо більш детально структурувати джерела надходження таких доходів, то можна виділити наступні групи непрямих доходів:

-         Логістичний дохід;

-         Інформаційний (інноваційний) дохід;

-         Рекламний дохід;

-         ОК-дохід – дохід отриманий завдяки розвитку організаційної культури підприємства;

-         КСВ-дохід (дохід від корпоративної соціальної відповідальності).

В подальшому дослідженні зупинимось на управлінні саме цими групами непрямих доходів, тому об’єднаємо їх під однією загальною назвою (за першими літерами) -  ЛІРОК-доходи.

В основі управління ЛІРОК-доходами підприємства повинна лягти стратегія формування та утвердження довіри споживачів до компанії, оскільки Інтернет-технології, реклама, організаційна культура та корпоративна соціальна відповідальність компанії є факторами формування довіри.

При цьому, Інтернет-технології та реклама спроможні забезпечити зростання довіри в короткостроковому періоді, а організаційна культура та корпоративна соціальна відповідальність – у довгостроковому.

Основні етапи управління непрямими доходами, представимо у вигляді концептуальної схеми (рис.1), в якій послідовно пов’язані блоки «Визначення доцільності управління непрямими доходами», «Оптимізації структури контурів зворотного зв’язку» та безпосередньо блок «Управління ЛІРОК-доходами.

При визначенні доцільності управління непрямими доходами в першу чергу необхідно сконцентрувати увагу на доборі показників для такої оцінки, та, враховуючи роль зовнішнього середовища, оцінити вплив на діяльність підприємства саме непрямої складової доходів. 

На наступному етапі, враховуючи той факт, що інтернет-технології; реклама; організаційна культура компанії та корпоративна соціальна відповідальність приносять додатковий дохід насамперед за рахунок підвищення довіри до підприємства, або до певних видів продукції, що випускається на ньому , розраховується віддача (зростаюча або убиваюча) від певного механізму реалізації довіри до підприємства.

Поява непрямого доходу також можлива при делегуванні певних функцій, неспецифічних для даного підприємства, іншій фірмі, яка займається певним видом діяльності професійно. Тобто актуальною є поява доходу від  логістичного, рекламного та Інтернет – аутсорсінгу. Саме ефективність такого роду непрямих доходів розраховується на наступному, третьому етапі «Управління ЛІРОК-доходами».  На цьому ж етапі проводиться аналіз чутливості механізмів реалізації довіри до компанії та розробка стратегії інтенсивності використання механізмів реалізації довіри.  Концептуальну схему доповнює механізм зворотних зв’язків.

Основним принципом управління непрямими доходами, що покладено у основу концепції, є: цільова спрямованість на досягнення довгострокового кінцевого результату господарської діяльності, підвищення доходів підприємства.

Рис. 1.  Концепція управління ЛІРОК-доходами підприємства

 

Отже, оцінка непрямих доходів є досить складною, але актуальною задачею, яка залежить від специфіки бізнес-процесів компанії. Але управління формуванням непрямих доходів, в сучасній інноваційній концепції визначення доходів відіграє важливу роль і потребує подальшого дослідження.