К.е.н. Каменська Т.О.

Національна Академія статистики обліку та аудиту, Україна

Внутрішній  аудит оцінки ефективності системи управлінського обліку

Головна мета проведення аудиту управлінського обліку полягає в оцінці ступеня готовності підприємства і його співробітників до ефективної роботи, і виконання поставлених завдань розвитку підприємства. Для виконання поставленого завдання виконується аналіз системи управління підприємством і його основних систем функціонування: управління, виробництво, постачання, фінанси й т.д., а також окремі бізнес-процеси. Особлива увага при проведенні аудиту управлінського обліку приділяється оцінці фінансового управління, відповідності даних управлінського й фінансового обліку, для внесення рекомендацій з поліпшення ефективності системи: організаційної структури, взаємодії підрозділів та ін.

У результаті проведення аудиту управлінського обліку повністю оцінюється система управлінського обліку і його структура, виявляються сильні й слабкі сторони, і в результаті складається програма проведення зміни системи управлінського обліку на підприємстві.

Внутрішній аудит системи управлінського обліку  потрібно проводити, регулярно відповідно до загального плану або  коли в певний момент розвитку підприємства перед керівником можуть виникнути наступні питання:

·     наскільки правильно розраховуються показники в управлінських звітах;

·     чи має місце непродуктивна втрата активів підприємства;

·     на які цілі витрачаються більші суми коштів, про які немає пояснень у звітах;

·     яким чином і наскільки ефективно ведеться контроль бізнесу в цілому, а також його результати.

Найважливішим результатом аудиту є оцінка ефективності системи управлінського обліку і її основних компонентів. У рамках аудиту управлінського обліку оцінюються всі аспекти системи управлінського обліку і його структури включаючи такі підсистеми, як бюджетування, управління витратами, система управлінської звітності, ефективний документообіг і сучасні інформаційні технології.

Особлива увага приділяється оцінці системи фінансового управління, відповідності даних управлінського й фінансового обліку, проводиться аналіз моделі документообігу з метою винесення рекомендацій з оптимізації як окремих процесів, так і функціонування системи в цілому: організаційної структури, взаємодії підрозділів, прийняті технології, автоматизовані й неавтоматизовані бізнес-процеси й т.д. на момент проведення аудиту.

З розвитком підприємства виникає потреба в удосконалюванні системи управлінського обліку, у впровадженні нових способів управління підприємством. У зв'язку з цим необхідно періодично проводити аудит управлінського обліку.

Служба внутрішнього аудиту повинна займатися забезпеченням і проведенням оцінки ефективності системи управлінського обліку на підприємстві.

Це, насамперед, пов'язано з дотриманням вимоги конфіденційності, хоча формально, за бажанням керівництва, можуть бути притягнуті й сторонні фахівці.

Етапи проведення внутрішнього аудиту управлінського обліку ідентичні до порядку організації будь-якого аудиторського завдання з надання гарантій.

Проведення внутрішнього аудиту системи управлінського обліку має для керівництва й (або) власників економічного суб'єкта інформаційне й консультаційне значення, оскільки покликано сприяти оптимізації діяльності економічного суб'єкта й виконанню обов'язків його керівництва.

Основними об'єктами внутрішнього аудиту системи управлінського обліку є вирішення окремих функціональних завдань управління, розробка й перевірка інформаційних систем підприємства. Об'єкти внутрішнього аудиту можуть бути різними залежно від особливостей економічного суб'єкта й вимог його керівництва та(або) власників.

При проведенні внутрішнього аудиту системи управлінського обліку залежно від стадії управління, що підлягає контролю, змінюється його зміст. Так, на стадії планування оцінюється обсяг наявних ресурсів, ступінь його відповідності обсягу поставлених цілей і розв'язуваних завдань, визначається, наскільки поставлені цілі й завдання відповідають загальній стратегії, встановленій в кожній конкретній сфері керування підприємством.

У процесі виконання бюджетів здійснюється поточний моніторинг на всіх ділянках функціонування системи управління, визначається надійність й об'єктивність даних, оцінюються проміжні результати. Основне завдання на даному етапі - забезпечити необхідне й своєчасне корегування процесу управління, одночасно забезпечивши контроль за ходом зазначених дій.

Крім того, контролю підлягають питання, що стосуються організації системи обліку й внутрішнього контролю, створення необхідних організаційних структур і розробка відповідних процедур. І, нарешті, наступний внутрішній аудит системи управлінського обліку оцінює ступінь реалізації поставлених цілей і можливості більш ефективного їх досягнення надалі.

        Ефективність системи управлінського обліку може розглядатися, по-перше, як оцінка результативності (характерно для державного сектора) - ступеня досягнення певного результату. Це, у свою чергу, вимагає вивчення в рамках оцінки ефективності не тільки відносних показників ефективності керування, але також й ефекту від певних управлінських рішень. По-друге, як співвідношення витрат і вигід - вигідність проекту для безпосередніх учасників (фінансова ефективність).

Внутрішній аудит системи управлінського обліку може вважатися ефективним, якщо, по-перше, він ефективно попереджає про виникнення недостовірної інформації управлінського обліку, а по-друге, ефективно виявляє невірогідність у межах обмеженого часу, після того як недостовірна інформація виникла.

Звіт, одержуваний у підсумку аудиторської перевірки, являє собою підсумковий документ, що повинен містити не тільки виявлені недоліки й порушення, але й позитивні результати діяльності об'єкта контролю, які надалі можуть стати основою для формування загальних рекомендацій у сфері управлінського обліку. Це викликано тим, що саме звіти х контрольних заходів піддаються найбільш ретельному вивченню з боку керівництва й менеджменту різних рівнів.

Таким чином, актуальність внутрішнього аудиту системи управлінського обліку на сучасному етапі продиктована об'єктивно назрілою необхідністю підвищення ефективності управління підприємством і прийнятих ним управлінських рішень. Внутрішній аудит системи управлінського обліку покликаний зробити позитивний вплив на підвищення результативності, дієвості й ефективності діяльності підприємства, забезпечити більшу прозорість управління, підвищити ефективність діяльності різних економічних суб'єктів, пов'язаних з управлінням фінансовими коштами.