Шинкарук А.Ю., Гайсан М.В., Викладач: Госпадінова О.І.

БДФА

ВПЛИВ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

Криза, від якої потерпають фінансові-економічні ринки світу, не обминула й Україну. Відображення проблем США, Азії та Європи вже досить помітні й на українському ринку. Під впливом глобальної кризи економіка України переживає мало не найтяжче випробування за всю свою іс­торію. Найуспішніші в останні роки сектори економіки - банки, гірничо-металургійна промисловість і нерухомість - опинилися на порозі обвалу .

Наймаcштабніша фінансова, промислова, соціально-економічна криза поста­вила перед владою, бізнесом і суспільством в цілому складні виклики та зав­дання, до яких країна виявилася неготовою як з точки зору дієздатності дер­жавного управління, так і на рівні конкурентоспроможності галузей економіки.

Причинами поглиблення серйозних ризиків нестабільності є системні вади державної економічної політики, нерозвиненість державних та ринкових інституцій, а також макроекономічні структурні диспропорції.

Дослідженню питань пов'язаних з посиленням глобальних кризових явищ та впливом світової кризи на економіку країн, присвячено праці вітчизняних учених та науковців із країн СНД, зокрема А.Анікіна, О.Василика, Л.Дробозіна,  А.Єгііфанова, С.Мочерного, К.Павлюка, В.Попова, К.Рудого та багатьох інших учених-економістів і політиків.

В українській економіці світова фінансова криза має кілька проявів. По- перше, вона призвела до кризи ліквідності у банківському секторі. Останні кілька років банки активно розвивали кредитування населення (іпотечні, авто кредити й споживчі кредити) за рахунок залучених із-за кордону коштів. Головною про­блемою стало те, що гроші надавалися споживачам на тривалий строк  - 5-7 років для авто й 20-30 років для нерухомості, а закордонні кредити вітчизняні фінансові установи залучали на незначний строк - 3-5 років. Проте в умовах, коли кордонні банки згорнули свої кредитні програми (а це була змушена зробити більшість банківських установ, яка постраждала від іпотечної кризи в США), українські банки опинилися перед загрозою кризи ліквідності. Для поверненим закордонних кредитів банки змушені були перекредитовуватися за значно ви­щими ставками.

По-друге, криза в житловому будівництві, викликана значним скорочен­ням іпотечного кредитування банками та побоюванням щодо повторення американської іпотечної кризи в Україні. Нові залучені з-за кордону кошти теж стали значно дорожчими. В результаті ставки на іпотечні кредити зросли на 5- 7%. Крім того, були значно посилені вимоги до фінансового стану позичальни­ків. Національний банк України для запобігання можливій фінансовій кризі в Україні значно посилив вимоги до резервування за кредитними операціями, що теж призвело до подорожчання кредитів.

По-третє,  ріст цін на енергоносії надзвичайно серйозно впливає на всю економіку України, оскільки автоматично призводить до зростання цін на більшість товарів та послуг, вироблених в Україні. І по-четверте, через досить значний рівень Інтегрованості економіки України в загальносвітову економіку, зростання рівня світової інфляції суттєво вплинули на ріст інфляції в Україні.

Найважливішими причинами, що посилили вплив світової кризи на Україну стали заміщення випуску власних високотехнологічних продуктів закупівлею імпортних, виробництво морально застарілої продукції, розрив зв’язків між прикладною наукою та виробництвом, зростання частки сировинних галузей та інших низькотехнологічних галузей з низькою доданою вартістю продукції в структурі ВВП країни.

Однією з моделей виходу з кризи та економічного зростання для України  є повноцінне використання наукового потенціалу країни, відновлення зв’язків науки та виробництва з метою переходу на новий технологічний уклад, інвестування в інноваційні виробничі технології, повноцінне використання переваг членства України в СОТ та стимулювання розвитку середнього бізнесу на базі сектору реальної економіки.

Враховуючи існуючу ситуацію в країні та втрачений час і можливості, а та­кож допущені помилки, необхідно насамперед забезпечити зменшення негативно­го впливу світової фінансової кризи на економіку України, недопущення в Україні подальшого розгортання кризи та гальмування розвитку економіки, погіршення якості життя населення, а також подолання негативних наслідків кризи.

Виходячи з цього, головний план подолання Україною кризи має включати такі заходи, як: досягнення макроекономічної стабілізації, недопущення зни­ження рівня житія населення, сприяння розвитку підприємництва, стимулю­вання інвестиційної діяльності, підтримка реального сектору економіки, збере­ження робочих місць, підтримка сільського господарства, стимулювання спо­живчого ринку, зниження енергоємності підприємств і застосування енергозбе­рігаючих технологій, підтримка банківського сектора, відновлення довіри до банків, націоналізація збанкрутілих банків, оптимізація й адаптація до сучасно­го стану економіки податкового законодавства.

Антикризові заходи в економіку мають бути цільовими та мати найбільшу ефективність для держави не лише з точки зору стимулювання попиту, а й с то­чки зору створення умов для довгострокового стійкого зростання економіки, розширення внутрішнього ринку та збільшення експортного потенціалу, а та­кож підвищення рівня зайнятості населення.          Держава має опікуватися галузя­ми, вкладання коштів у розвиток яких має     найбільший мультиплікативний ефект для розвитку суміжних галузей та виробництв, що, в свою чергу, сприя­тиме підвищенню рівня конкурентоспроможності економіки України в цілому та надасть їй у подальшому конкурентні переваги як на внутрішньому, так й на зовнішніх ринку.

Література:

1.       Вовчак О. Причини та наслідки впливу світової фінансової кризи на роз­виток банківської та реального секторів економіки України. // Вісник НБУ. - 2009, - № 7. - с. 22-25.

2.       Савченко І. Т. Аспекти підвищення рівня конкурентоспроможності України за умов кризових явищ в економіці. // Зовнішня торгівля: право та еко­номіка. - 2008. - № 6. - с. 89-92.

3.       http://www.fru.org.ua/g4/1577-vpliv-svitovoyi-finansovo-ekonomichnoyi-krizi-na.html

4.       http://www.me.gov.ua