Ст. викладач Попова Т. Л., Морозова О. П.

Донбаський Державний Технічний Університет,м. Алчевськ

Розробка та реалізація інвестиційної стратегії для залучення іноземних інвестицій на підприємстві - суб’єкті ЗЕД

 

На сучасному етапі  інтенсивного розвитку зовнішньоекономічних зв’язків  з’явилося  багато підприємств, які не в змозі вийти з економічної кризи без залучення та ефективного використання іноземних інвестицій. Ефективним інструментом перспективного управління інвестиційною діяльністю на підприємстві – суб’єкті ЗЕД по ефективному залученню та використанню іноземних інвестицій є розробка та реалізація інвестиційної стратегії. Інвестиційна стратегія є системою довгострокових цілей інвестиційної діяльності підприємства, загальним завданням його розвитку і інвестиційною ідеологією, а також вибором найбільш ефективних шляхів до їх досягнення[1].

Інвестиційну стратегію можна представити як основний напрям  інвестиційної діяльності підприємства, який в довгостроковій перспективі повинен привести підприємство до досягнення інвестиційних цілей і отримання очікуваного інвестиційного ефекту. Метою інвестиційної стратегії є визначення пріоритетних напрямів і форм інвестиційної діяльності підприємства, характеру формування інвестиційних ресурсів і послідовності етапів реалізацій довгострокових інвестиційних цілей, що забезпечують передбачений розвиток ЗЕД підприємства та розвиток підприємства взагалі.

Процес розробки інвестиційної стратегії по залученню іноземних інвестицій  є найважливішою складовою частиною загальної системи стратегічного планування на підприємстві, основними елементами якого є місія, загальні стратегічні цілі розвитку, система функціональних стратегій в розрізі окремих видів діяльності,  зокрема формування ЗЕД підприємства, способи формування і розподілу ресурсів.

Розробка та реалізація інвестиційної стратегії для ефективного залучення і використання іноземних інвестицій актуалізує для підприємств – суб’єктів ЗЕД ряд  умов.

Найважливішою з таких умов є інтенсивність змін факторів зовнішнього інвестиційного середовища. Висока динаміка основних макроекономічних показників, пов'язаних з інвестиційною активністю підприємств, темпи науково-технологічного прогресу, інтенсивні коливання кон'юнктури інвестиційного ринку, непостійність державної інвестиційної політики і форм регулювання інвестиційної діяльності не дозволяють ефективно управляти інвестиціями підприємства на основі лише раніше накопиченого досвіду і традиційних методів управління. У цих умовах відсутність розробленої інвестиційної стратегії, адаптованої до можливих змін факторів зовнішнього інвестиційного середовища, може привести до того, що інвестиційні рішення окремих структурних підрозділів підприємства носитимуть різноспрямований характер, приводитимуть до виникнення суперечностей і зниження ефективності інвестиційної діяльності підприємства в цілому[3].

На основі інвестиційної стратегії по залученню іноземних інвестицій на підприємстві – суб’єкті ЗЕД постають основні питання:

- глибина довгострокового планування інвестиційного процессу;

- поточний стан підприємства, для якого формується стратегія;

- джерела та обсяги коштів для інвестування;

- стратегічна мета та етапи просування до неї;

- проміжні цілі та суміжні завдання;

- пріоритетні сфери та об’єкти для інвестування;

- прогнозна оцінка зовнішнього середовища для інвестування;

- прогнозна оцінка розвитку фінансового ринку;

- прогнозна оцінка розвитку зовнішньоекономічного ринку;

- альтернативні напрями використання коштів;

- цільові настанови щодо очікуваної дохідності інвестицій;

- фактори ризику та довгострокові заходи їх нейтралізації;

- прогнозні сценарії розвитку інвестиційного ринку та розвитку інвестора;

- бажані результати інвестиційної діяльності (стан активів інвестора, мережа підприємств, права власності і т. ін. ) на кінець стратегічного періоду[2].

Розробка інвестиційної стратегії здійснюється в декілька етапів (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 - Основні етапи процесу формування інвестиційної стратегії підприємства.

Таким чином, одним з найефективніших шляхів реалізації стратегічних цілей інвестиційної діяльності підприємства - суб’єкта ЗЕД є розробка стратегічної спрямованості інвестиційної діяльності, яка базується на системі цілей даної діяльності. У процесі розробки послідовно визначаються співвідношення різних форм інвестування на окремих етапах перспективного періоду, галузева та регіональна спрямованість інвестиційної діяльності[3].          

Розробка та реалізація інвестиційної стратегії по залученню іноземних інвестицій  до підприємства - суб’єкта ЗЕД  відіграє велику роль, тому що вона сприяє створенню сприятливих умов по ефективній реалізації цілей на світовому ринку та досягненню стабільних фінансових результатів[4].

 

Література:

1.                 Мельник В.В., Козюк В.В Міжнародна інвестиційна діяльність. Навч. посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2003.

2.                 Міжнародна інвестиційна діяльність: Підручник, Д.Г Лукянченко, Б.В. Губський, О.М. Мозговий та інш.

3.                 http://www.ukrstat.gov.ua/

4.                 http://www.uceps.org/ua/print/969/