Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Гузенко О.П., Турченко Т.В.

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу „Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана”

Проблематика інвестиційного аспекту в умовах фінансової кризи

В умовах фінансової кризи інвестиційна підтримка страхує від ризику банкрутства та дозволяє швидше перегрупуватися для роботи у нових умовах. Тому стратегічно важливо забезпечити залучення інвестицій в реальний сектор української економіки саме зараз. Практична діяльність доводить, що у складних умовах протидії розгортанню фінансово-економічної кризи  необхідно концентрувати свою діяльність у двох напрямах: підтримка сприятливого середовища для інвестицій, яка передбачає мінімізацію ризиків та напрацювання законодавчих норм для забезпечення стабільної роботи як національних, так і іноземних інвесторів, а також аналіз, прогнозування та акумулювання інвестиційних ресурсів з усіх реально можливих джерел.

Актуальність проблематики полягає в тому, що інвестиційний аспект суттєво впливає на розвиток як економічного, так і фінансового сектору країни. Пріоритетним етапом в її вирішенні має стати: законодавче впорядкування діяльності інвесторів, а саме створення належних правових умов для залучення інвестицій на умовах державно-приватного партнерства; внесення змін до загального законодавства про концесії та стосовно концесій на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг, в частині удосконалення розподілу ризиків та зобов‘язань, процедур відбору проектів та концесіонера; врегулювання питання викупу (відчуження) земельних ділянок для суспільних потреб та удосконалення процедур державних закупівель.

Такі дії макрорівня сприятимуть адаптуванню значних потоків інвестицій в економіку України з огляду на наявний законодавчий аспект, який здатен задовольнити як зарубіжного, так і вітчизняного інвестора.

Більшість фахівців вважають, що достатньо дієвим джерелом інвестування має стати участь у реалізації проектів зі Світовим банком, Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).

Відомо, що в Україні передбачається активізувати проекти щодо розвитку енергетичної та транспортної систем, об’єктів житлово-комунального господарства в максимальних обсягах відповідно до Стратегії партнерства Світового банку з Україною на 2008-2011 роки. Зокрема, на сьогодні в активній стадії впровадження знаходиться дев’ять інвестиційних проектів за підтримки Світового банку, а також здійснюється ініціювання та підготовка п’яти інвестиційних проектів, що дозволить залучити додаткові ресурси в економічний розвиток України.

Крім того, достатньо вагомий вплив на вирішення проблематики інвестиційного аспекту в Україні може чинити проектний портфель ЄБРР під державні гарантії, який складається з восьми інвестиційних проектів, що знаходяться на стадії реалізації. Разом з тим, на даний час прийнято Закони України про ратифікацію угод стосовно двох спільних з ЄБРР проектах, а також два проекти, які знаходиться на стадії підготовки. Водночас, за підтримки ЄІБ на різних стадіях проектного циклу знаходиться три проекти.

З цього приводу варто зазначити, що Урядом України підписано Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво, які вже ратифіковані Верховною Радою України.

Очевидним є те, що реалістичним джерелом інвестицій у 2009 році стали кошти Стабілізаційного фонду відповідно до Закону України "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" [1]. В цьому документі законодавець чітко окреслив наступні напрямки інвестиційної складової: здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів та  підтримку окремих проектів в агропромисловому комплексі.

Цілком зрозумілим є той факт, що на даний час в економіку країни необхідно заохочувати інвесторів за допомогою правових та економічних механізмів, адже величезний потенціал для інвестування є у машинобудуванні, хімічній промисловості, енергетиці та енергозбереженні, інфраструктурі, високих технологіях, сучасному аграрному виробництві. Крім того, з метою активізації інвестиційної діяльності різних суб’єктів економіки необхідно активізувати роботу в контексті: створення нормативно-правової бази для заохочення вкладення довгострокових інвестицій, формування системи інструментів розвитку інвестиційної діяльності різних суб’єктів та інвестиційного кредитування, а також створення єдиного інституційного механізму сприяння досудовому врегулюванню спорів між інвесторами та органами виконавчої влади.

Враховуючи вищевикладене можна зробити висновки, що забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні, а також вирішення проблематики інвестиційного аспекту в умовах негативного впливу фінансової кризи, залишається питанням стратегічної важливості, від реалізації якого залежать динаміка соціально-економічного розвитку та можливість модернізації на цій основі національної економіки. У зв’язку з цим, ключовим аспектом у вирішені поставленої проблеми має стати законодавче підґрунтя, яке здатне комплексно забезпечити дієвість всіх структурних елементів інвестиційних процесів макроекономічного та мікроекономічного рівня. Зазначений законодавчий блок доцільно комплектувати з позиції індивідуалізації спрямування інвестиційного ресурсу в конкретний сектор економіки України.

 

Література:

1. Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України [Електронний ресурс]: закон України №639-VI [затверджений ВРУ 31.10.2008 р.] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua