Нагребельна В.І.

Теорія та практика визначення ліміту кредитування

у формі овердрафт

На сьогоднішній день в банківській практиці відходять від традиційного поняття овердрафту, під яким розуміють кредит, що надається лише юридичним особам. Як і в багатьох країнах Заходу, де овердрафтом користуються і фізичні особи, в Україні також почали його застосування для роботи з фізичними особами.

Кредит у формі овердрафту, в першу чергу, надається клієнтам з високим кредитним рейтингом та стабільним фінансовим станом, які мають статус «клієнта банку», тобто відкритий поточний рахунок (в національній чи іноземній валюті).

Крім того, преважне право на отримання даного виду кредиту мають клієнти, які відповідають наступним вимогам:

-      мають регулярні та стабільні надходження виручки на рахунок,

-      період з моменту державної реєстрації та ведення стабільної основної господарської діяльності складає не менше 6 місяців;

-      не мають негативної кредитної історії.

Кредитування за системою овердрафт носить багатоцільовий характер і видається для покриття короткострокових (до 30 днів) касових «розривів». Кредитні кошти, отримані за овердрафтом, можуть бути використані на наступні цілі: поточні витрати (оплата за товарно–матеріальні цінності та послуги від основної діяльності); проведення платежів в бюджет та позабюджетні фонди; операційні витрати (виплата заробітної плати, покриття витрат на відрядження) та ін.

Далі розглянемо види, умови наданння овердрафта та розрахунок лімітів для юридичних та фізичних осіб.

Овердрафт для юридичних осіб:

Види овердрафта:

-          Овердрафт стандартний (класичний).

-          Овердрафт авансом - надається (в основному надійним клієнтам) з метою залучення на розрахунково-касове обслуговування.

-          Овердрафт під інкасацію - надається клієнтам, обороти по кредиту розрахункового рахунку якого не менш чим на 75 % становить инкассируемая грошовий виторг (у тому числі здана на розрахунковий рахунок самим клієнтом).

-          Овердрафт технічний - надається без обліку фінансового стану клієнта, під оформлені на рахунок позичальника гарантовані надходження на рахунок (продаж/покупка валюти на Біржі, до повернення термінового депозиту й інші).

Розрахунок ліміту овердрафтів:

Овердрафт стандартний:

Нижче наведений розрахунок стандартного овердрафта застосовуваний банками:

-          Експрес - потрібен мінімальний пакет документів

               L = B * P, де                                                                              

L - ліміт овердрафта,

B - середньомісячні кредитні надходження на поточний рахунок у національній валюті за останні 2 (два) повні календарні місяці.

               B = (Pk1 + Pk2) / 2, де                                                              

Pk1 - кредитні надходження на поточний рахунок клієнта за попередній (перший) календарний місяць,

Pk2 - кредитні надходження на поточний рахунок клієнта за останній (перший) календарний місяць.

P - % ліміту овердрафта, у розмірі не більше 10 % (даний % установлюється внутрібанківськими положеннями) від середньомісячних кредитових надходжень, але не більше певної суми в національній валюті - для юридичних осіб і фізичних осіб підприємців ця сума може значно коливатися.

-          Стандартний

 L = B * P, де                                                                              

L - ліміт овердрафта,

B - мінімальна із двох величин Bp й Bn:

Bp - для юридичних осіб - середньомісячна величина доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) скорректированая на дебіторську заборгованість за товари, роботи, послуги й кредиторську заборгованість із отриманих авансів.

 Bp = (Dv + DTn ? DTk + KTk1 ? KTn1) / 3 -  для юр. осіб, де 

Dv - доход (виторг) від реалізації продукції (робот, послуг) по звіті про фінансові результати за останній звітний квартал,

3 - кількість місяців у звітному кварталі,

DTn- дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги з балансу - на початок звітного періоду,

DTk - дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги з балансу - на кінець звітного періоду.

KTk1 - кредиторська заборгованість із отриманих авансів з балансу - на кінець звітного періоду,

KTn1 - кредиторська заборгованість із отриманих авансів з балансу - на початок звітного періоду.

Bp - для фізичних осіб підприємців - середньомісячний виторг (доход) від реалізації по податковому звіті за останній звітний квартал.

               Bp = Dv / 3 - для фізичних осіб підприємців, де                   

Dv - виторг (доход) від реалізації по податковому звіті за останній звітний квартал,

3 - кількість місяців у звітному кварталі.

Bp - середньомісячні чисті кредитові надходження на поточний рахунок за останні 2 (два) повні календарні місяці:

               Bn = (Nk1 + Nk2) / 2, де                                                           

Nk1 - чисті кредитні надходження на поточний рахунок клієнта за попередній (перший) календарний місяць,

Nk2 - чисті кредитні надходження на поточний рахунок клієнта за останній (перший) календарний місяць.

               P = Pb + Pl, де                                                                           

P - % ліміту овердрафта.

Pb - базовий % ліміту овердрафта в розмірі не більше 25 % (даний % установлюється внутрібанківськими положеннями) від середньомісячного доходу (виторгу) (Bp) або середньомісячних кредитних надходжень (Bn),

Pl - % ліміту овердрафта залежно від лояльності банку до клієнта, виходячи з фінансових показників клієнта (залежить від строку розрахунково-касового обслуговування в банку й надходжень на поточні рахунки клієнта).

-          Овердрафт авансом

               L = S(a) / 3 де:                                                                           

L - Розрахунковий ліміт овердрафта;

S (а) - місячний кредитовий оборот по розрахунковому рахунку клієнта за винятком майбутніх платежів по погашенню заборгованості по кредитах і сплаті відсотків банкам-кредиторам.

-          Овердрафт під інкасацію

Видається клієнтам, що задовільняють вимогам банку й не менш 75 % оборотів по кредиту розрахункового рахунку якого становить инкассируемая грошовий виторг (у тому числі здана на розрахунковий рахунок самим клієнтом).

-          Технічний овердрафт

Технічний овердрафт - ліміт кредитування, установлений Клієнтові під оформлені в Банку платежі (продаж/ покупка валюти на Біржі або інші гарантовані надходження на рахунок Клієнта). Порядок розрахунку й установлення ліміту регламентується відповідною інструкцією.

Овердрафт для фізичних осіб:

Загальний строк овердрафтного угоди звичайно не перевищує 6 місяців.

Коли витрачаються кредитні гроші, вільний ліміт овердрафта зменшується; коли на рахунок зараховуються гроші, ліміт овердрафта вивільняється й відновлюється. Банки не вимагають в обов'язковому порядку відразу освоювати весь ліміт овердрафта, і тримати його зайнятим протягом усього місяця або року. Кредит освоюється в міру необхідності й з першою ж нагодою погашається. Це значно заощаджує витрати на оплату відсотків по кредиту-овердрафті. Кредит-овердрафт, як правило, надається фізичним особам, що відкрили в банку особистий банківський рахунок, що прив'язаний до дебетової пластикової карти або кредитної карти овердрафт. Кредитна карта овердрафт значно спрощує порядок освоєння ліміту овердрафт.

Відсотки по овердрафті практично завжди більше, ніж по кредитах цільовим або із забезпеченням, тому що відсутність забезпечення підвищує ризик неповернення кредиту. Зворотна ситуація можлива тільки в рекламних цілях.

Кредитна карта овердрафт може оформлятися:

-          співробітникам корпоративних клієнтів банку, що одержує зарплату на особистий банківський рахунок, прив'язаний до пластикової карти. Тут корпоративний клієнт виступає гарантом по кредиту (овердрафту) своїх працівників;

-          вкладникам банку. У деяких банках є навіть види внесків з одночасним оформленням кредитної карти овердрафт. Маючи такий внесок, з появою непередбаченої потреби в «коротких» грошах, можна не розривати договір на депозит, а скористатися короткочасним банківським овердрафтом, не втративши відсотки по депозиті.

Умови надання овердрафта:

Порядок оформлення овердрафта в кожному банку встановлюється свій. Зразковий перелік документів для одержання кредиту (овердрафта): заявка на кредит овердрафт; анкета позикоодержувача (заповнюється на стандартних бланках банків); цивільний паспорт; ще один документ, що засвідчує особистість (на вибір: закордонний паспорт, водійське посвідчення, ИНН, страхове свідоцтво державного пенсійного фонду, поліс (карта) обов'язкового медичного страхування); документ, що підтверджує наявність доходу клієнта за кілька місяців (окремі банки такий документ не вимагають).

Вимоги до позичальника для надання кредиту-овердрафт: наявність постійної прописки й проживання на території, що обслуговує банком; наявність основного місця роботи на території, що обслуговує банком; наявність безперервного трудового стажу (строк установлюється банком); відсутність простроченої позичкової заборгованості перед банком.

Величина кредиту-овердрафт для кожного клієнта розглядається й установлюється банками індивідуально, виходячи із середньомісячної зарплати клієнта й застосовуваної банком методики розрахунку ліміту овердрафта. Окремі банки встановлюють обмеження по максимальному ліміті овердрафта на один позичальника.

Заборонений (технічний) овердрафт:

Через особливості функціонування платіжних систем існує можливість списання з карти клієнта суми більшої, ніж дозволено банком. У випадку, якщо таке списання відбулося, говорять, що виник заборонений (або технічний) овердрафт.

Існують три можливих причини виникнення технічного овердрафту:

Коливання курсів валют. Приміром, клієнт зробив покупку у валюті, відмінної від валюти рахунку карти. У момент проведення транзакції платіжна система перерахувала суму покупки за поточним курсом. Через деякий час, у момент остаточного розрахунку з банком курс валюти сильно змінився, і сума до списання з карти збільшилася настільки, що перевищила залишок на рахунку (або кредитний ліміт).

Оффлайнові операції, за якимись причинами проведені без підтвердження покупки банком. У цьому випадку клієнтові продадуть товар (або зроблять послугу), навіть якщо на рахунку недостатньо коштів.

Операції із кредитними картами при наявності поточних непідтверджених операцій (зі статусом HOLD) по карті. Як правило, при розрахунку доступного ліміту по кредитній карті банк не враховує суму поточних непідтверджених операцій. Овердрафт відбувається у випадку, якщо списання сум з раніше непідтверджених операцій відбулося після того, як клієнт вичерпав доступний йому кредитний ліміт.

Залежно від власної політики кожен банк висуває власні умови кредитування, проте зазвичай ліміт овердрафту визначається у розмірі не більше 30 % обсягу середньомісячних надходжень. Іноді сума такого кредиту встановлюється в двократному розмірі середньоденного залишку на поточному рахунку клієнта протягом останніх 30 календарних днів .

Банк здійснює розрахунок овердрафту на момент укладання договору але в майбутньому ця сума може бути збільшена (зменшена) в зв‘язку зі зміною надходжень на рахунок позичальника.

Таким чином, можна зробити висновок, що овердрафт – один з найперспективніших видів кредитування суб‘єктів господарської діяльності, що дозволяє своєчасно проводити розрахунки на підприємстві та підтримувати власну платоспроможність. Завдяки перевагам, які отримують клієнти в результаті операцій овердрафту, спостерігається розвиток саме даного виду кредитування поточної діяльності в Україні. Швидке поширення овердрафтового кредитування дасть можливість прискорити рух грошових коштів на поточних рахунках підприємств та подальше економічне зростання країни.