“Экономические науки”/6.Маркетинг и менеджмент.

Шевченко Д.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Актуальність стратегічного маркетингу для сучасних підприємств торгівлі

 

Останнім часом поняття «Стратегічний маркетинг» все частіше стало з’являтися як у спеціальних виданнях, так і в популярній зараз літературі. У сучасних умовах велика частина підприємств має потребу у визначенні свого місця на ринку, у знаходженні цільового сегменту на цьому ринку, у виявленні перспективної і безперспективної продукції зі своєї номенклатури, у диференціації продукції в умовах ринку, у відповідному позиціонуванні своїх товарів на ринку і у свідомості споживачів, у визначенні конкурентних стратегій роботи на ринку і т.д. Саме ці проблеми і вирішує стратегічний маркетинг. Інструменти стратегічного маркетингу повинні допомогти визначити підприємству – що йому робити, для кого, коли, де, як продавати зроблену продукцію, - так використовуючи маркетингові можливості і з такими маркетинговими зусиллями, які дозволять йому домогтися довгострокових конкурентних переваг [4].

Метою даної статті є визначення стратегічних позицій підприємства ТОВ «ДАК-Скиф», яке діє на ринку металопластикових вікон України, визначення основної маркетингової стратегії діяльності фірми, а також удосконалення на основі цього діяльності підприємства в цілому за допомогою засобів стратегічного маркетингу.

Стратегія маркетингу в цілому - це втілення комплексу домінуючих принципів, конкретних цілей маркетингу на довгостроковий період і відповідних рішень по вибору і агрегуванню засобів організації [1].

Нові, сучасні риси стратегічного маркетингу – це його глобалізм, активність, інноваційність, інтегрованість, віддання переваги структурним  дослідженням ринку, активне використання зв'язків з громадськістю, цільова орієнтація маркетингу на збалансованість, гармонізацію інтересів фірми, споживачів і суспільства в цілому, партнерства усіх учасників відносин ринкового обміну і не комерційного розподілу суспільних благ. Використовуючи деякі види таких маркетингових досліджень, фірма взмозі досягнути бажаних результатів діяльності.

Н.В. Куденко визначає  стратегічний маркетинг як «функціональну стратегію підприємства, що знаходиться в одному ряді з такими функціональними стратегіями, як фінансова, організаційна, кадрова, виробнича і т.п., і виконує роль «підтримуючої стратегії» для досягнення базової стратегії управління підприємством. З таким визначенням поняття «стратегічний маркетинг» важко не погодитись, бо автор бачить його застосування як успіх функціонування підприємства в цілому і можливість покращення свого стану у конкурентному оточенні [3].

Т.я. фірма ТОВ «ДАК-Скиф» працює здебільшого на ринці м. Донецька (Україна), то аналізуючи конкурентне середовище саме даного міста, можна сказати, що Донецьк посідає третє місце після столиці за кількістю населення і друге місце за доходами населення, відповідно, ємність цього ринку ненабагато менше м. Києва. Наприкінці 2009 року в Донецьку налічувалося близько 30 компаній по виготовленню та продажу вікон з ПВХ.

 Донецьк виділяється відсутністю чіткого лідера ринку металопластикових вікон і великою кількістю гравців на даному ринку. Основними конкурентами фірми можна назвати наступні: "Енран", "Вікнопласт", "Евровікнобуд", "Стерх", "Нагель-Фенстер", "Квін Свіг".

Тому, для того, щоб «ДАК-Скиф» могла утримувати стабільно високі конкурентні позиції, фахівці фірми з маркетингу почали упроваджувати у свою діяльність методи стратегічного маркетингу : метод SWOT- аналізу [2], метод профільного аналізу зовнішнього середовища підприємства та інші, і на основі цього виводити для своєї фірми нову удосконалену маркетингову стратегію.

Проаналізувавши діяльність ТОВ «ДАК-Скиф» за допомогою методу SWOT- аналізу, були отримані наступні результати: найбільший показник фірма отримала у квадранті «Слабкість і можливості». Значить удосконалена маркетингова стратегія повинна бути така, щоб за рахунок можливостей, що з'явилися, спробувати перебороти наявні в організації слабості.

Враховуючи це у своїй подальшій діяльності, фірма зможе досягти кращих результатів ніж ті, що існують зараз, і ця нова стратегія допоможе їй розширити коло своїх потенційних споживачів.

Все це фірмі вдасться зробити тільки за допомогою стратегічного маркетингу.

Таким чином, у сучасному світі стратегічний маркетинг – це процес, що здійснюється підприємством з ринковою орієнтацією з метою досягнення показників, які перевищують середньо ринкові, шляхом систематичного проведення політики створення товарів і послуг, що забезпечують споживача товарами більш високої цінності, чим у конкурентів (Ж.-Ж. Ламбен).

 

Література:

1.     Л. В. Балабанова, І.В. Балабанова, А.В. Балабаниць, навч. Посібник, Донец. нац. Ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського, Каф. Маркетинг. Менедж. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – 551 с.

2. к.э.н., проф. Баширов И.Х., Маркетинговые исследования. Учебно-методическое пособие для студентов специальности «Маркетинг» / Донецк: ДонНУЭТ им. М.Туган-Барановского, 2005. – 128 с.

3.     Каспин В.И. Стратегический менеджмент: Учебное пособие. – М.: МГИУ, 1998.

4.     Мізюк Б.М. Особливості стратегічного управління підприємствами //Фінанси України. – 2002. - №12. – с.31-36.