Петришина О. А.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»

Місце міжнародного технічного сприяння в міжнародних економічних відносинах

Міжнародні економічні відносини (МЕВ) — це сукупність взаємозв'язків, що виникають між виробниками та споживачами матеріальних благ та послуг за межами національних кордонів.

 

 

Специфічним різновидом міжнародної передачі технологій є міжнародне технічне сприяння (technical assistance), програми надання котрого достатньо широко реалізуються світовим співтовариством із кінця 1970-х рр.

Ці програми, здійснювані на двосторонній або багатосторонній основі, покликані зробити технічне сприяння країнам, що розвиваються, і країнам із перехідною економікою в області технологічних процесів, продуктів і менеджменту. Програми технічного сприяння розробляються і реалізуються ООН, МВФ, Світовим банком, і іншими міжнародними організаціями.

Воно надається у формі безоплатних технологічних грантів і проектів спільного фінансування розвитку технологій.

 Технологічні гранти - це безоплатна передача технології, технологічномістких товарів чи фінансових засобів для купівлі технології, адаптації її до місцевих умов, навчання та підготовки персоналу.

Залежно від кількості країн, що беруть участь у проекті, розрізняють одностороннє та багатостороннє технічне сприяння.

Двостороннє технічне сприяння здійснюється за угодами між урядами двох країн. Як правило, такі угоди укладаються між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються, і стосуються здебільшого невеликих проектів, а у економічній та фінансовій сферах: підготовки і перепідготовки кадрів, комп'ютерного забезпечення, виконання експертиз тощо. Фінансує такі угоди переважно країна-донор, але певні витрати може мати і країна, яка приймає технічну допомогу.

Багатостороннє технічне сприяння передбачає здійснення спільних проектів декількома країнами щодо однієї країни-одержувача. До багатостороннього належить і технічне сприяння по лінії міжнародних організацій, що фінансується за рахунок внесків країн - членів програми надання допомоги. Так надаються технології та технічне обладнання, здійснюються консультації та експертизи. Прикладом багатостороннього технічного сприяння є програми технічної допомоги, які здійснюють Світовий банк, МВФ та інші міжнародні організації.

Для сучасної України вкрай важлива підтримка галузей, що мають значний експортний потенціал (космічна, авіаційна промисловість). Прискорення розвитку подібних галузей на базі новітніх технологій могло б «витягнути» економіку країни в цілому, створити передумови економічного росту. Проте в цих галузях допомога Заходу невелика, тут спрацьовують конкурентні інтереси. Справа в тому, що всі проекти й аналітичні розробки, пов'язані з наданням технічного сприяння України, готуються західними фахівцями. У цих умовах виділені гроші використовуються в інтересах західних фірм, у тому числі і на вивчення українського ринку.

Якщо до оцінки ефективності технічного сприяння застосувати критерії Світового банку, то воно повинно сприяти притоку інвестицій у розмірі, що 10-кратно перевищує обсяг зробленої технічної допомоги. Проте не тільки такого, але і набагато меншого притоку інвестицій в Україну не спостерігається. Частково це пояснюється великим ризиком інвестування у вітчизняні підприємства, політичною невизначеністю і корупцією, що існує в нашій державі. Закордонні інвестори надають перевагу перспективним приватним підприємствам, а таких в Україні поки що мало.

Низька ефективність технічного сприяння також пов'язана з власним невмінням ефективно розпорядитися зовнішнім фінансуванням. Отримані з-за кордону кошти під гарантії уряду, як правило, розпорошуються, використовуються не по призначенню, на ці засоби не створюються навіть точки росту ринкової економіки.

Список використанної літератури

1.     Козик В. В., Панкова Л. А., Даниленко Н. Б. Міжнародні економічні відносини: Навч. посіб. – 5-те вид., стер.- К.: Знання, 2004.- 406с.- (Вища освіта ХХІ століття).

2.     Лазебник Л.Л., Митяй С.А. Міжнародна економіка. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2003. – 308 с.

3.     Міжнародна економіка: Підручник / А.П. Румянцев, Г.Н. Климко, М58 В.В. Рокоча та ін.; За ред. А.П. Румянцева. — 3-тє вид., перероб. і доп. — К.: Знання, 2006. — 479 с.