Ковальська Е. М.

Наук. кер. – Гайдукова О. О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна, м. Чернівці

Обґрунтування пріоритетів спільної українсько-польської стратегії транскордонного розвитку в сфері туризму в умовах підготовки до проведення Євро-2012

 

В умовах підготовки та організації проведення ЄВРО 2012 в Україні та Польщі постали питання необхідності покращення не лише спортивної, але й туристичної інфраструктури, розвитку туризму і рекреації, промоції туристичних можливостей обох країн на міжнародному рівні. На загальнодержавному рівні в програмних та стратегічних документах, розподілі бюджетних коштів значна увага в процесі підготовки до Євро - 2012 приділена потенційним приймаючим містам чемпіонату, водночас прикордонні регіони України практично відокремлені від загального процесу підготовки, що є помилковим, особливо в контексті  посилення рівня транзитності  прикордонних регіонів внаслідок очікуваної значної кількості уболівальників та туристів.

Водночас, Україна та Польща на державному та регіональному рівні відзначають пріоритетність розвитку туризму та рекреації для національного господарства, в тому числі для прикордонних регіонів.

Значна кількість вітчизняних та зарубіжних вчених приділяли свою увагу дослідженню пріоритетів спільної українсько-польської стратегії транскордонного розвитку в сфері туризму в умовах підготовки до проведення Євро-2012.

Зокрема Мігущенко Ю. В. у своїх наукових дослідженнях окреслював очевидні перевали та бар’єри реалізації кластерної моделі українсько-польського транскордонного туристичного співробітництва [3],  Білоус С. О. визначила  організаційно-економічне забезпечення розвитку туризму в переддень Євро – 2012 [1].

 Незважаючи на велику кількість наукових  праць вітчизняних авторів щодо особливостей та перспектив розвитку туризму України в контексті спільної українсько-польської стратегії транскордонного розвитку в умовах підготовки до Євро-2012, необхідно зауважити, що існує доцільність розгляду даного питання і в майбутньому.

Серед багатьох подій, очікуваних в Україні найближчими роками, дедалі більшого значення набуває фінал чемпіонату Європи з футболу 2012 р. Саме Євро-2012 , підготовка до його проведення є предметом обговорення не лише у середовищі спортсменів та уболівальників, а й у стінах уряду, на сторінках преси [2].

У світі та Європі загалом складаються сприятливі умови для розвитку українсько-польського транскордонного співробітництва у сфері туризму. Важливим заходом українського-польського співробітництва, в т.ч. у туристичній сфері є спільне проведення Україною та Польщею фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу [3].

Транскордонне співробітництво України та Польщі в сфері туризму в умовах підготовки до проведення Євро - 2012 потребує посилення програмування. Зокрема, для координації реалізації заходів з розвитку туристичного та курортно-рекреаційного комплексу українсько-польського транскордонного регіону, покращення туристичної інфраструктури, розробки спільних туристичних продуктів і ефективного використання туристичного потенціалу на  внутрішньому та міжнародному рівнях  розроблено Спільну українсько-польську стратегію транскордонного розвитку в сфері туризму та рекреації на 2009-2012 рр. для Львівської, Закарпатської, Волинської областей та Підкарпатського, Любельського воєводств, а також  план заходів її реалізації.

Основними аспектами співробітництва та проблемами, які потребують взаємоузгодженого вирішення в українсько-польському транскордонному регіоні в сфері туризму є:

1)     розвиток туристичної та супутньої інфраструктури;

2)     застосування альтернативних форм реалізації  транскордонного співробітництва у сфері туризму (кластери, кооперативи);

3)     створення сприятливого клімату та бізнес-середовища для розвитку підприємницької діяльності в туристичній сфері;

4)     підготовка висококваліфікованих кадрів різних спеціальностей для потреб туристичної;

5)     формування спільного туристичного іміджу до чемпіонату з футболу Євро - 2012;

6)     інформаційне забезпечення розвитку туристично-рекреаційного комплексу українсько-польського транскордонного регіону;

7)     збереження, відновлення та охорона культурно-історичної спадщини та навколишнього середовища [4].

Оскільки спільна стратегія передбачає  необхідність реалізації заходів на території двох держав, існують додаткові ризики  її виконання, передусім, труднощі порозуміння між виконавцями та дотримання термінів виконання внаслідок мовного, географічного та ментального бар’єрів, а також  недостатньо цільове використання коштів внаслідок відсутності адміністративної відповідальності та недотримання вимог щорічного публічного звітування перед громадськістю про виконання планових заходів та використання коштів.

Необхідно врахувати ці ризики та з метою їх мінімізації доцільно:

-        дотримуватися вимоги щодо володіння англійською і українською мовами суб’єктами реалізації заходів;

-        для усунення географічного бар’єру, візових перешкод, підписати угоду між Міністерствами закордонних справ України та Польщі на предмет спрощеного, пришвидшеного та безоплатного отримання віз для учасників та виконавців заходів;

-        розробити систему моніторингу і контролю виконання заходів (передбачити щоквартальне та щорічне публічне звітування за кількісними та якісними показниками реалізації заходів).

Отже, метою спільної стратегії має стати активне залучення прикордонних регіонів України та Польщі у довготривалу транскордонну співпрацю в сфері розвитку туризму та рекреації, збереження навколишнього середовища та культурної спадщини, підготовка туристичної сфери українсько-польського транскордонного регіону до проведення Євро - 2012.

Для розвитку транскордонного співробітництва між Україною та Польщею у сфері туризму потрібно:

-        удосконалення комунікаційних та інформаційних мереж в прикордонних регіонах та інтеграція їх в єдину транскордонну мережу;

-        залучення на умовах концесії іноземних інвесторів для будівництва нових автомобільних доріг та інших об’єктів дорожньої та туристичної інфраструктури в районах зі значною  щільністю розміщення туристичних об’єктів;

-        створення спільного українсько-польського туристичного бренду, присвяченого проведенню Євро - 2012.

-        створення нових спеціальностей туристичного спрямування;

-        розвиток туристичних інформаційних центрів в Україні та ін.

Список використаних джерел

1.     Білоус С. О. Організаційно-економічне забезпечення розвитку туризму в переддень Євро – 2012/ С. О. Білоус // Вісник Львів. – 2009. - №24 – с. 22-27.

2.     Дейч Б. І. Євро – 2012 – шанс відкрити Україну світу/ Б. І. Дейч // Дзеркало тижня. – 2007. - №47 – с. 11-15.

3.     Мігущенко Ю. В. Кластерна модель українсько-польського транскордонного туристичного співробітництва: очевидні перевали та бар’єри реалізації / Мігущенко Ю. В. // Вісник Львів. – 2009. – с. 400-406.

4.     http://niss.lviv.uaНаціональний інститут стратегічних досліджень.