Ковальська Е. К.

Наук. кер. –Дранович М. П.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

Особливості та перспективи розвитку туризму України в контексті проведення чемпіонату Євро - 2012

 

В умовах підготовки та організації проведення Євро - 2012 в Україні та Польщі постали питання необхідності покращення не лише спортивної, але й туристичної інфраструктури, розвитку туризму і рекреації, промоції туристичних можливостей обох країн на міжнародному рівні. На загальнодержавному рівні в програмних та стратегічних документах, розподілі бюджетних коштів значна увага в процесі підготовки до Євро - 2012 приділена потенційним приймаючим містам чемпіонату, водночас прикордонні регіони України практично відокремлені від загального процесу підготовки, що є помилковим, особливо в контексті  посилення рівня транзитності  прикордонних регіонів внаслідок очікуваної значної кількості уболівальників та туристів.

У туристичній інфраструктурі - доволі проблем, отож є над чим працювати, тим паче, що очікуватимемо справжній туристичний бум у 2012-му - році проведення чемпіонату Європи з футболу. І це стосується не лише Києва, Львова, Одеси, куди вже традиційно прокладено сотні туристичних маршрутів, але й східного регіону, де, порівняно, не так часто зустрічають гостей з інших країн. Утім, тут також є на що подивитися: щедра природа, багата історія, чудові народні традиції [5].

Значна кількість вітчизняних та зарубіжних вчених приділяли свою увагу дослідженню особливостей та перспектив розвитку туризму  в Україні.

Зокрема Цибух В.І у своїх наукових дослідженнях окреслював глобальні тенденції і регіональні особливості розвитку туризму в Україні [3, с. 560],  Білоус С.  визначила  організаційно-економічне забезпечення розвитку туризму в переддень Євро – 2012 [2, с. 22].

 Незважаючи на велику кількість наукових  праць вітчизняних авторів, щодо особливостей та перспектив розвитку туризму України в контексті проведення чемпіонату Євро-2012, необхідно зауважити, що існує доцільність розгляду даного питання і в майбутньому.

Серед багатьох подій, очікуваних в Україні найближчими роками, дедалі більшого значення набуває фінал чемпіонату Європи з футболу 2012 року.

Євро-2012  і підготовка до його проведення є предметом обговорення не лише у середовищі спортсменів та уболівальників, а й у стінах уряду, на сторінках преси [1, с. 11].

Підготовка до проведення фіналу зачіпає різні сфери нашого суспільства, а також неодмінно вплине на розвиток туризму в Україні. Щоб він був успішним, потрібно обґрунтувати і практично реалізувати відповідну систему його організаційно-економічного забезпечення. Але й цього замало, оскільки майбутній чемпіонат, як свідчить досвід Португалії, може стати надзвичайно вагомим чинником розвитку економіки, в т. ч. її туристичної сфери. А це вимагає відповідного наукового обґрунтування ефективного розвитку туристичної індустрії України [2,c. 24].

Враховуючи нинішній стан туризму в Україні, для досягнення поставленої мети необхідно в короткі строки вирішити досить складні проблеми. Сучасна туристична індустрія — дуже складна й багатогранна економічна система. Туризм не тільки прямо чи опосередковано охоплює більшість галузей економіки, у тому числі промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, страхування, зв’язок, торгівлю, громадське харчування, житлово-комунальне господарство, сферу побутових послуг, культуру, мистецтво, а й стимулює їхній розвиток. Туризм може і повинен стати одним із найефективніших засобів отримання прибутку, стимулювання ринкових відносин, активного впливу на зайнятість населення. Крім економічного, важливим є і політичний аспект впливу туризму, оскільки імідж країни на світовій арені залежить і від вражень туристів, які її відвідали. Значну роль туризм відіграє також у питаннях охорони здоров’я та духовної культури населення.

Основою туристичної індустрії є насамперед туристична інфраструктура і турпослуги. Не секрет, що нинішній стан інфраструктури не задовольняє ні українських, ні іноземних туристів, а рівень сервісу і якості надаваних послуг робить нас іноді просто неконкурентоспроможними [1, с. 12].

Щодо проведення чемпіонату, то в країні очікується прибуття значної кількості приїжджих, серед яких спортсмени, спеціалісти та уболівальники, туристи з різних країн світу. Україна отримала  унікальну нагоду заявити про себе на цілий світ не лише як про країну зі стадіонами, готелями та ресторанами, а й показати всю красу нашої природи, свої пам’ятки історії та архітектури. А показати є що: на території країни діють 5 національних природних парків, 15 державних заповідників, заказники, дендропарки, пам’ятки садово-паркового мистецтва, що належать до природоохоронних територій.

Але з вищевикладеного особливого значення у межах підготовки до Євро-2012 набуває проблема сервісу готелів, які відповідають за сервісом своїй кількості зірок, досі дуже мало, а деякі регіони взагалі не можуть похвалитися такими об’єктами. Для вирішення цих проблем передбачається розроблення та запровадження державної системи класифікації готелів та інших засобів розміщення на відповідність певній категорії, а також державної системи класифікації закладів ресторанного господарства [2, c. 25].

 Передбачено також провести ремонт та реставрацію 32 закладів культури, які віднесені до сфери управління  міністерства, та 28 об'єктів культури комунальної власності. Гостям Україна запропонує 60 основних туристично-екскурсійних маршрутів, а також стільки ж – новиx [4].

 Високий рівень сервісу вимагає  підготовки високопрофесійних і компетентних спеціалістів для роботи в туристичному бізнесі: керівників підприємств, менеджерів, адміністраторів, середнього медичного персоналу, офіціантів, покоївок, програмістів, електриків та інших категорій працівників. Ця проблема у переддень Євро-2012 постає ще гостріше, вона потребує детального вивчення і значно активнішої участі в її вирішенні Міністерство праці України.

Наша система підготовки кадрів не забезпечує повною мірою потреб туристичної та курортної сфер у спеціалістах середньої та нижчої ланки, котрі безпосередньо обслуговують туристів. Необхідно суттєво поліпшити якість підготовки кадрів, вивчення іноземних мов, опанування необхідними практичними навичками.

Зважаючи на низку проблем, що потребують вирішення до початку фінальної частини чемпіонату Європи, необхідно зазначити і перспективи розвитку туризму України в контексті проведення чемпіонату Євро – 2012:

 - стимулювання іноземного туризму шляхом створення позитивного туристичного іміджу країни як країни безпечного та комфортного перебування.

- спрощення візових формальностей, розбудова індустрії туризму та підвищення, відповідно до європейських стандартів, якості обслуговування.

- вітчизняний туризм — один з пріоритетних джерел загальних валютних надходжень країни та важливий чинник розвитку національної та регіональної економіки.

 - фінал чемпіонату Європи з футболу 2012 року — унікальна нагода ознайомити гостей чемпіонату не лише зі стадіонами, готелями та ресторанами, а й показати їм красу нашої природи, пам’ятки історії та архітектури, шанс відкрити Україну Європі і світу.

Отже, системний і стратегічний підхід до розвитку туристичної інфраструктури в рамках Євро-2012 забезпечує не лише розвиток цієї галузі, а й зростання усієї національної економіки. Зважаючи на важливість чемпіонату необхідно докласти всіх зусиль до успішного його проведення. Основною проблемою залишається фінансування, яке повинно частково надходити з держбюджету, а в основному — від інвесторів. Держава повинна створити сприятливі умови для інвестування у туристичну сферу, і певні кроки у цьому напрямі вже зроблені. Розвиток туристичної індустрії допоможе подолати низку проблем у різних секторах економіки, а також вирішити складний комплекс соціальних, технологічних і структурних проблем як кожного окремого регіону, так і всієї України.

Список використаних джерел

1.     Євро – 2012 – шанс відкрити Україну світу/ Б. І. Дейч// Дзеркало тижня. – 2007. - №47 – с. 11-15.

2.     Організаційно-економічне забезпечення розвитку туризму в переддень Євро – 2012/ С. Білоус// Вісник Львів. – 2008. - №24 – с. 22-27.

3.     Туризм у XXI столітті: глобальні тенденції і регіональні особливості/ Редкол .: Цибух В.І. (голова) та ін. - К: Знання України, 2006. – с. 560.

4.     http://www.euro-2012.if.ua – Євро -2012.

5.     http://www.komitet12.org.uaКомітет громадського контролю.