К.е.н. Пушак Г.І.

Національний університет Львівська політехніка

Фактори макросередовища як чинник регіонального розвитку видавничо-поліграфічного комплексу

Необхідність вивчення функціонування і регулювання регіональних ринків обумовлена стрімким переходом до розвинутих ринкових відносин, що вимагає глибокого аналізу економіки регіонів та основних закономірностей формування регіональних ринків. З огляду на сформовані економічні зв’язки усередині підсистем регіональних ринків, а також враховуючи найбільш поширені підходи до класифікації ринків, доцільно виділяти: відтворювальний, об’єктний, просторовий, матеріально-речовий, суб’єктний, економіко-правовий.

Розгляд етапів формування та системна класифікація регіональних ринків створюють методологічні передумови для визначення ролі і місця ринку видавничої продукції та поліграфічних послуг у загальній системі регіонального ринку.

Ринок видавничої продукції, як складова частина національного інформаційного ринку, становить систему відносин між виробниками і споживачами всіх видів видавничої продукції в процесі її виготовлення та обміну, в основі яких лежать принципи свободи вибору та економічної доцільності. А продукція видавничо-поліграфічного комплексу (ВПК) забезпечує формування інформаційного простору держави, розповсюдження досягнень науки та культури, сприяє появі і становленню у людини нового світогляду, розширює її кругозір. Крім цього друкована продукція забезпечує галузі матеріального виробництва супроводжувальною інформацією (вказівки та інструкції по експлуатації, етикеткова продукція та ін.), тарою, оздоблювальною продукцією (шпалери) тощо. З допомогою бланкової продукції здійснюються такі функції управління виробництвом як планування, облік результатів виробничо-господарської діяльності. Друкована продукція у вигляді паперово-білових виробів та паперових іграшок відіграє важливу роль у виховному процесі і т. ін.

Аналіз особливостей і відмінностей регіональних утворень, узагальнення існуючих в сучасних теоріях визначень регіону як багатофункціональної і багатоаспектної системи дозволяє визначити місце ВПК як підсистеми економіки регіону.

Сучасному ВПК, як галузі створення, виробництва і поширення друкованої продукції характерні властивості систем. Однак, якщо у плановій економіці для ВПК цілісність системи забезпечувалась, крім іншого, чіткою ієрархією з єдиним центром управління, то в умовах ринку цілісність забезпечується однорідними місією, метою діяльності (випуск друкованої продукції) та технологічними зв’язками.

Центральне місце у системі ВПК щодо книжкової, газетно-журнальної і образотворчої продукції займає підсистема “видавництва”. Адже видавництва є організуючим початком всієї видавничо-поліграфічної діяльності, вони беруть участь у виготовленні видавничої продукції протягом всього періоду, починаючи з ідеї про підготовку видання і закінчуючи виходом його у світ, реалізацією і збором інформації про суспільну користь даної продукції.

Вважаємо, що підґрунтя розвитку регіонального ВПК, зростання активності видавничої діяльності становлять: цільова орієнтація і комплексність, злиття в єдиний процес всіх елементів підприємницької, господарської, виробничо-збутової діяльності і об’єднання їх в систему, діючу в інтересах регіону з синергетичним ефектом, при багатократному посиленні результату в міру такої системності.

Вихідним положенням аналізу стану розвитку та функціонування ВПК України в цілому та її регіонів є визнання впливу стану і динаміки факторів макросередовища ринку (табл.1).

 

 

 

Таблиця 1

Вплив факторів макросередовища на взаємостосунки видавництв та поліграфічних підприємств в регіонах України

Фактори макросередовища

Наслідки впливу фактору макросередовища

1.        Економічні

·         нерівномірне територіальне розміщення суб’єктів ВПК

 

Значні обмеження можливостей швидкого виконання замовлення, що призводить до потреби мати в наявності значні обігові кошти;

·         нестійке фінансове становище суб’єктів ВПК

Неможливість (через присутність високого ступеня ризику банкрутсва) укладання довгострокових угод між суб’єктами господарювання; неможливість забезпечення стабільного процесу виконання замовлення (проблеми передоплати, постачання сировини та ін. матеріалів);

·         неповна (або й недостовірна) інфор-мованість про суб’єкти господарювання

Неможливість забезпечення стабільних взаємостосунків між суб’єктами господарювання через відсутність взаємодовіри;

·         неефективна митна та податкова політика України

Наявність в обігу значних коштів, необхідних для сплати податків при виконанні замовлення гальмує налагодження безперервних взаємостосунків між видавництвами та поліграфічними підприємствами;

·         зростаючий вплив тіньової економіки

Наявність тіньового сектору економіки призводить до погіршення стосунків між видавництвами і поліграфічними підприємствами, оскільки співпрацюючі сторони намагаються використати партнера з вигодою для себе (друкування більших накладів видань, передрук видань без дозволу і т.ін.);

2.        Нормативно-правові

·         нестабільність діючого цивільного, підприємницького, зовнішньоекономічного законодавства

 

Повільне створення суто ринкових умов для конкурентних відносин суб’єктів ВПК;

·         недостатній правовий захист суб’єктів господарювання від монополій, змов

Монопольне становище поліграфічних підприємств стосовно умов та цін виконання замовлення;

·         відсутність системи пільгового кредитування в інвестиції ВПК, податкових пільг для суб’єктів ВПК

Відсутність умов для швидкого технічного переоснащення суб’єктів господарювання національного ВПК, створення його інфраструктури і на цій базі підвищення оперативності видавничо-виробничого процесу;

3.        Науково-технічні

·         недостатнє впровадження в практику роботи видавництв і поліграфічних підприємств сучасних досягнень техніки та технології

 

Велика тривалість видавничо-виробничого циклу; неможливість забезпечення виготовлення видання одним поліграфічним підприємством (більшість поліграфічних підприємств не здійснюють усі технологічні процеси по виготовленні видання, а спеціалізуються на одному, наприклад на друкуванні);

·         недостатня кількість висококваліфікованих працівників

Неефективна організація видавничо-виробничого процесу як в видавництвах, так і на поліграфічних підприємствах;

·         роздрібленість наукової бази галузі, недостатня технічна оснащеність її виробничо-дослідницької бази, відсутність чіткої стратегії розробки актуальних проблем ВПК, координації науково-дослідних робіт

Не розробляються щодо нових ринкових умов галузеві методики нормування праці і матеріалів на нових технологічних процесах, рекомендації до методики ціноутворення, внутріфірмової звітності й інформації, зовнішньоекономічної діяльності, арбітражного процесу, обліку і т.ін.

На нашу думку активна господарська діяльність структур ВПК повинна будуватися на наступних принципах: спрямованість на кінцевий практичний результат виробничо-збутової діяльності ВПК, або ефективність реалізації продукції в запланованих обсягах і асортименті означає формування ринку продукції ВПК, наступне його утримання і розширення за межами регіону, що дозволяє реалізувати в повній мірі потенціал ВПК; орієнтація на довготермінові результати ринкової діяльності, що в умовах трансформацій регіональних економік в Україні передбачає подолання монополізму і створення конкурентних ринків в регіоні, перетворення “ринку продавця” в “ринок покупця”, розвиток виробництва на підприємствах всіх форм власності. Реалізація цього принципу передбачає засвоєння в повній мірі маркетингових підходів до регіональної економіки; застосування в єдності і взаємозв’язку тактики і стратегії активного пристосування виробництв ВПК до вимог потенційних споживачів при одночасному цілеспрямованому і активному впливі на них шляхом організації діючої реклами, виставок, ярмарок тощо.

 

Література

1. Палига Є. М. Стан та розвиток видавничо-поліграфічного комплексу України: регіональний аспект: моногр. / Є. М. Палига, Г. І. Пушак, Я. Я. Пушак. – Львів : Укр. акад.. друкарства, 2009. – 192 с.

2. Швайка Л. А. Розвиток і регулювання видавничого підприємництва: Монографія. / Л. А. Швайка. – Львів: Укр. акад. друкарства, 2005. – 432 с.