Студентка Скрипка А.Р.

Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Значення бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками для управління підприємством

 

Із запровадженням реальних ринкових відносин в економіці України цілком закономірно постала проблема формування для потреб управління інформаційної системи, яка б якнайповніше відповідала його цілям та основним завданням. Звичайно, на рівні господарюючих суб'єктів основною інформаційною базою є бухгалтерський облік.

Потреба системи управління сучасного підприємства в точній та об’єктивній обліковій інформації наділяє бухгалтерський облік новими функціями, що дає можливість говорити про новий напрямок в обліковій науці – бухгалтерський облік з метою управління підприємством.

Фінансовий стан кожного господарюючого суб'єкта залежить від його взаємовідносин з іншими суб'єктами господарювання, що викликає безперервне поновлення кругообігу фінансових і господарських засобів та різноманітних розрахунків, зокрема розрахунків з постачальниками та підрядниками за поставлені товари, виконані роботи та надані послуги. Тому окремим важливим інструментом бухгалтерського обліку з метою управління підприємством можна назвати бухгалтерський облік розрахунків з постачальниками та підрядниками. Він є одним із важелів впливу на розрахункову дисципліну підприємства та його забезпеченість предметами та засобами праці.

Задача управлінця в даному аспекті полягає в тому, щоб вчасно отримати економічні блага (продукцію, роботи, послуги), та вчасно і в повному обсязі провести за них розрахунки.

Як правило, дієвим цивільно-правовим способом узаконення та забезпечення виконання постачальниками та підрядниками взятих зобов’язань є господарський договір. В ньому повинні бути чітко визначені графік поставки товарів (виконання робіт, надання послуг), умови розрахунків та штрафні санкції на випадок невиконання сторонами своїх зобов’язань за договором.

Для вирішення проблеми своєчасності постачання, його повноти та належної якості, підприємство найчастіше йде шляхом співпраці із перевіреними часом і досвідом діловими партнерами. Проте, це також не дає 100% гарантії, що контрагент виконає свої зобов’язання належним чином. В цьому випадку можливістю спонукати контрагента до виконання зобов’язань є ведення претензійно-позовної роботи, виходячи з умов договору та чинного законодавства.

Іншою «стороною медалі» звичайно є те, що підприємство, вчасно не розраховуючись за поставлену продукцію, виконані роботи, надані послуги, саме може стати об’єктом застосуванням штрафних санкцій.

Хоча управлінець і володіє певними моделями поведінки в таких випадках, основною проблемою є те, що при великому обсязі виробництва та відповідно – укладених договорів неможливо відстежити кожну поставку та кожну проплату і відповідно вчасно зреагувати на їх наслідки.

Тому ключова роль і місце бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками для управління підприємством полягає у налагодженні системи своєчасного інформування управлінців про момент настання виконання зобов’язань як з боку контрагентів, так і з боку самого підприємства з метою прийняття рішень та вжиття оперативних заходів.

Також, слід зазначити, що виконання системою бухгалтерського обліку з метою управління підприємством своїх функцій не лише щодо інформування про терміни, а й щодо обсягу взятих зобов’язань дозволить підприємству планувати необхідний обсяг вивільнення оборотних коштів на певну дату, що в свою чергу є основною передумовою повних та своєчасних розрахунків.

Необхідно зауважити, що ведення бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками вимагає від облікових працівників значних трудозатрат, тому в арсеналі підприємства повинен бути певний набір інструментів, головним з яких є, зокрема, інформаційна система ведення бухгалтерського обліку ЕRP- класу, яка б забезпечила групування та відбір облікової інформації в необхідному ключі.

Таким чином, ведення бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками з метою управління підприємством дасть змогу не лише мінімізувати непродуктивні витрати підприємства у вигляді сплачених пені, штрафів, неустойок, а й забезпечити безперебійний виробничий процес та зберегти ділову репутацію підприємства як надійного та пунктуального партнера.


Література:

 

1. Бутинець Ф. Ще раз про бухгалтерський облік як науку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005.-№ 10. – С. 20 – 29.

2. Голов С. Бухгалтерский учет: воспоминания о будущем // Бухгалтерия. - 2005. - № 29 (652). - С. 11.

3. Івахненков С. Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія: проблеми і виклики // Бухгалтерський облік і аудит.-2006.-№4. – С. 52 -58.

4. Пушкар М.С. Фінансовий облік: Підручник. – Тернопіль:Карт-бланш, 2002. – 628 с.