Шпак Н.О., Романишин М.І.,

Національний університет «Львівська політехніка»

 

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Стратегія забезпечення економічної стабільності підприємства – це комплексна програма дій, спрямована на досягнення та збереження цілісності відкритої системи підприємства, ефективне пристосування до ймовірних змін та забезпечення неперервності його розвитку. Її основними критеріями є чітке розуміння обмеженості ресурсів, наявності відповідальних осіб, ясність її формулювання та доступність, гнучкість реагування на появу змін в ринковому середовищі, системність та досяжність поставлених цілей.

Процес формування стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства доцільно здійснювати на основі певних принципів, тобто основних вихідних положень відповідно до її сутності, складових та призначення. Дотримання даних принципів спрямоване на формування однорідної основи та підходів для ефективної побудови стратегії та комплексного забезпечення стабільності підприємства.

На думку автора [1] принципи економічної стабільності підприємства варто розглядати як внутрішні принципи досягнення економічної безпеки підприємства та ділити за ієрархією. Відтак, до принципів економічної стабільності підприємства належать принципи: раціонального управління витратами (шляхом мінімізації витрат та максимізації фінансових результатів), прибутковості (шляхом досягнення найбільших прибутку та рентабельності), фінансової стійкості (шляхом досягнення абсолютної стійкості), збалансованого фінансування (шляхом моніторингу ефективності капіталовкладень та використання внутрішнього або зовнішнього фінансування), оптимізації виробничої структури (шляхом управління факторами постачання та збуту, оптимізації розташування сировинних джерел та ринків збуту), товарної політики (шляхом дотримання належного рівня якості та конкурентоспроможності продукції, оптимальної цінової політики), раціонального управління запасами та ефективного фінансового планування.

Левковець Н.П. [2], аналізуючи принципи забезпечення економічної безпеки підприємства, передумовою якої є економічна стабільність підприємства, виділяє принципи комплексності, своєчасності, неперервності, законності, плановості, економічності, ефективності взаємодії між його елементами, оптимального співвідношення гласності та конфіденційності, компетентності керівництва.

Проте, в нашому випадку доцільно аналізувати не стільки принципи самої економічної стабільності підприємства, а принципи формування стратегії її забезпечення. На основі аналізування літературних джерел авторами запропоновані основні принципи формування стратегії економічної стабільності підприємства та їх детальна характеристика (табл. 1.)

Таблиця 1.

Характеристика принципів формування стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства

№ з/п

Принципи

Характеристика відповідних принципів

1

Принцип адаптивності та мобільності

Полягає в гнучкості та оперативному реагуванні стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства на зміну чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, інтенсивності їх впливу, викликів сучасних тенденцій у бізнес-процесах.

2

Принцип стратегічності та цілеспрямова-ності

Передбачає на альтернативних засадах цільову направленість стратегії забезпечення економічної стабільності з врахуванням сильних та слабких сторін підприємства, а також можливостей та загроз, що диктує ринок.

3

Принцип ієрархічності

Полягає у поділі складових та основних етапів стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства залежно від ступеня пріоритетності, важливості, а також формуванні рівнів її виконавців.

4

Принцип системності

Диктує доцільність розглядання складових економічної стабільності та етапів стратегії її забезпечення як цілісної одиниці, елементи яких є взаємопов’язаними. Відтак, нехтування даними складовими та ланками, що з’єднують їх, є економічно неприпустимим.

5

Принцип раціональності та економічного ефекту

Полягає у економічній вигоді, тобто перевищенні одержаних результатів від використання стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства над витратами, відведеними на її розробку та впровадження; а також полягає в досягненні максимального фінансового результату при мінімальних затратах.

6

Принцип комплексності та взаємоузгоджу-ваності управління

Полягає у забезпеченні відсутності протиріч та наявності ефективного взаємозв’язку в процесі управління економічною стабільністю підприємства, взаємодоповнюваності та несуперечності управлінських рішень щодо формування та впровадження стратегії її забезпечення.

7

Принцип економічного зростання та рівноваги

Відображає, в процесі реалізації стратегії забезпечення економічної стабільності, прагнення підприємства досягати максимального економічного зростання на фоні допустимо незначних коливань від зрівноваженого стану фінансово-економічної системи підприємства.

8

Принцип фінансової стійкості

Відображає націленість підприємства в процесі формування та реалізації стратегії на забезпечення фінансовою стійкістю – ключовою умовою його життєздатності та подальшого розвитку, що полягає у залученні та використанні різних форм капіталу та контролюванні стану його фінансових ресурсів.

9

Принцип конкуренто-стійкості

Полягає у постійній орієнтації підприємства в процесі формування та реалізації стратегії забезпечення його економічної стабільності на боротьбу з викликами сучасної конкуренції, формування набору конкурентних переваг та здатність підприємства не лише забезпечувати свою конкурентоспроможність, але й підтримувати її в умовах постійних змін чинників внутрішнього та зовнішнього середовища. 

10

Принцип партисипативно-сті та соціальної орієнтованості

Характеризує високий ступінь залучення працівників до розробки і реалізації стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства з перспективою удосконалення стану корпоративної культури.

11

Принцип каузальності

Відображає наявність причинно-наслідкових зв’язків між симптомами економічної дестабілізації підприємства і результатами, одержаними завдяки впровадженню стратегії забезпечення його економічної стабільності.

12

Принцип збалансованості

Пов’язаний із наявністю відповідності та оптимального співвідношення між реальними потребами та ключовими складовими стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства та наявними ресурсами для її впровадження.

13

Принцип інноваційності та розвитку

Означає, що процес формування стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства повинен враховувати динамічність змін у бізнес-процесах, результати науково-технічного прогресу та тенденцій до фінансово-економічного накопичення і, як наслідок, зорієнтовувати підприємство в напрямку до постійного розвитку, удосконалення та нововведень.

 

         Дотримання вищенаведених принципів формування стратегії забезпечення економічної стабільності підприємства покликане створити для  суб’єкта господарювання сприятливі умови для подальшого ефективного функціонування та розвитку з максимальним врахуванням ймовірних змін, тенденцій та вимог ринкового середовища.

 

Джерела використаної літератури

1. Хома І.Б. Формування системно-комплексного підходу в оцінці рівня економічної безпеки підприємства // Вісник НУ “Львівська політехніка“: “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку“.    Львів:  Вид-во  НУ  “Львівська політехніка“,  2008.      611. – С. 32 – 41.

         2. Левковець Н. Принципи забезпечення економічної безпеки підприємств // Управління проектами, системний аналіз і логістика. – 2008. – № 5. – С. 333 – 336.