Шварц Г.В. Карлін О. Л.

Донецький національний університет економіки й торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Важливою складовою ринкової економіки будь-якої країни є малий бізнес. У розвинених країнах на частку їх виробництва припадає більше половини всієї продукції, оскільки малі підприємства не потребують великих коштів на своє створення. Вони оперативно реагують на коливання ринкової кон'юнктури, швидко і гнучко перебудовують свою господарську діяльність. Малий бізнес є живильним середовищем, необхідної для розвитку ініціативи і підприємливості, без яких не може бути повноцінної, ефективної соціально - економічної політики, розвиненого суспільства. Більшість нових, прогресивних ідей, пов'язаних з розвитком бізнесу, з'являється і реалізується на практиці саме на малих підприємствах. Малий бізнес не протистоїть великим і середнім підприємствам, а існує в тісній інтеграції з ними, бере участь у структурній перебудові народного господарства та прискорення інноваційних процесів.

  Особливо актуальна проблема становлення малих підприємств в Україні, тому що їх успішна діяльність є однією з важливих умов розвитку вітчизняної економіки. В умовах виходу з економічної кризи не можна не згадати про підтримку малого бізнесу. Поява великої кількості фірм призведе до появи нових робочих місць, малим підприємством легше управляти в умовах нестабільного курсу національної валюти, та й це принесе реальні гроші в бюджет не тільки центру, а й регіонів, що особливо важливо. Але щоб уникнути як можна більше помилок, які неминучі при утворенні нової течії в економіці України, спочатку слід повчитися на досвіді інших країн у цій області і зрозуміти, які ж умови необхідні для розвитку дрібного підприємництва в нашій країні.

Метою даної статті є виявлення проблем розвитку малого бізнесу в Україні, і на підставі теоретичні матеріалу визначити основні напрямки стимулювання для його розвитку.

Проблеми малого бізнесу не є новими для економічної науки. У вітчизняній і зарубіжній літературі їм присвячено чимало грунтовних робіт, орієнтованих на вивчення окремих аспектів фінансових джерел розвитку підприємств малого бізнесу та глибини і форми державної підтримки цього сектора національної економіки. Теоретичну основу дослідження фінансової бази розвитку малого бізнесу займають праці Ж. Б. Сея, М.І. Туган-Барановського та інших.

Наприкінці XX - початку XXI ст. економічна наука приділяє велику увагу ролі, місця та фінансових джерел розвитку малого бізнесу в перехідних економіках. Серед вітчизняних дослідників цієї проблеми слід назвати В.Л. Андрущенко, Г.І. Башнянин, В.М. Бородюк, З.С. Варналія, О.Д. Василика, В.М. Геєця, А.С. Гальчинського, О.Д. Заруба, Б.Є. Кваснюка, Н.І. Костіна, М.І. Крупко, І.І. Лукінова, Є.В. Мніха, С.С. Осадця, С.К. Реверчук, О.І. Піліпченко, А.М. Поддерьогіна, О.С. Редькіна, І.Г. Ткачук, В.М. Федосова, В.В. Шокун, С.І. Юрія та інших.

Передісторія малого підприємництва на Україні така ж, як і в інших республіках колишнього СРСР: з 1986 р. почали діяти кооперативи, як попередники приватного малого бізнесу, а після 1990 р. розгорнулася діяльність малих підприємств як юридично узаконеної форми підприємництва.

 За період з 1991 до 2001 року загальна кількість підприємств, які можна віднести до сфери малого підприємництва, виросла у декілька разів. У цьому секторі економіки працює більше 12% загальної кількості працівників, і який формує близько 8% валового внутрішнього продукту країни. По 2003 рік їх кількість щороку зростала на 114-117%, але вже в 2004-му зростання загальмувалося до 4-7% на рік, в останній же час динаміка взагалі стала негативною.

До кризи малий бізнес зростав. Номінальний обсяг товарів і послуг, вироблених невеликими компаніями в 2008р. виріс в 2,5 рази, а їх частка в структурі виробництва - у 1,5 рази. У 2008 році малий бізнес реалізував товарів і послуг на 701,6 млрд грн, що дозволило збільшити його частку в економіці до 32%. Зростання обсягів виробництва було зафіксовано у всіх областях: нерухомості - на 147,1%, до 72,4 млрд грн, у промисловості - на 150,8%, до 63,9 млрд грн, в будівництві - на 186,7%, до 48,9 млрд грн, в торгівлі - на 197,8%, до 440,4 млрд грн. Кількість працівників малих підприємств за рік зросла на 0,78 млн, до 6,3 млн людей.

У 2009-му зростання малих підприємств і приватних підприємців призупинився, але негативної динаміки не спостерігалося. У середньому, кількість нових суб'єктів підприємницької діяльності у галузях скоротилося в 1,5-2 рази, а свою діяльність припинили на 10-25% більше підприємців, ніж у 2008-му. Тобто, загальна кількість малих компаній залишиться на вже існуючому рівні - майже 2,6 млн.

У реальних умовах української економіки суб'єкти малого підприємництва не можуть отримати понад доходи. Існує безліч причин, що перешкоджають розвитку малого підприємництва: недосконалість законодавства і часто змінюються правила; надмірні податки; недостатність джерел фінансування; нерівні можливості у відношенні конкуренції з номенклатурним великим бізнесом; всеосяжна корупція; відсутність підтримки, а таким чином і перешкоди з боку держави; нерозвиненість інфраструктури (банківської і комунікаційної систем забезпечення); професійна непідготовленість самих підприємців.

З огляду на всі об'єктивні і суб'єктивні причини, очевидно, що малий бізнес украй уразливий без державної фінансової підтримки. І це має відбуватися не стільки через субсидування, кредитування, часткового фінансування, скільки через надання податкових пільг, як це практикується в розвинених країнах. В Україні ж у зв'язку з відсутністю у держави можливостей пряма фінансова допомога практично відсутня. На сьогоднішній день основним способом фінансової підтримки малого бізнесу є банківський кредит.

Що стосується кредитування в цілому, то можна сказати, що банківські установи не хочуть мати справу з таким клієнтом, як малий бізнес. Причин цьому декілька: відсутність застави, надто малий розмір позики і на короткий термін, значний ризик, і незначна прибуток в абсолютному вираженні в порівнянні з кредитуванням серйозних позичальників. Таким чином, самі по собі малі підприємства не є сьогодні привабливими клієнтами для банків. На ряду з цим, ставки кредитних ресурсів, які діють на ринках, занадто високі для малих підприємств, що робить банківські кредити недоступними для цього сектора економіки. Тому в ситуації, що склалася державні позики повинні стати реальним джерелом формування фінансових ресурсів малого підприємництва. Проте це - в довгостроковій перспективі за умови достатніх бюджетних коштів.

 А поки що на державному рівні фінансовою підтримкою підприємництва займається всього лише декілька структур, таких як, Ощадний банк України, Український фонд підтримки підприємництва, Державний комітет сприяння розвитку підприємництва.

Можна зробити висновки, що незважаючи на позитивні зрушення у розвитку малого підприємництва в Україні, існують проблеми, що перешкоджають його повноцінному розвитку. Однією з найбільш гострих проблем у діяльності більшості суб'єктів малого підприємництва - проблема пошуку та отримання фінансових ресурсів.

 

Література:

1.     Білоус Г. Розвиток малого підприємництва в Україні//Економіка України. - 2004 .-№2.

2.     Онищук Я. В. Фінансове забезпечення діяльності малого бізнесу.//Фінанси України. -2003.-№7.

3.     Романов М. В. Фінансова підтримка підприємництва.// Фінанси України.- 2003. -№9.

4.     www.ukrstat.gov.ua/